بلعیده شدن کوه های بجنورد به بهانه تاسیس هتل/پرواز خبرگزاری علم و فناوری - بلعیده شدن کوه های بجنورد به بهانه تاسیس هتل/پرواز بودجه های کلان در مسیر تخریب محیط زیست!
علم و فناوری گزارش می دهد:

بلعیده شدن کوه های بجنورد به بهانه تاسیس هتل/پرواز بودجه های کلان در مسیر تخریب محیط زیست!

متاسفانه چند سالی است که در کشور با پدیده ای به نام «کوه خواری» مواجه شده ایم، پدیده ای که اگرچه نیازی به کشف و جستجوی زیاد ندارد اما با وجود وضوح کامل همچنان مغفول مانده و گویا از دید مسئولان امری نامرئی هستند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از خراسان شمالی یکی از بزرگترین معضلات کنونی کلان‌شهرها، نداشتن هوای پاک و تنفس‌گاه کافی در شهر است و ارتفاعات شهرها جزء منابع طبیعی و فضای عمومی آزاد برای گذران اوقات فراغت مردم و محلی برای تنفس گاه آنان محسوب می‌شوند.
اما متاسفانه چند سالی است که در کشور با پدیده ای به نام «کوه خواری» مواجه شده ایم، پدیده ای که اگرچه نیازی به کشف و جستجوی زیاد ندارد اما با وجود وضوح کامل همچنان مغفول مانده و گویا از دید مسئولان امری نامرئی هستند.
پديده «کوه خواري» به عنوان يکي از راه هاي تعرض به اراضي ملي و عرصه هاي منابع طبيعي در گوشه و کنار کشور زنگ هشدار جدي براي تخريب محيط زيست را به صدا درآورده است.


امروزه تمامی آمارها و شواهد نشان دهنده سرعت بالای تخریب محیط زیست است، در این بین عامل انسانی نقش بسزایی در این روند بحران آفرین ایفا می کند. بنابراین به نظر می رسد که تلاش در جهت حفظ و صیانت از محیط زیست بیش از گذشته باید مورد توجه مردم و متولیان این امر قرار گیرد. 


در این راستا این موضوع مورد توجه مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت و ایشان در مورد موضوع حفاظت از محیط زیست پدیده زمین خواری و اخیراً کوه خواری و ساخت و ساز در ارتفاعات را از دیگر مسائل رنج آور و اسف بار دانسته و تأکید کرده اند که باید در قانون، اینگونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوءاستفاده کننده بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر در دستگاهها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم بشدت برخورد شود.


بااين وجود متاسفانه همچنان در استانهاي مختلف شاهد گسترش روز به روز کوه خواري هستيم. احداث بناها و پروژه هايي در حريم کوه ها با تسطيح و تخريب بخشي از اين عرصه ملي به بهانه توسعه‌های عمرانی یا گردشگری از جمله مواردي است که در چند سال اخير تشديد کوه خواري و تعرض به عرصه هاي منابع طبيعي را به وضوح نمايان ساخته است. وضعيتي که بنابه گفته کارشناسان در کنار تخريب محيط زيست و اثرات ناگوار ناشي از آن امنيت غذايي کشور را نيز مورد تهديد قرار مي دهد.


تراشيدن پيکر کوه براي هيچ!
احداث فرودگاه بجنورد با صرف هزینه‌های گزاف از جمله طرح هايي بود که اجرايي شدنش به قيمت تراشيدن و کاهش ارتفاع بخش قابل توجهي از کوه باباموسي و در نتيجه تخريب محيط زيست اين منطقه کليد خورد. آن هم در شرايطي که سازمان حفاظت محيط زيست با تاکيد بر اشتباه در برآوردها و جانمایی نادرست در احداث فرودگاه این شهر با تراشيدن پيکر کوه مخالفت جدي داشت.


همچنين برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله عبدالرضا عزیزی، نماینده منتخب مردم شیروان هم بااشاره به قرار گيري فرودگاه بجنورد بر روي گسل صرف هزینه برای اين فرودگاه را نامناسب دانست و ان را پروژه اي مخرب محيط زيست اعلام کرد!


با اين وجود در سايه عدم نظارت هاي قانوني مسئولان اين طرح به مبارزه با کوه باباموسي رفت. از آنجا که این فرودگاه در زمان تاسیس برای بیش از یک پرواز در روز و امکان فرود هواپیماهای پهن پیکر طراحی نشده بود، مسئولان وقت در سال 85 با تصويب طرح و اجرای کاهش ارتفاع کوه باباموسی، درصدد رفع مشکل برآمدند! 


اقدامي که حالا پس از گذشت يک دهه برخي کارشناسان محيط زيست آن را عاملي مخرب براي طبیعت، آب وهوا و تحولات جوی منطقه عنوان کرده اند! ناگفته نماند عمليات کاهش 35 متري ارتفاع کوه بابا موسی با وجود صرف ميلياردها تومان هزينه پس از مدتي به دليل عدم برخورداري از مطالعات کارشناسي و ايجاد مشکلاتي چون برخورد با لوله گاز سرخس تداوم ان بي صرفه اعلام و افزايش طول باند فرودگاه جايگزين آن شد!


همچنین در سال گذشته در کیلومتر٢جاده بجنورد به مشهد، بخش خصوصی با اخذ مجوز از سازمان های مربوطه، حجم عظیمی از کوه را برای ساخت رستوران و هتل تخریب کرد این پدیده در حالی اتفاق افتاد که در نزدیکی این محل ، هتل 4 ستاره وجود دارد که به نظر ساخت این رستوران و هتل آن هم در نزدیکی یکدیگر دلیلی ندارد. علاوه بر این در نزدیکی این مکان زمین های مناسب دیگری برای واگذاری وجود دارد و دلیلی بر این این اقدام مجرمانه نبود که کوه به این عظیمی تراشیده شود.


سال گذشته با وجود اعتراض برخی از دوستداران محیط زیست بسیاری از رسانه های استان این موضوع را رسانه ای کردند،اما مسئولان متولی محیط زیست با توجیهات نادرست؛ این اقدام مجرمانه را نادیده گرفته و به بهانه تصمیم جمعی مدیران استان؛ به تقویت این اقدام مجرمانه کمک می کنند.
حال اگر فردی در یک محل خشت روی خشت بگذارد، سریعا همه باخبر می شوند و از ساخت و ساز جلوگیری می کنند، اما اکنون در این مکان شخصی با تمام ابزار آلات سنگین اقدام به تخریب کوه کرده و از سوی کسی هیچ اقدامی انجام نمی شود و اکنون نیز این پروژه خیلی سریع در حال ساخت است.


یکی از دوستداران طبیعت در خصوص پدیده کوه خواری در دو کیلومتری جاده بجنورد به مشهد می گوید: برای اظهار نظر در هر زمینه ای باید ملاک هایی مورد عنایت قرار بگیرد در این رابطه معیارهای قانونی و استناد است، حاکی از آن است که متاسفانه این کار خلاف صورت گرفته و نظر کارشناسان و فعالان و دلسوزان نیز موید این قضیه تلخ است.


وی در پاسخ به سوال اینکه چرا این کار غیر قانونی و جرم مسلم صورت گرفته است می افزاید: قطعا این مجوز با چراغ سبز و همراهی برخی از مسئولان و به بهانه های حمایت از سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال انجام شده است اما نکته ی مهم و کلیدی این است که هیچ فرد با سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال مخالف نیست اما چرا مجوز این پروژه برای احداث در زمین های مسیر بجنورد به باباامان که توجیه اقتصادی و گردشگری نیز دارد صادر نشده است و به راحتی نابودی یک کوه در دستور کار قرار گرفته است از طرف دیگر احداث هتل و رستوران در این مسیر، توجیه اقتصادی ندارد و هتل داران و رستوران داران بجنورد را دچار ضرر و زیان نیز خواهد کرد.


وی ادامه می دهد: از طرف دیگر بخاطر ارتکاب این جرم بزرگ، دو جرم دیگر مانند تخریب زمین های پیرامون این کوه بخاطر ریختن نخاله ها و سنگ های ناشی از تخریب و نابودی کوه و از بین بردن جلوه های زیبایی طبیعی محیط پیرامون کوه نیز اتفاق افتاده است.


وی همچنین در پاسخ به سوال اینکه به نظر شما چرا مسئولان در مقابل این پدیده مجرمانه سکوت اختیار کرده اند و دیده شده که برخی از آنان اصرار بر ادامه ی این پروژه مخرب دارند نیز می گوید: این نوع نگرش از یک سو قابل تامل است و از سوی دیگر ثابت می کند مسئولانی که از روی غفلت و نا آگاهی و یا عمدی مجوز این کار غیر قانونی را صادر کرده اند نه تنها اهل عذر خواهی از ولی نعمتان خودشان یعنی مردم را ندارند بلکه بدنبال توجیه این خلاف هستند و بر ادامه ای این رویای مجرمانه اصرار می ورزند.


وی ادامه می دهد: لذا انتظار افکار عمومی بویژه دلسوزان و فعالان این حوزه این است که با استناد به قوانین موضوعه به ویژه سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و بیانات حکیمانه و دلسوزانه ای ایشان در مقاطع مختلف زمانی در رابطه با حفظ و پایدار محیط زیست و منابع طبیعی دادستان محترم استان قاطعانه بدون اغماض این عمل مجرمانه ی چند وجهی را پی گیری نمایند تا هم مرتکبین این عمل غیر قانونی به مجازات

برسند و هم بار دیگر شاهد بروز و رخدادهای مجرمانه ی دیگر حوزه های محیط زیست و منابع طبیعی استان خراسان شمالی بنا کشیم
این دوستدار طبیعت و محیط زیست می افزاید: فراموش نکنیم که سرمایه های طبیعی ملی تنها متعلق به این نسل نیست و فرزندمانمان و نسل های آینده نیز بایستی با بهره مندی از آنها بتوانند زندگی سالم و پایدار خودشان را اداره کنند.
وی ادامه می دهد: یادمان باشد در کشورهای پیشرفته و پایدار، طبیعت را لازمه ای پایداری انسان می دانند برای اجرای پروژه ها حتی یک درخت را قطع نمی کنند زیرامی دانند نابودی طبیعت نابودی انسان است.


 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74426

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب