خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

رتبه اول ایران در مصرف آنتی بیوتیک ها و قرص های مسکن در جهان / دلایل خوددرمانی ایرانیان چیست ؟ + فیلم

بر اساس تحقیقات انجام شده، هر ایرانی سالانه ۳۳۹ عدد دارو مصرف می کند که بیش از استاندارد جهانی است. همچنین بر اساس این تحقیقات، ایرانی ها ۱۰ تا ۱۵ درصد مجموع داروهای کشور را بدون مشورت با پزشک مصرف می کنند و مُسکن ها، قطره های چشمی و آنتی بیوتیک ها بیشترین میزان مصرف خودسرانه را به خود اختصاص می دهند.


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – خود درمانی یا مصرف بی‌رویه و خودسرانه دارو با توجه به گسترش ابعاد آن از مشکلات مهم بهداشتی - درمانی به خصوص در کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود و همان طور که مصرف دارو به عنوان یکی از روش های درمان می‌تواند نقش مهمی در روند مداوای بیماری داشته باشد،

بدون شک استفاده خودسرانه دارو می تواند اثرات جبران ناپذیری در پی داشته باشد که نه تنها باعث بهبودی بیمار نمی گردد بلکه درمان را نیز مختل خواهد کرد. متأسفانه در کشورمان نیز فرهنگ خوددرماني به قدري در بین مردم رواج يافته است كه كمتر كسي براي بيماري‌هاي همچون سرماخوردگی، سر درد و ...  به پزشك مراجعه مي‌كند و در صورت رجوع به پزشك نیز به دليل باورهای اشتباه در مورد دارو، داروهاي بيشتري از داروخانه‌ها تهيه می کنند ؛ متأسفانه عده زيادي از هموطنانمان به روش خوددرمانی و به شكل خودسرانه دارو مصرف مي‌كنند و با وجود هشدار مكرر پزشكان، داروسازان و حتي اورژانس نسبت به عواقب درمان‌هاي بدون مشورت با پزشك، همچنان به اين روال ادامه مي‌دهند.

آمار خود درمانی در ایران

بر اساس تحقیقات انجام شده، هر ایرانی سالانه  339 عدد دارو مصرف می کند که بیش از استاندارد جهانی است. همچنین بر اساس این تحقیقات، ایرانی ها 10 تا 15 درصد مجموع داروهای کشور را بدون مشورت با پزشک مصرف می کنند و مُسکن ها، قطره های چشمی و آنتی بیوتیک ها بیشترین میزان مصرف خودسرانه را به خود اختصاص می دهند. البته آنتی بیوتیک ها به علت نوع تاثیر دارویی، بدترین داروهایی هستند که به این شیوه مصرف می شوند، چرا که در صورت عدم نیاز بدن به این دارو، مانند سَم عمل می کند و میکروب های بدن را نسبت به داروها مقاوم می کند و در صورت ایجاد عفونت در بدن، دیگر آنتی بیوتیک در درمان بیماری موثر نخواهد بود. این یک واقعیت تکان دهنده است که مصرف آنتی بیوتیک در ایران 16 برابر استاندارد جهانی است. همچنین طبق یافته های آماری، مصرف همزمان بیش از سه دارو در افرادی که مصرف چند دارویی داشتند، مراجعه آنان به پزشکان متعدد تقریبا دو برابر بوده و بروز عوارض جانبی حدود 5/2 برابر بیشتر مشاهده می شود.

بر اساس گزارش مرکز ثبت و بررسی عوارض جانبی دارویی وزارت بهداشت و درمان طی  10 سال اخیر حدود 10 هزار عارضه دارویی در مرکز ADR ایران به ثبت رسیده که از این میزان 30 درصد عوارض دارویی ناشی از داروهای تزریقی بوده است. بیشترین عوارض گزارش ثبت شده شامل آنتی بیوتیک ها و داروهای موثر بر سیستم عصبی به لحاظ مصرف گسترده ی آن است و 10 تا 20 درصد بیماران بستری در بیمارستان مبتلا به عوارض دارویی می شوند. به گفته ی کارشناسان داروسازی، سالمندان، زنان باردار و کودکان ممکن است بیشتر در معرض خطر عوارض دارویی قرار داشته باشند و بنابراین توجه خاص به این گروه از بیماران ضروری است.

رتبه اول ایران در جهان برای مصرف  داروهای مسکن

بر اساس آمار، ایران از لحاظ مصرف سرانه داروهای مسکن در جهان رتبه اول را دارد. طبق نظر کارشناسان می توان دو علت کلی را برای این کار نام ببریم:

اولین دلیل این موضوع ارزان بودن قرص های مسکن است به گونه ای که قیمت این داروها از ورقی 300 تومان شروع شده و حداکثر ورقی دوهزار تومان در داروخانه ها می رسد. دومین دلیل را نیز می توان فروش بدون نسخه این داروها توسط پزشک در داروخانه ها و دسترسی آسان به آنها را نام ببریم.

مسکن ها از لحاظ ساختار ترکیبی به چند نوع تقسیم می شوند که در بین آنها مواد مخدر و غیرمخدر وجود دارد. مسکن هایی که دارای مواد مخدر هستند در ترکیبات آن ها از استروئیدها و غیراستروئیدها استفاده می شود که مصرف هر دو نوع آنها مستقیما سلامتی انسان را تهدید می کند که کاهش مقاومت بدن در برابر این داروها از مهم ترین این پیامدها است که شرایط را برای مصرف داروهای قوی تر و با دوز بالا فراهم می کند.

علاوه بر آن مصرف مسکن هایی همچون کدئین در افراد عادت مصرف ایجاد می کند، به طوری که بر روی سیستم عصبی بیمار هم اثر می گذارد و اگر مدت طولانی مصرف شود، بیمار را به خود وابسته می کند، به عبارت دیگر یعنی بیمار به محض این که دچار کوچکترین دردی شود، سراغ این مسکن ها می رود، حتی زمانی هم که درد ندارد، باز این داروها را مصرف می کند.

نکته ای که در مورد قرص های مسکن همچون استامینوفن و یا آسپرین در بین مصرف کنندگان این داروها وجود دارد این است که این افراد فکر می کنند که این داروها عوارضی ندارند یا عوارضشان کم است درحالی که همه داروهای مسکن مضر هستند و عوارض سوء همچون تضعیف گوارش ، تشکیل میکروب در کبد ، کم خونی و عارضه های زیادی برای مخاط معده می گردد. این داروهای مسکن باعث از بین رفتن انعقاد خون و حتی خونریزی در مغز و داخل شکم بیمار می گردد، چرا که روی پلاکت های بدن اثر منفی گذاشته و از فعالیت های آنها جلوگیری می کند.

دلایل مصرف خود سرانه دارو در کشور چیست ؟

متاسفانه آمار مصرف خودسرانه دارو در کشورمان نسبت به سایر کشورهای جهان بسیار نگران کننده است، این موضوع نه تنها در مورد طب مدرن بلکه حتی در خصوص طب سنتی نیز صدق می‌کند. متأسفانه مهمترین علت مصرف خودسرانه دارو در کشورمان عدم آگاهی افرادی از زیان های مصرف این داروها می باشد این عدم آگاهی از نوع و میزان مصرف داروها در برخی موارد، نه تنها کمکی به بهبودی بیماری فرد نمی‌کند بلکه می‌تواند اثرات منفی، خطرناک و جبران ناپذیری بر روح و جسم فرد بگذارد. به عنوان مثال به تازگی گروهی، داروی ریتالین را به عنوان قرص تقویت حافظه به جوانان و دانشجویان معرفی می کنند که مصرف خودسرانه ی آن بدون تجویز پزشک اعتیادآور است و در بلند مدت باعث تمایل فرد به مصرف مواد مخدر همچون شیشه می شود.

دلایل فراوانی از قبیل گرانی ویزیت پزشک و مشغله کاری فراوان یا داشتن احساس کاذب در خصوص توانایی برطرف کردن بیماری بدون داشتن اطلاعات کافی در خصوص عوارض مصرف خودسرانه دارو باعث شده‌ است که بسیاری از افراد جامعه ما به راحتی و به صورت خودسرانه به مصرف دارو روی بیاورند.

کلام آخر ...

در ایران درصد بالایی از بیماران در مواقع ضروری به پزشک مراجعه نمی‌کنند، حتی برخی پژوهش‌ها حاکی از آن است که ایرانی‌ها تنها در هنگام بروز بیماری‌های عفونی، شکستگی‌ها و سرطان‌ها به سرعت به پزشک مراجعه می‌کنند اما در مواردی مثل سرما خوردگی، سردرد و غیره سهل انگاری کرده، به خوددرمانی روی می‌آورند. بهترین روش برای جلوگیری از مصرف خودسرانه دارو و خوددرمانی در بین مردم کشورمان آگاه سازی افراد از طریق آموزش و فرهنگ سازی می باشد به عبارت دیگر باید مشکلات مصرف خودسرانه دارو به ویژه قرص های مسکن، همچون کدئین را به آنها تذکر داد. از سوی دیگر باید قوانین موجود در کشور در زمینه فروش بدون نسخه تعدادی از دارو ها در کشور بازبینی شود چرا که خیلی از افراد به دلیل همین سهل انگاری با مسائل پیچیده ای از قبیل بیماری های لاعلاج و انجام جراحی های خاص مواجه می شوند .

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74464

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب