گزارش علم و فناوری از وضعیت و مشکلات معلولین؛

کم یابی و قیمت بالا تجهیزات پزشکی معلولین/ تجهیزات توان بخشی معلولین غیر استاندارد است

افزایش هزینه های معیشتی و قیمت تجهیزات پزشکی و کم یاب بودن آن ها، هزینه های شهری و مناسب سازی آن ها به معلولان از مهمترین مشکلات و دغدغه های معلولان است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی؛ با افزایش آگاهی های مردم و پیشرفت پزشکی، آمار معلولیت های ناشی از مشکلات مادرزادی و ژنتیکی در استان رو به کاهش است که به علت رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی و ایمنی در کار، آمار معلولان ضایعه نخاعی رو به افزایش است.

 

در حال حاضر در استان ما هزار معلول ضایعه نخاعی وجود دارد که معلولیت آن ها تنها به خاطر، تصادفات است.

 

بنابه گفته مدیران شهرداری تبریز از 227 پارک موجود در سطح شهر تبریز، نصف ان برای معلولین و افراد کم توان مناسب است و معابر نیز در حال مناسب سازی می باشند.

 

 

افزایش هزینه تجهیزات پزشکی و هزینه معیشتی، از مهمترین دغدغه معلولان است

محسن ارشدزاده مدیر کل بهزیستی آذربایجان شرقی، از اختصاص 150 میلیارد تومان بودجه در بخش حمایتی و توان بخشی برای استان خبرداد و اظهار داشت: افزایش هزینه های معیشتی و قیمت تجهیزات پزشکی و کم یاب بودن آن ها، هزینه های شهری و مناسب سازی آن ها به معلولان از مهمترین مشکلات و دغدغه های معلولان است.

 

وی خاطر نشان ساخت: 160 هزار معلول در استان شناسایی شده است که از این میان 70 هزار نفر به صورت مستمری و باقی به صورت موردی از بهزیستی استان کمک می گیرند.

 

ارشدزاده از طرح شناسایی منزل به منزل معلولان در روستاهای استان خبر داد و افزود: در این طرح، 23 هزار معلول مورد پوشش قرار گرفته است.

 

عدم رعایت ۳ درصد سهمیه استخدامی معلولین، برخورد قانونی در پی دارد

وی ارائه خدمات تخصصی از مهم ترین طرح های بهزیستی برشمرد و گفت: 110 مرکز خدمات توان بخشی در استان وجود دارد که 10 هزار نفر از این مراکز خدمات مراقبتی و تخصصی دریافت می کنند.

 

یکی دیگر از مشکلات 2 هزار و 514 عضو جامعه معلولین استان، نبود دفتر و مکان خاصی برای این جامعه است و اتاقی که از  قبل برای این جامعه داده شده بود، توسط شهرداری به اتاق مهر دادگاه خانواده تحویل داده شده است که مدیرکل بهزیستی استان، از پیگیری برای بازگرداندن این اتاق به جامعه معلولین استان خبر داده است.

 

همچنین مدیرکل بهزیستی استان، با توجه به گلایه های معلولین در بیکاری و عدم رعایت 3 درصد سهمیه معلوین، بر رعایت این قانون توسط ادارات تاکید داشت و تصریح کرد: در صورت عدم رعایت قانون، با اداره و سازمان مربوطه توسط مراجع قانونی برخورد خواهیم داشت.

 

آسانسور و پله های بهزیستی، برای معلولین نامناسب است

یکی از این معمولان ضایعه نخاعی، غیر استاندارد بودن لوازم توان بخشی را یکی از مشکلات عمده معلولان می داند و می گوید: سازمان بهزیستی خانه امید ما است، در حالی که آسانسور ساختمان اداره تبریز بهزیستی واقع در خیابان منظریه قطع است و جلوی پله های آن را بسته اند.

 

یکی دیگر از این معلولین با بیان این که در پارک ها و معابر عمومی تردد برایمان مشکل است که باید حقوق معلولین نیز در نظر گرفته شود، ادامه می دهد: قبلا بهززیستی استخری برایمان تدارک دیده بود که به بخش خصوصی واگذار شد و در کل مکان های ورزشی برای معلولین بسیار کم می باشد.

 

کمک هزینه 200 هزار تومانی، خلاصه کمک مالی بهزیستی به معلولین

زارع گوار مدیر عامل انجمن ضایعات نخاعی استان در گفتگو تلفنی خود با علم و فناوری، و در پاسخ به این سوال که، خدمات ارائه شده به این معلولان چیست، اظهار داشت: حداکثر کمک های مالی که می توان به این معلولان ارائه نمود، پرداخت کمک هزینه 200 هزار تومانی به این معلولین است، در حالی که به فیزیوتراپی و وسائل کمک پزشکی نیاز دارند.

 

 

انتها پیام/حامد سلطانپور

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74425

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب