خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

بازی با سرنوشت شغلی پذیرفته شدگان آزمون محیط زیست کشور به بهانه تغییر نام رشته توسط وزارت علوم !

سازمان استخدامی کشور به بهانه تغییر نام رشته‌های مرتبط با محیط زیست سرنوشت شغلی افراد پذیرفته شده در ‌آزمونی محیط زیست کشور را در حاله‌ای از ابهام قرار داده و موافقت خویش را با شروع به کار این افراد اعلام نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، همیشه یک جای کار در جذب نیروهای مردمی که با مشقات زیاد از هفت خوان رستم رد شدن تا حداقل به حقوق اندک کارمندی در ادارات و واحدهای دولتی برسند می‌لنگد.

انتصاب شایسته زمانی اتفاق می‌افتد که افراد با تخصص و گرایش‌های مختلف در آزمون‌های تعین شده نمره قابل قبول دریافت کرده و در گزینش‌های اصولی نمره قبولی دریافت کنند، اما کمتر و اگر هم به سرانجام برسد سختی‌ها و مشقات خاص خودش را دارد.

این روزها که حسابی بحث جذب افراد فعال در ستادهای انتخاباتی دولت فعلی داغ هست، بحث ۹۰ نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی محیط زیست کشور به دلیل تغییر نام رشته‌ای که وزارت علوم مطرح کرده است، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

موضوع از این قرار است که سازمان محیط زیست کشور برای جذب نیروهای مورد نیاز خویش با وزارت علوم بحث برگزاری آزمون فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط با محیط زیست را برگزار کرده و  اسامی ۹۰ نفر از افراد پذیرفته شده توسط سازمان سنجش معرفی می‌شود.

هفت خان رستم 

این افراد برای پیگیری امور اداری و جذب مجبور به طی مصاحبه‌های حضور شده و به نظر می‌رسد که از این خان هم به راحتی و با توجه به تخصصی که داشتند عبور کردند.

پس از طی مراحل اداری زمان وعده دولت رسید که سازمان استخدامی کشور باید شرایط برای پذیرش این افراد را در بدنه محیط زیست فراهم کند.

در این بین وزارت علوم طرح تغییر نام چند رشته تحصیلی مرتبط با محیط زیست را در دستور کار خویش قرار داده و بهانه برای جلوگیری از جذب این افراد در سازمان استخدامی کشور به این دلیل که عنوان رشته شغلی افراد پذیرفته شده با رشته‌های محیط زیست که تازه تغییر کرده همخوانی ندارد.

سخت گیری سازمان امور استخدامی 

این سخت‌گیری سازمان امور استخدامی کشور در حالی انجام شده است که در زمان برگزاری آزمون درخواست‌ها متناسب با رشته‌های موجود بوده و اصلا شرکت کنندگان در آزمون محیط زیست داری مدرک تحصیلی مورد درخواست محیط زیست قبول شدند، از طرفی رشته‌های که در حال حاضر توسط سازمان استخدامی برای جذب نیرو در محیط زیست وجود دارد، در حال حاضر فارغ التحصیل دانشگاهی ندارد و از سال گذشته نسبت به پذیرش دانشجو اقدام کرده و هنوز افراد موفق به اتمام دوره‌های تحصیلی نشدند.

 

رضا انواری یکی از افرادی که در حال حاضر با پاسخ منفی سازمان امور استخدامی کشور برای جذب در محیط زیست مواجه شده است، در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: در زمان ثبت نام و آزمون اصلا صحبتی در ارتباط با گرایش رشته تحصیلی مطرح نشده است.

وی با اعلام اینکه آزمون بر اساس مدارک درخواستی انجام شده و اصلا در این ارتباط نیاز سنجی انجام شده است، افزود: پس از اعلام نتایج و زمانی که افراد قبول شده باید پیگیر سایر مراحل استخدامی باشند بحث گرایش شغلی را مطرح کردند.

بهانه تغییر گرایش تحصیلی 

این درخواست متقاضی شغل در محیط زیست با اعلام اینکه سازمان استخدامی کشور در حالی بحث گرایش تحصیلی را مطرح می‌کند که هنوز این گرایش‌ها فارغ التحصیل نشده و دوره تحصیل آنها به اتمام نرسیده است.

وی اضافه کرد: آزمون در سال ۹۵ برگزار شده و با توجه به نیازی که محیط زیست کشور داشت افراد باید در حال حاضر جذب این ارگان شوند اما سازمان استخدامی کشور به بهانه گرایش تحصیلی بسیاری از این افراد را سرگردان کرده و هیچ ارگان و نهادی پاسخگو نیست.

یکی از دیگر از  افراد پذیرفته شده در این آزمون قبولی محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری، اظهار کرد: برای آزمون استخدامی محیط زیست قبول شدیم، دعوت به مصاحبه شده و نمره قبولی گرفتم اما برای اتمام کار و شروع توسط سازمان امور استخدامی مورد تایید قرار نگرفتیم.

تغییر اسم بهانه ای برای عدم پذیرش افراد 

وی با بیان اینکه دلیل این موضوع را تغییر عنوان رشته‌ای اعلام کردند،تصریح کرد: به این بهانه که نوع رشته ما با عنوان رشته‌ای اعلام شده هم خوانی ندارد.

این فرد پذیرفته شده با اعلام اینکه عنوان رشته بنده منابع طبیعی با گرایش محیط زیست است، گفت: در حال حاضر فقط اسم رشته تغییر یافته و به همین بهانه که در مدرک ما اسم رشته قدیم هست مورد قبول نیست.

متقاضی دریافت شغل در محیط زیست، در پاسخ به این سئوال که تنها به بهانه تغییر اسم رشته از جذب شما خودداری می‌شود، بیان کرد: همه واحدها  درسی را گذراندیم، فقط وزرات علوم اسم رشته را تغییر داده و این بهانه‌ای در اختیار سازمان استخدامی کشور برای جذب این افراد است.

وی با اعلام اینکه غیر از بنده حدود بیست نفر دیگر هم ا این شرایط دست و پنچه نرم می‌کنند،یادآور شد: ما بقی افراد تنها به بهانه تغییر گرایش رشته از جذب آنها امتناع می‌شود.

این عضو پذیرفته شده در محیط زیست با اعلام اینکه وزارت علوم اسم رشته را تغییر داده و تقصیر ما و در دیگر دانشجویان در این ارتباط چی هست، افزود: در صورتی که در ماهیت رشته و متون درسی تغییر ایجاد نشده است.

وی با اعلام اینکه به ما گفتند که از طریق دیوان عدالت اداری موضوع را پیگیری کنید،‌غیر از بنده ۹۰ نفر هستند، گفت: حرف ما این است که چرا باید تبعات این ناهماهنگی‌ها گریبانگیر ما شود.

آنچه کمتر به آن توجه می‌شود

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران،مسئولان اگر واقعاً بنای جذب افراد مورد علاقه و از پیش انتخاب شده را داشته باشند، با توجه به فرایندهای مبهم استخدامی‌ها کار سختی در پیش ندارند.

بر این اساس دو انتظار واقعی و جدی را می‌توان از نهادهای نظارتی کشور انتظار داشت.

نخست اینکه در برابر این تخلف‌های آشکار به تعهد و توصیه اکتفا نکنند و با شناسایی برنامه‌ریزان این تخلف‌ها، مجازات و تعقیب قضایی آنها را در دستور کار قرار دهند.

دیگر اینکه تلاش کنند فرایند آزمون استخدامی چه در بخش آزمون کتبی و چه در بخش مصاحبه حضوری به قدری شفاف باشد که امکان تخلف دیگر عملاً از بین برود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 74660

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
سارا
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۰:۱۳

واقعا جای تعجبه سازمان محیط زیست یک هفته از قبول شدگدن آزمون مصاحبه گرفتند. حتی ریاست سازمان به دلیل حساسیتی که به موضوع داشتند مسوول بخشی از مصاحبه شدند اما متاسفانه قبول شدگان بعضی از رشته های تحصیلی بخصوص رشته های محیط زیست باید در مصاحبه ای شرکت میکردن که تخصصشان نبود مثلا فارغ التحصیل رشته محیط زیست گرایش آلودگی باید در رشته شغلی زیستگاه آبی شرکت میکرد که چندان تخصصی در این زمینه نداشت و کارهای تحقیقی مرتبط با رشته آلودگی انجام داده بود و همین موضوع کار را برای گروه تخصصی مصاحبه کننده و داوطلبان سختتر میکرد.

اشتراک گذاری مطالب