توسط مبتکر مازندرانی

پنجره بالکن شو در مازندران تولید شد+ تصاویر

مبتکر مازندرانی موفق به تولید پنجره‌ دو کاره بالکن شو شده است و برای اجرای طرح نیازمند سرمایه گذار است.

مهدی بابایی کلائی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری مازندران، طرح پنجره بالکن‌شو ویندو که در استان مازندران تولید شده است، اظهار کرد: به همراه سایر دوستانم روی این طرح کار کرده و این محصول پنجره‌ای است که با فشردن روی کنترل پنل یا آیکن  روی اپ موبایل به یک بالکن کامل تبدیل می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این پنجره با ابعاد، مدل و سایزهای مختلف تولید شده و با کمک دانشگاه نوشیروانی بابل نمونه اولیه این طرح ساخته شده و با حمایت مالی یکی از بنیاد خیریه نمونه نیمه صنعتی آن را ساخته و با حمایت معاونت علمی بسیج بهینه سازی و بهبود فرایند به اجرا درآمده است.

این مبتکر مازندرانی درباره ایده این طرح گفت: یکی از اساتید که ما از آمریکا به ایران آمده بود به ما گفت یکی از مشکلات کشورهای سردسیر برف گرفتگی بالکن‌های ثابت است و پاک کردن برف یک معضل است و در هنگام بارش برف شدید بالکن‌ها دچار شکستگی می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: با اجرای این طرح و به دلیل اینکه قابلیت جمع شدن این معضلات وجود ندارد، دیگر مزیت‌های این بالکن را کاهش هزینه ساخت و ساز،عدم وجود خطر برای خردسالان، کاهش سرقت، قابل استفاده بودن به صورت فصلی و  محل مناسب برای نگهداری خانگی عنوان کرد.

بابایی در پاسخ به این سئووال که ماکت طرح با چه هزینه‌ای ساخته شد، افزود: ماکت حدود پنج میلیون تومان ساخته شده است که بخشی از هزینه‌ها توسط دانشگاه تامین شده، نمونه صنعتی و نیمه صنعتی حدود 20 میلیون تومان هزینه داشت که بنیاد خیریه‌ای در بابل بدون چشم داشتی ساخته شده و نمونه بهینه سازی شده آن با تسهیلات بلاعوض ساخته شده است.

وی با اعلام اینکه دو نمونه آن فروخته شده است، افزود: در حال حاضر هزینه تمام شده هر بالکن حدود 13 میلیون تومان است.

این مبتکر مازندرانی در پاسخ به این سئووال که آیا طرحی‌ هست که خانواده‌ها را ترغیب به خرید کند، بیان کرد: طرح ما به صورت تکی ساخته می‌شود، بسیاری از قطعات در خارج از کارگاه ما تولید می‌شود، بنابراین همین موضوع زمینه افزایش هزینه تمام شده را به دنبال دارد، به لحاظ فنی خانواده‌ها موافق خرید این بالکن هستند اما به دلیل بالا بودن هزینه در حال حاضر تا حدودی شاید رقبت وجود نداشته باشد که بنا داریم با توسعه طرح و تجهیز کارگاه میزان هزینه تمام شده را کاهش داده و زمینه رضایت منی خانواده‌ها از این بابت را هم فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: برای اجرای طرح نیاز به همکاری سرمایه گذار داریم با این وجود سفارش و گرایش به این سمت داریم، تعدادی هم که اگر سفارش بگیریم و بسازیم بسیار محدود است، آمادگی داریم که از ظرفیت سرمایه گذاران در این طرح استفاده کنیم.

بابایی در پاسخ به این سئووال که چرا خودتان با استفاده از تسهیلات ارزان قیمتی که دولت پرداخت می‌کند، وارد پروسه تولید نمی‌شوید، افزود: تسهیلاتی دریافت کردیم اما برای تسهیلاتی که با نرخ بالا به نخبه‌ها پرداخت می‌شود بسیار گران است، دولت یک فرد نخبه بدون بدهکار را تبدیل به یک انسان بدهکار می‌کند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا تاکنون تسهیلاتی دریافت کردید، گفت: تسهیلاتی از پارک علم و فناوری استان سمنان دریافت کردیم،مبلغ تسیهلات پائین بوده اما در حال حاضر برای توسعه کارگاه پرداخت تسهیلات 8 درصد نرخ سود را مطرح کردند، در کنار این موضوع بحث صدور مجوزها و سختی‌های راهی که در این ارتباط وجود دارد را هم در نظر بگیرید.

بابایی با اعلام اینکه مجوزها سالیانه طول می‌کشد، یادآور شد: برای دریافت مجوز دو سال زمان صرف کردیم، به شدت مشکل مجوز داریم، از کشورهای دیگر مجوز داشتیم.

مبتکر مازندرانی با اعلام اینکه از زمان مطرح شدن این طرح درخواست فعالیت در ترکیه را داشتیم،گفت: دبی و روسیه بسیار مشتاق خرید این طرح هستند، شهرداری مسکو درخواست داد که این طرح را در این شهر اجرایی کنیم و دنبال این هستند که ما این طرح در این کشور تولید و از آنجا به ایران صادر کنیم.

وی با اعلام اینکه بنده از سال 90 شروع به ساخت این طرح کردیم، گفت: هفت سال تاکنون زمان صرف کردیم بعد از دو سال به محصول نهایی رسیدم ولی موفق به دریافت تهیه مجوز نشدیم.

این مبتکر مازندرانی با اعلام اینکه آمادگی داریم که سرمایه‌گذاری در این زمینه ورود پیدا کند که در تولید و فروش با ما مشارکت کند، افزود: این محصول بازار خارجی مناسبی دارد.

وی در پاسخ به این سئووال که بسیج علمی که کمکی به شما کرده است، گفت: بهینه سازی این محصول با استفاده از کمک‌های بسیج علمی انجام شده و تاییدهای مناسبی هم صادر کردند و قول ایجاد ارتباط با سرمایه گذاران دولتی و خصوصی دادند.

علاقمند به همکاری با این مبتکر می‌توانند با این شماره ۰۹۱۱۳۱۱۹۲۰۹ تماس بگیرند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴:۰۵

شناسه خبر: 74400

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب