سرپرست مرکز بهداشت خوزستان:

ایران از نظر شاخص ‌های بهداشتی یکی از الگوهای مطرح جهانی است/۴۰ درصد موارد مرگ انسانی در جمعیت کودکان زیر پنج سال

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان گفت: پس از آن گام‌ های زیادی که در حوزه بهداشت برداشته شد و این مسئله ایران را از نظر شاخص ‌های بهداشتی به عنوان یکی از الگوهای جهانی مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، در آستانه هفته پژوهش و فناوری آیین تجلیل از بهورزان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با حضور رئیس و جمعی از مسئولان دانشگاه برگزار شد.

این برنامه در در سالن آمفی تئاتر دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد که دکتر سید مهدی حسینی زاده معاون بهداشت دانشگاه، دکتر ناصر ضیغمی معاون فنی مرکز بهداشت استان، مهندس صادق مرادی مدیر گروه توسعه شبکه، مهندس مهرداد شریفی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز و جمعی از بهورزان در آن حضور داشتند.

در این برنامه دکتر مهدی حسینی ‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و سرپرست مرکز بهداشت خوزستان اظهار کرد: در در گذشته بهداشت، زیاد آموزش داده نمی ‌شد و آموزش به شکل امروزی نبود و کار پزشکان بیشتر درمان‌ محور بود.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: به تدریج مطالعات بهداشتی آغاز شد و نخستین خانه بهداشت در یکی از روستاهای محروم کار خود را در کشور آغاز کرد و تولد بهورزی در مجموعه بهداشت و درمان صورت گرفت.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: پس از آن گام‌ های زیادی که در حوزه بهداشت برداشته شد و این مسئله ایران را از نظر شاخص ‌های بهداشتی به عنوان یکی از الگوهای جهانی مطرح کرد.

وی در همین ارتباط توضیح داد: اگر تنها بر اساس برنامه‌ های درمان‌ محور کار انجام شود قطعا نتیجه ‌ای در این زمینه نمی‌گیریم و هزینه‌ های هنگفتی بر دوش اقتصاد درمان وارد می ‌شود.

حسینی ‌زاده با اشاره به این مطلب که 40 درصد موارد مرگ انسانی در جمعیت کودکان زیر پنج سال رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: 80 درصد از این موارد مرگ، در کودکان کمتر از یک ماه اتفاق می افتد.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: اهمیت این موضوع سبب شد که دنیای سلامت به آن توجه ویژه ای کند و برای آن چاره ای بیندیشد.

وی در ادامه با اشاره به راه حل های حل این مسئله بیان کرد: دنیا به این نتیجه رسید که بهترین و ساده ترین راه برای پیشگیری از مرگ های زیر 5 سال اجرای نظام مراقبت ‌های بهداشتی به تک تک افراد جامعه است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به خدمات بهورزان تصریح کرد: با راه اندازی نظام شبکه خدماتی که بهورزان به مردم ارائه کرده اند کشور ما در جایگاه رفیعی از نظر شاخص های بهداشتی قرار گرفت.

وی اظهار کرد: به همین دلیل بود که سازمان بهداشت جهانی به مناسبت های مختلف از کشور ما به عنوان یکی از پیشروان حوزه سلامت تقدیر می کند.

حسینی ‌زاده در ادامه سخنان خود با تاکید بر این اینکه همیشه پوشش ها و مراقبت های بهداشتی ما در حوزه سلامت و در خانه های بهداشت به خوبی انجام شد، عنوان کرد: در حال حاضر این خدمات باید در سامانه سیب به درستی ثبت شود.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان مشکلی که الان با آن مواجه هستیم این است که وزارت بهداشت بر اساس عملکرد سامانه سیب دانشگاه های کشور را مورد ارزیابی قرار می دهد بنابراین انتظار داریم که در ثبت خدمات خود جدی تر عمل شود تا بتوانیم اعتباراتی که بر اساس عملکرد به ما می‌ دهند جذب کنیم و خدمات بهتری را به شما ارائه دهیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 74597

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب