رئیس پارک علم و فناوری فارس در اولین تور رسانه ای علم و فناوری:

در ایران کارخانه داریم؛ صنعت نداریم!

رئیس پارک علم و فناوری فارس خاطرنشان کرد: در میان ۴۱ پارک علم و فناوری در سطح کشور، با چشم پوشی از پارک پردیس تهران، پارک علم و فناوری استان فارس دوم یا سوم کشور می باشد که نشان از بزرگی و موفقیت پارک استان فارس بوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس؛ اولین تور رسانه ای حوزه علم و فناوری استان فارس به همت پارک علم و فناوری استان فارس و با حضور اصحاب رسانه و هیئت رئیسه پارک در محل آن برگزار شد.

 

 

دکتر فرید مر، در نشست هم اندیشی هیئت رئیسه پارک علم و فناوری استان فارس با اشاره به اینکه پارک فصل مشترک میان دانشگاه و صنعت می باشد، گفت: با توجه به ایده محور بودن شرکت های ما در پارک علم و فناوری استان فارس، هر فرد در هر مقطع تحصیلی می تواند ایده خود را به یک کسب و کار تبدیل نماید و با حمایت های مختلف در حوزه های مالی، حقوقی و مشاوره ای با عث رشد و پیشرفت پله به پله آن ها شده و از شرکتی پیش رشد به یک مؤسسه بزرگ تبدیل شوند.

وی درخصوص تفاوت کارخانه داری و داشتن صنعت در یک کشور متذکر شد: اینکه یک کارخانه محصولی را برای 40 سال متمادی تولید نماید، صنعت نیست و تنها می توان آن را کارخانه داری نام نهاد.

مر ادامه داد: در صنعت درصد بالایی زیادی از بودجه یک مجموعه، به بخش تحقیق و توسعه آن اختصاص می یابد و می بایست یک شرکت و یا کارخانه که مدعی صنعتی بودن است، هر چند مدت، محصولی جدید و بروز را روانه بازار نماید.

وی با بیان اینکه در ایران تعداد زیادی کارخانه داریم اما صنعت نداریم، عنوان کرد: ما در پارک علم و فناوری استان فارس به شرکت ها و مجموعه های این پارک می آموزیم که برای داشتن صنعت می بایست قسمتی از یک شرکت را به تحقیق و توسعه اختصاص داد تا بتواند در بازار با محصولاتی که بروز وارد بازار می شوند، رقابت نمایند.

این مقام مسئول در پارک علم و فناوری استان فارس همچنین اضافه کرد: در کشور کارخانه خودروسازی داریم اما صنعت خودروسازی نداریم و حتی در این صنعت ورود هم نکرده ایم.

وی با مسرت خاطرنشان کرد: در میان 41 پارک علم و فناوری در سطح کشور، با چشم پوشی از پارک پردیس تهران، پارک علم و فناوری استان فارس دوم یا سوم کشور می باشد که نشان از بزرگی و موفقیت پارک استان فارس بوده است.

دکتر مر از تلاش مجموعه تحت مدیریت خود برای بازگرداندن عملی عناوینی همچون قطب الکترونیک کشور به استان فارس و شهر شیراز خبر داد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون 300 شرکت از شرکت های پیش رو گرفته تا مؤسسات در پارک علم و فناوری استان فارس مستقر هستند، بیان داشت: 40 درصد شرکت هایی که وارد پارک می شوند می توانند به موفقیت دست یافته و به تولید و تجاری سازی محصول برسند که این مقدار در سطح جهان رقم بالایی محسوب می شود.

استاد دانشگاه شیراز در نکوهش واردات برخی از کالاها که در کشور نیز تولید می شوند، اظهار داشت: شرکت ها داخلی با مشقات بسیار موفق به تولید یک محصول می شوند و هنگامی که می خواهند آن محصول را وارد بازار کنند، دیده می شود فردی با پرداخت پول همان محصول را به کشور وارد کرده و شرکت تولیدکننده را به مرض نابودی و ورشکستگی می کشاند.

وی با تأکید ویژه گفت: در کشور هنوز فرهنگ سرمایه گذاری خطرپذیر جا نیفتاده به همین دلیل شرکت های ما با کمبود سرمایه گذار برای تجاری سازی و ورود به بازار مواجه هستند.

 

 

عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران مهم ترین چالش های پیش روی شرکت ها را تعارض قوانین تجاری، عدم اجرای قوانین مالیاتی و گمرکی، عدم ریسک پذیری سرمایه گذاران و مشکل هم افزایی فناورانه دانست و خاطر نشان کرد: فرهنگ کار جمعی و هم افزایی فناورانه را نداریم در صورتیکه برای انجام کارهای بزرگ و ورود به صنایع مهم، باید فرهنگ هم افزایی فناورانه را جابیندازیم و اینکه توقع داشته باشیم ابوعلی سینایی پیدا شود و صنعت ما را کن فیکون کند، غیرممکن است.

وی در پاسخ به انتقادی مبنی بر عدم وجود تابلوی پارک در مسیر رسیدن به آن گفت: نصب تابلو در اختیار ما نیست و این موضوع را در بازدید اعضای شورای شهر شیراز از پارک مطرح کردیم که قول دادند 5 تابلو برای ما در مسیر سطح شهر نصب نمایند.

مر درخصوص بازدید اعضای شورای شهر شیراز از مجموعه پارک علم و فناوری استان فارس همچنین افزود: طبق قول هایی که اعضای شورای شهر شیراز به ما دادند، مقرر شد تا سقف 2 درصد از بودجه خود را به شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس اختصاص دهند که هنوز خبری نشده است.

وی در پایان از سه رونمایی در تهران به مناسبت هفته پژوهش خبر داد.

 
 

 

خبرنگار: محمد صادقی

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۳:۰۵

شناسه خبر: 74437

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب