دبیر هفته پژوهش سازمان بسیج علمی و پژوهشی کشور:

محور پژوهش‌ها باید رفع نیازهای داخلی و برنامه‌ریزی برای توسعه و تعالی کشور باشد

مهدی شیری با اعلام اینکه کشور در مسیر توسعه قرار گرفته و این به برکت رشد بخش پژوهش بوده است و باید تلاش کنیم که این رویه همچنان ادامه داشته باشد، تصریح کرد: در حال حاضر محور پژوهش‌ها در کشور باید رفع نیازهای داخلی و برنامه‌ریزی برای توسعه و تعالی کشور باشد و بسیج علمی و پژوهشی کشور در این ارتباط اقدامات مناسبی در دستور کار قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری ؛ شیری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری با اشاره به ضرورت توجه به مباحث پژوهش در کشور، اظهار کرد: در این هفته فرصت بسیار مناسبی است تا نگرش کلی در مباحث پژوهشی کشور داشته باشیم و داشته‌ها و توانمندی‌های خویش را عرصه و اگر ضعف‌ها و نارسایی‌های در این ارتباط وجود دارد را بررسی و نسبت به رفع آن برنامه ریزی مدونی داشته باشیم.


وی با اعلام اینکه کشور در مسیر توسعه قرار گرفته و این به برکت رشد بخش پژوهش بوده است و باید تلاش کنیم که این رویه همچنان ادامه داشته باشد، تصریح کرد: در حال حاضر محور پژوهش‌ها در کشور باید رفع نیازهای داخلی و برنامه‌ریزی برای توسعه و تعالی کشور باشد و بسیج علمی و پژوهشی کشور در این ارتباط اقدامات مناسبی در دستور کار قرار دارد.


دبیر هفته پژوهش سازمان بسیج علمی و پژوهشی کشور، خاطر نشان کرد: در سازمان بسیج مستضعفین سازمان بسیج علم و فناوری متولی امر دانش و پژوهش است که در راستای اهداف دانشی و پژوهشی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و منویات  مقام معظم رهبری در حوزه دانش و پژوهش در حال فعالیت و نقش آفرینی است.
وی با اعلام اینکه عمده وظایف ما در حوزه دانش و پژوهشی مسئله یابی و شناسایی مشکلات و معضلات موجود در فضای کشور است، یادآور شد: این سازمان طرح حمایت از پروژه‌ها، پایان‌نامه‌ها و تجربه‌های موجود در کشور نسبت به حل مشکلات و آسیب‌ها اقدام می‌کند.


شیری خاطر نشان کرد: سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری در حوزه دانش و فناوری فعالیت‌های در زمینه ایجاد مراکز هدایت و حمایت از تحقیقات تجربی در 32 استان کشور ایجاد کرده است.
وی از راه اندازی کارگروه‌های خانه نخبگان در استان‌های کشور خبر داد و گفت: این مجموعه با پارک‌های علم و فناوری و بنیاد نخبگان همکاری مناسبی دارند و برای تحقق اهداف دانشی و پژوهشی برنامه مدونی در دستور کار دارد.


دبیر هفته پژوهش سازمان بسیج علمی و پژوهشی کشور با اعلام اینکه فعالیت دانشی سایر اقشار سپاه هم به صورت گسترده در سطح کشور گسترش یافته است، افزود: با توجه به فعالیت گسترده‌ای در حوزه بسیج تلاش کردیم از ظرفیت قشرهای بسیج دانش آموزی، دانشجویی و بسیج اساتید،جامعه پزشكي مهندسين صنعتي، بسیج جامعه زنان به نحو مناسبی استفاده کنیم که به این اقشار در حوزه تخصیص منابع، اجرای برنامه و نظارت بر حسن اجرای برنامه‌ها برای این مجموعه ماموریت ویژه‌ای تعریف شده است.


وی با اعلام اینکه در این بخش حمایت از پایانامه‌های اثر گذار را در دستور کار داشتیم، گفت: در حوزه فناوری هم فعالیت سازمان به صورت گسترده در غالب مرکز حمایت از مخترعین فعالیت خاص و ویژه‌ای را در مراکز حمایت و هدایت و مرکز رشد پیگیری می‌کند.
شیری یادآور شد: تلاش‌ها و اقدامات ما در سازمان بسیج علمی و پژوهشی منجر به تولید محصول می‌شود که این موضوع در راستای حمایت از فناوری بوده ولی اقداماتی که در حمایت از پایانامه‌ها دانشجویی داریم هم قابل توجه است.


وی در تشریح  برنامه‌های هفته پژوهش بیان در سازمان بسیج علمی و پژوهشی کشور، گفت: با توجه به دغدغه‌ای که سردار فرماندهی کل سپاه پاسداران در ارتباط با ضرورت توجه به این مبحث دارد، بیانه‌ای از جانب ایشان صادر می‌شود.


دبیر هفته پژوهش سازمان بسیج علمی و پژوهشی کشور از برنامه ریزی برای برگزاری نشست علمی پایوران سازمان بسیج با سردار و جانشین سازمان در دستور کار است، است، گفت: فضای سازی مناسبی در حوزه مجموعه بسیج کشور در ارتباط با هفته پژوهش انجام شده است تا این امر مهم به صورت دغدغه جدی در سطح جامعه تبدیل شود و حساسیت‌ها در این ارتباط افزایش پیدا کند.


وی از برنامه ریزی برای برگزاری بازدید علمی از پارک علم و فناوری لارک مربوط به بنیاد برکت خبر داد و گفت: در این بازدید علمی مدیران علمی و پژوهشی اقشار کشور حضور دارند.
شیری با اعلام اینکه کشور ما برای رسیدن به پویایی حال حاضر در حوزه پژوهش شهدای زیادی را تقدیم انقلاب اسلامی ایران کرده است، افزود: دیدار با خانواده‌های شهدا و قدر دانی از صبوری و استقامت آنها با حضور رئیس سازمان و مدیران سازمان علمی و پژوهشی طی این هفته انجام می‌شود.


وی در پایان با اعلام اینکه بسیج در حوزه علمی و پژوهشی دستاوردهای بسیار سنگینی در کشور داشته است، افزود: بنا داریم این  پیشرفت‌ها را در برنامه‌ای تحت عنوان شنبه‌های انقلاب با موضوع دستاوردهای علمی بسیج یکی از برنامه‌های شاخصی است که در ستاد سازمان پیگیری کنیم.
انتها پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵:۴۵

شناسه خبر: 74703

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب