خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

برگزاری مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان

مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان ظهر امروز با حضور سردار ناظری جانشین فرمانده سپاه سلمان، سرهنگ لطیفی جانشین فرمانده سپاه سلمان در امر بسیج، سرهنگ سارانی مسئول بازرسی و تعالی سپاه سلمان و سایر مدیران اقشار بسیج سپاه سلمان برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، در این مراسم با صدور حکمی از طرف فرمانده سپاه سلمان، سرهنگ مرتضی شهریاری به عنوان رئیس جدید سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان منصوب و از تلاش‌های سرهنگ کاظم اعرابی رئیس پیشین این سازمان تشکر و قدردانی شد.

سردار ناظری جانشین فرمانده سپاه سلمان بیان داشت: از سال 1389 مقام ولایت فرمان جهاد علمی را صادر کردند و تاکید کردن در مدیریت علم و دانش و نهضت نرم افزاری باید به خود کفائی برسیم. لذا سپاه سلمان هم با توجه به دغدغه حضرت آقا در این خصوص در قالب یکی از راهبردهای طرح تحول و پرداخت به این موضوع در جهت برداشتن گام اساسی و توجه به گسترش فضای علمی در کشور و کمک به افراد، سازمانها، نظام و ... تعلل نکرد.

ناظری اظهار داشت: به منظور تبدیل شدن به قطب علمی در منطقه و جهان به صورت معاونت یا سازمان راه اندازی شد که دو هدف را دنبال می کرد یکی درون سازمانی و دیگر برون سازمانی. در بخش درون سازمانی محیطی در سپاه ایجاد شد تا بتوانند استعدادهای نهفته را درون این مجموعه شناسایی و کشف نمایند و در هدف برون سازمانی بخش بسیج و سازمانها برخوردار از یک قدرت علمی در بخش جامعه بتوانند هماهنگ عمل نمایند.

وی اشاره کرد: ماموریت و رسالت سپاه حفاظت از دستاوردهای نظام است. باید با بدنه اجتماع از طریق اقشار مختلف ارتباط برقرار شود. جامعه هدف هم گسترده است. در جذب نخبگان بسیجی از سطح پایین از دبستان تا دانشگاه نباید کوتاهی شود. که در این خصوص در دهه اخیر با جذب و گزینش نیروهای انقلابی توانسته مقداری کار انجام شود. در سطح استان هم با توجه به مشکلات استان اعم از وسعت، جغرافیا، سواد و.... نیز باید به شناسایی و کشف این مشکلات و ارائه راهکار برای آنها اقدام کرد.

جانشین فرمانده سپاه سلمان خاطرنشان کرد: لذا لازم است در جهت تقویت پایگاههای علمی در جهت آشنایی و شناسایی نخبگان و حمایت از مخترعین در جهت دغدغه مقام معظم رهبری مثمر ثمر باشیم. در بخش بسیج سازندگی طرحهای اشتغالزایی داریم و نیاز است بصورت علمی و پژوهشی در بخش اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی کار انجام شود.

ناظری تاکید کرد: 22 سال با خشکسالی استان درگیر هستیم و هیچ کاری تا کنون برای آن انجام نشده است. هر سازمانی یک طرحی داده ولی از آنجایی که پشتوانه علمی نداشته موفق نبوده است. مشکل اساسی استان مشکل خشکسالی است که نیاز به توجه و کار علمی دارد.

سرهنگ کاظم اعرابی بیان داشت: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان در سال 1387 مقارن با نامگذاری این سال از سوی مقام معظم رهبری به سال نوآوری و شکوفایی و نیز به منظور هماهنگی، هدایت و توسعه هدفمند و شبکه سازی فعالیتهای علمی و با هدف ساماندهی نخبگان، ایجاد خود باوری، تقویت بنیه علمی و بالا بردن انگیزه و شان علمی و اجتماعی بسیجیان تاسیس گردید.

اعرابی افزود: این مجموعه با هدف نهضت تولید علم و جهاد علمی در سطح استان پهناور سیستان و بلوچستان و اقشار اندیشمند و همچنین استفاده از توان ظرفیتهایی که در سطح کشور بالاترین میزان را به خود تخصیص داده می تواند نقش بسزایی در تکمیل چرخه دانش در قالب یک فرایند جامع داشته باشد و با همپوشانی و نقش آفرینی همه ظرفیتها، یک زنجیره معنادار تشکیل دهد.

وی تصریح کرد: در بحث خشکسالی و تغییر کشت در سیستان باید بطور جدی ورود کرد. کارگروه های متفاوتی در سازمان تشکیل شده است که می تواند در رفع مشکلات مخترعین و مبتکرین جهت راهنمایی و مشاور و انجام طرح و ایده های آنها بسیار کمک کننده باشد. با تعریف علمی مناسب برای مشکلات استان می توان توسط خانه نخبگان آنها را حل و فصل کرد.

سرهنگ مرتضی شهریاری رئیس جدید سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان در ادامه این مراسم بیان داشت: اولویت ما در تعریف چشم انداز برای سازمان است و بر اساس چشم انداز برگرفته از ابلاغ رهبر در 4 بند راهبردی در حوزه علمی آن را در 2 یا 5 سال خواهیم بست.

وی گفت: تقویت کلی رده های اقشار علمی با سایر رده ها در دستور کار ما قرار دارد. مباحث علمی آنچنان که باید و شاید تعریف نشده است. حدود 3500 مطلب در وادی علم و فناوری توسط رهبر بیان شده که این نشان دهنده اهمیت این موضوع است. اولین گفتمانی که اهمیت دارد گفتمان علمی است اگر خداوند توفیق دهد قطب علمی در استان خواهیم شد.

در انتهای مراسم سردار ناظری برای رئیس سابق سازمان بسیج علمی، پژوهشی آرزوی توفیق و سلامتی کرد و از زحمات ایشان تشکر و قدردانی کرد و سرهنگ مرتضی شهریاری را به عنوان رئیس جدید این سازمان معرفی نمودند.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳:۴۷

شناسه خبر: 74376

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب