گزارش خبرگزاری علم وفناوری از برگزاری جشنواره دستاوردهای بسیج علمی در هرمزگان

معاون آموزش وپژوهش ستاد کل نیروهای مسلح: از موازی کاری علمی بپرهیزیم/ هرمزگان محورتوسعه دریایی است

معاون آموزش وپژوهش ستاد کل نیروهای مسلح گفت: از موازی کاری علمی در کشور بپرهیزیم و زمینه را برای رشد نخبگان فراهم نماییم.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ صبح امروز امیرسرتیپ محمد حسن باقری معاون آموزش وپژوهش ستاد کل نیروهای مسلح در بندرعباس در نشست دستاوردهای بسیج علمی هرمزگان گفت: هرمزگان هفتمین استانی است که نمایشگاه دستاوردهای علمی بسیج علمی را برگزار کرده است .

وی افزود: شبکه کردن ظرفیت های نخبگان کشور یکی از مهمترین دستاوردهای علمی است وباید با راه اندازی بانک اطلاعاتی نخبگان در حوزه های انرژی، نانو و پزشکی و... درصدد کارهای زیربنایی باشیم.

معاون آموزش وپژوهش ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: حوزه علمی کشور نیازمند شبکه ای شدن است تا بتوانیم نخبگان را بهم وصل وتقویت کرده و با برگزاری نمایشگاه ها و نشست های تخصصی زمینه بازدید نخبگان را از صنایع و هلدینگ های پتروشیمی در سراسر کشور فراهم نماییم.

باقری بیان داشت: فرد نخبه باید زیرساخت های لازم را برای پیاده کردن ایده هایش داشته باشد د رهرمزگان که محور توسعه دریایی است و در منابع دریایی صاحب زیرساختهایی هستیم که الزامات نخبه پروری در این حوزه تخصصی فراهم می کند.

وی افزود: بخشی از ظرفیت های نخبگان باید برای برنامه ریزی های اینده استفاده شود و با مطالعات تطبیقی در عرصه های علمی که تاکنون ورود نکرده ایم حضور یافته وبه تولید علم ودانش بپردازیم.

رییس بسیج اساتید هرمزگان : رویکردمان حل المسائلی است/بومی سازی اندیشکده ها الویت بسیج اساتید

رییس بسیج اساتید هرمزگان گفت: در هرمزگان رویکردمان حل المسائلی بوده ونیازمند بومی سازی اندیشکده ها در راستای حل مشکلات احصاء شده هستیم.

درادامه پروفسور احسان کامرانی صبح امروز در جشنواره دستاوردهای علمی بسیج اظهار داشت: باید بتوانیم برای آینده برنامه ریزی کرده وبا آسیب های نوپدید ومجازی مبارزه کنیم.

وی افزود: اندیشکده ها در سه سطح ملی، محلی و بین المللی کار کرده و در دنیا 75هزار اندیشکده داریم و مهمترینش بروکینزبوده که در حوزه های علمی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی نقشه راه تعریف کرده و حوزه گسترش آنها قاره هاست و به تازگی در دبی هم شعبه ای مستقر کرده تا به کارهای پژوهشی بپردازد.

رییس بسیج اساتید هرمزگان تاکید کرد: هرمزگان دارای 3 اندیشکده تخصصی و 52واحد دانشگاهی و مراکز علمی در استان داریم که اگر بصورت استانی به حل مشکلات بپردازیم و مراکزتحقیقاتی باید به نخبگان اعتماد کرده و ارتباط جامعه با دانشگاه را قوی تر کرده وبا کارکردن در حوزه اجتماعی و فرهنگی بتوانیم آسیب های اجتماعی و فرهنگی را به حداقل برسانیم.

کامرانی افزود: تاکنون فقط از 15درصد ظرفیت دریایی در هرمزگان بهره مند شده و 85درصد ظرفیت مغفول مانده که باید با توجه به رویکرد دریامحوری در استان از ظرفیت صنایع و دانشگاه ها در کنار هم بهره ببریم.

وی گفت: آلودگی ها وپسابهای دریایی بشدت سلامت شهروندان را تهدید کرده که نیازمند ارائه راهکارهایی بصورت تخصصی برای جلوگیری از ورود پسابها به دریا هستیم تا بتوانیم سلامت دریا را تامین کنیم.

کامرانی تاکید کرد: هرمزگان با دارابودن ظرفیتهای دریایی فاقد یک دانشگاه علوم وفنون تخصصی دریایی است و توسعه متوازن و پایدار هرمزگان نیازمند توسعه نیروی انسانی است و با دارا بودن یک سوم خط ساحلی می توانیم از تمامی ظرفیت های دریایی به نحو احسن بهره ببریم.

رییس خانه نخبگان هرمزگان: روند مهاجرت نخبگان را معکوس نماییم/ ارزش نخبگان از چاه نفت هم بیشتر است

رییس خانه نخبگان هرمزگان گفت: برنامه داریم تمامی نخبگان را درسراسر استان شناسایی کرده و با یک فراخوان عمومی حتی در روستاها هم نخبگان و مبتکران را شناسایی کرده و با تشکیل بانک اطلاعاتی آنهارا در جهت توانمندسازی کمک نماییم.

همچنین دکتر منصور فرهادی صبح امروز در نشست دستاوردهای علمی بسیج در بندرعباس اظهار داشت: در خانه نخبگان بدنبال تولید محصول هستیم ونگاهمان باید بنگاه داری باشد تا علم وپژوهش را به پول تبدیل کنیم.

وی افزود: نگاه ما به نخبگان نگاه درستی نبوده و نباید موجبات یاس و ناامیدی آنهارا فراهم کنیم ، یک فرد نخبه ارزشش از چاه نفت هم بیشتر بوده و مدیران باید نگاه علمی و تخصصی داشته باشند.

رییس خانه نخبگان تاکید کرد: روند مهاجرت پذیری نخبگان را باید معکوس کرده و اجازه ندهیم که نخبگان از کشور خارج شوند و برای جلوگیری از این روند باید صنعت و دانشگاه را بهم نزدیک کرده و نخبگان را حمایت کنیم تا به راحتی به تحقیقات و پژوهش خود بدون دغدغه بپردازند.

فرهادی افزود: تقاضایی که از مدیران شهری و استانی داریم این است که پروژه های تحقیقاتی را به پژوهشگران خارج از استان نداده و به مخترعان هرمزگان اعتماد نموده و از ظرفیت علمی شان به خوبی استفاده نمایند.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74706

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب