با تاخیر در پرداختی بیمه‌ها به پزشکان خانواده شهری

کشتی پزشک خانواده شهری در مازندران به گل نشست

تاخیر در پرداختی‌ها پزشکان خانواده شهری طی ۶ ماه از جانبت تامین اجتماعی نارضایتی‌ها جدی بین پزشکان خانواده شهری را به دنبال داشت و موضوع در حال حاضر از طریق رسانه‌ها دست به دست می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، طرح پزشک خانواده شهری در از سال 91 در دو استان مازندران و فارس با هدف کمک به ارتقا سلامت و پیشگیری از بیمارها اجرایی شد.

در استان مازندران بیش از یک میلیون 400 هزار نفر در شهرهای استان مازندران تحت مراقبت 600 پزشک قرار گرفتند.

فعالیت پزشک خانواده شهری در استان مازندران وارد ششمین سال متوالی شده است اما ساز و کارهای اجرای این طرح همچنان با اما و اگرها همراه است.

تجربیات دنیا در ارتباط با اجرای طرح پزشک خانواده شهری بسیاری موفقیت آمیز بوده است اما تجربیات استان مازندران  وعدم اجرای مناسب آن تا حدودی نارضایتی در بین برخی از مردم و خود پزشکان خانواده شهری را به دلیل تاخیر در پرداختی‌ها به دنبال دارد.

مردم از نحوه خدمات رسانی تعدادی از پزشکان خانواده شهری گلایه دارند در مقابل پزشکان از عدم دریافتی و تاخیرهای طولانی مدت از مراکز بیمه‌ای به شدت گلایه دارند و این گلایه‌ها در روزهای اخیر حتی به رسانه‌ها هم کشیده است.

تاخیر حدود پنج ماهه تامین اجتماعی که بیشتر از دو سوم جمعیت تحت پوشش پزشک خانواده شهری از این خانواده ها هستند به نظر می‌رسد که اسباب ناراحتی و نارضایتی پزشکان خانواده را به همراه داشته است.

به صورت کلی رضایتمندی از طرح پزشک خانواده شهری به ویژه افرادی که پزشکان آنها به صورت مناسب پای کار هستند وجود دارد بنا بر اطلاعاتی که رئیس انجمن پزشک خانواده شهری در اختیار خبرنگار علم و فناوری استان مازندران قرار داد در نظر سنجی وزرات بهداشت از مردم حدود 98 درصد رضایتمندی از پزشکان در این ارتباط وجود دارد.

آنچه که امروز اهمیت دارد، بحث جلب رضایت پزشکان خانواده شهری است و آنچه که امروز مطالبه این قشر هست بحث پرداختی به موقع به پزشکان هست، شاهین رسولی مدیرعامل پزشک خانواده شهری اعلام کرد که بر اساس توافق مقرر شد که پرداختی به پزشکان خانواده شهری به روز باشد، یعنی 10 روز پس از اتمام ماه 80 درصد از مبلغ تعین شده در اختیار پزشکان خانواده شهری قرار گیرد و مابقی هم پس از بررسی ها از عملکرد پزشکان پرداخت شود.

تاخیر پنج ماهه با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش هزینه های جاری پزشکان امروز به حدی نگران کننده و بغرنج شده است که کار به رسانه‌ها کشیده شده است و مدیران این مجموعه علاقمند به پیگیری رسانه‌ای در این زمینه هستند.

اما نواقصی هم در اجرای طرح وجود دارد که در حال حاضر باتوجه به تاخیر دیر هنگام در پرداختی‌ها این نواقص کمتر دیده می‌شود.

طرح پزشک خانواده شهری قرار بود به صورت پایلوت در دو استان مازندران و استان فارس عملیاتی شود اما با توجه به رضایت مندی ایجاد شده و قطع ارتباط مالی بین پزشک خانواده شهری و مراجعه کنندگان و تاخیر در پرداختی‌ها با مشکلات مواجه شده وزارت بهداشت که خودش را متولی پزشکان می‌داند موقع دریافت سرانه دست پزشکان را رها کرده و مدیران بیمه‌ای هم وجود مشکلات اقتصادی را بهانه تاخیر در پرداختی‌ها اعلام می‌کنند.

بحث خروج پزشکان از این طرح با وجود کارکردهای مناسبی که طی این 6 سال داشته ممکن است آسیب های بهداشتی و اجتماعی زیادی به مردم وارد کند.

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴:۴۸

شناسه خبر: 74390

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب