طراح و سازنده خودرو تاكتيكي تهاجمي علمدار:

با دست خالی خودرو نظامی ساختم/قسم خورده ام تا شعار "ما می توانیم" را عملی سازم

خودروی فوق سبک علمدار توسط بچه‌های گردان امام حسین(ع) شهر برازجان استان بوشهر ساخته شد که توانایی تسلیح به تیربار ۱۲.۷ و راکت‌انداز‌های تک و دوتایی کماندویی را داراست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر، اولین اختراعش در عرصه نظامی است وی در مورد این دستگاه‌ و نحوه کارش معلومات بیشتری ارائه نکرد و گفت احتمال دارد توسط برخی از شرکت‌ها و اشخاص کپی شود، فکر می‌کند برای وزارت دفاع ساخته شده است و آرزو دارد روزی در آنجا به خدمت گرفته شود و از مقامات دولتی ناامید شده است و فکر نمی‌کند کسی با او همکاری کند و طرح‌هایش را مورد حمایت قرار دهد.

خودتان را معرفی کنید؟

 

 رضا خدادادي هستم متولد ١٣٧٣ در شهر برازجان، مقطع تحصيلي كارشناسي در رشته كنترل ابزار دقيق، طراح و سازنده خودرو تاكتيكي تهاجمي علمدار، ساخت خودرو علمدار در تير ماه سال ٩٦ آغاز و در شهريور ماه سال ٩٦ در طي دو ماه به پايان رسيد.

اختراع شما چه مزایایی دارد و در کجا کاربرد دارد؟

 مزاياي اين خودرو، رمل رو بودن ، سبك بودن، نصب بازويي هوشمند، هدف ياب هوشمند، برطرف كردن كليه عيب هاي خودرو سمندر، و كاربرد اين اختراع در مراكز نظامي و مسابقات افرود مي‌باشد، که اين خودرو خيلي سبك‌تر از نمونه‌هاي ديگر هست، بخاطر اين‌كه اسپانسر مالي نداشتم نتونستم همه ایده‌هایم را محقق کنم بنابراین از برخی ايده‌ها صرف‌نظر كردم و اين اختراع نمونه ازمايشي بوده و در حال قرار داد براي ساخت نمونه صنعتي هستم. مدت طراحي دو سال و مدت ساخت سه ماه به طول انجامید.

آیا برای اجرایی کردن ایده خود از جایی حمایتی دریافت کرده‌اید؟

کسی که مرا حمایت کرد دانشگاه امام خامنه ای و تیپ امام صادق ع است تاثیرگذاری بسیار زیادی در روند ساخت ماشین داشت و همچنین تشکر می‌کنم از برادران و دوستانم که هزینه اولیه کار را به صورت قرض در اختیار من قرار دادند.

آیا ثبت اختراع کردیده‌اید؟

در حال اقدام هستم، و در علمي پژوهشي دانشگاه امام خامنه اي، فرم‌هاي مورد نظر رو كامل كرده‌ام.

در اجرایی کردن کار با چه مشکلاتی مواجهه شدید، در این باره بیشتر توضیح دهید؟

يه مغازه كرايه كردم چون علمي پژوهشي شهرستان امکانات و وسايل لازم را دارا نبود، مجبور بودم ماهي ٧٠٠ هزار تومان بابت کرایه مغازه می‌دادم، موتور جوش روزي ١٩ هزار تومان كرايه كردم به مدت ٢ ماه، همه وسیله‌ها رو كرايه كرده بودم تا بتوانم کارم را جلو ببرم، درحال حاضر فقط ٩٠٠ هزار تومان، پول برق این مغازه شده،كه ندارم بدهم با حقوق سربازي که ماهي ٣٠٠هزار تومان است در حال پرداختن بدهی هستم. تا کنون از ٥ ميليون تومان بدهی فقط توانسته‌ام یک میلیون و هفتصد هزار تومان آن را بپردازم و سه میلیون و سیصد هزار تومان دیگر بدهی دارم. هیچ کسی هم حاضر نیست حمایت مالی کند تا بتوانم بدهی‌هایم را بپردازم.

 

چرا با وجود این همه مشکلات به کار خود ادامه می‌دهید؟

من به این کار علاقه دارم و دوست دارم وارد وزارت دفاع شوم و ایده‌های بسیاری که در سر دارم به شکوفایی برسانم، من ساخته شده‌ام م براي وزارت دفاع، ستاد كل  سازمان جهاد خود كفايي، من کسی هستم که كه با دست خالي  اين ماشين را ساختم، فقط بخاطر اینکه به کارم اعتقاد داشتم، ابتدای کار که به مسئول مکانیک دانشگاه مراجعه کردم گفت، شما نمی توانید این کار را انجام دهید، خيلي پا فشاري كردم تا اينكه يک ماشين رنو قديمي به من دادند، آن هم خيلي خرجش كردم تا روشن شد، رفتم تيپ گفتم آقای... مي‌خواهم ماشين بسازم گفت نمی‌توانید، از اتاقش خارج شدم درحالی‌که ناراحت بودم، همان‌جا قسم خوردم كه این کار را عملیکنم و به همه ثابت می‌کنم شدنی است.

آنقدر تلاش کردم تا موفق شدم، فيلم و عكسهاي خودرو در رژه ٣١ شهريور امسال بازگوی این حقیقت است، و همان شخصی که روز اول کارم را باور نداشت الان می‌گوید شما افتخار استان هستید.

برادرانم مرا باور داشتند و هزینه‌هایی برای شروع کار در اختیارم گذاشتند تا راه افتادم، یک روز، چون كار عقب افتاده بود، ساعت دو ظهر از سربازي آمدم، سریع به مغازه رفتم و مشغول کار شدم با همکاری دو تن از دوستانم تا پنج صبح کار کردیم، ساعت هفت صبح باید برای خدمت به محل می‌رفتم، نگهبان بودم سر نگهباني خوابم برد، جریمه سختی شدم، و با وساطت ریس بخشیده شدم.

 ماه رمضان، افطار دعوت سردار رزمجو، فرمانده سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر بودیم، رفتم كنار سردار و شرایطم را برایش توضيح دادم اینکه کسی نمیگذارد بروم ، برازجان ماشينم را بسازم، سرداركه این موضوع را شنید سریع دستور داد تا به برازجان منتقل شوم.

غمگین‌ترین خاطره سربازی شما چیست؟

غمگين‌ترين لحظه عمرم آن روزی بود که در روز سرباز،  رفتيم سالن حسينيه ثارالله و آنجا گفتند قراره از سربازهای نمونه تقدیر شود من هم فکر می‌کردم یکی از آن سربازها باشم اما آنجا کسی اسم ما را نخواند حتی یکی از دوستانم صدایش بلند کرد و گفت، رضا خداداد ماشین نظامی ساخته و شایسته است به عنوان سرباز نمونه معرفی شود.

آیا تا حالا شده با خودتان بگویید که ایکاش این کار انجام نمی‌دادم و هزینه‌ام را درجای دیگر خرج می‌کردم؟

بله زمانی که با بی مهری و کم توجهی مسئولین روبرو می‌شوم این فکر به ذهنم خطور می‌کند چون واقعا زحمت كشيده بودم و ماشین نظامی ساختم ولي الان در مركز رشد شهید ضنجرسیم برازجان، بدون استفاده مانده است، اما از آنجایی‌که برای کشورم و این انقلاب ارزش قائل هستم و اعتقاد دارم برای رسیدن به قله‌های بلند باید سختی‌ها را تحمل کرد همه این افکار منفی را از خودم دور می‌کنم چون اعتقاد دارم كمبودهای كشورم به دست جوانانی مثل من قابل برطرف کردن است و براي رضاي خدا و كمك به انقلاب و با توكل بر خدا به کارم ادامه می‌دهم و هرجای کارم هم که گیر می‌کنم دو رکعت نماز شکر می‌خوانم و از خداوند کمک می‌گیرم که بتوانم استوار بمانم.

 

 

کلام پایانی شما چیست؟

آرزو دارم طرح هایم را به وزارت دفاع تهران ببرم چون عشقم ساخت وسايل نظاميه، و آنجا به کمک مسئولین در محقق کردن تمامی ایده‌های تلاش کنم تا بتوانیم در آینده کشوری مقتدر‌تر در زمینه ساخت تجهیزات نظامی داشته باشیم.

 در اخر تشكر مي‌كنم از تيپ مردم پايه سپاه امام صادق (ع) و دانشگاه امام خامنه اي بوشهر، ریاست دانشگاه ، دکتر منصوری نسب و مسئول مالی دانشگاه آقای دکتر کردی و همچنین دوستانم در گروهان2 و معاونت علمی و پژوهشی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر.

 

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74576

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
سردار دلها
۰ مخالف          ۲ موافق
پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۱:۲۸

احسنت به شما.....پشتکار شما ستودنی است

اشتراک گذاری مطالب