مدیرکل پزشکی قانونی مازندران خبر داد

مرگ ۹ مادر باردار طی ۹ ماه در مازندران

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از مرگ ۹ مادرباردار مازندرانی طی ۹ ماهه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، پرونده‌ای دیگر از مرگ مادر باردار در روی میز رسانه‌های مازندران باز شد.

رونمایی از مرگ مادر باردار مازندرانی بهانه‌ای شد تا پزشکی قانونی استان هم مشکلات و نارسائی‌ها حوزه درمان به ویژه در بخش مادران باردار را در روی میز رسانه‌ها قرار داده و با لحن هشدار از اوضاع اسفناک بی مهری به مادران باردار در مازندران صحبت به میان بیاورد.

9 مورد مرگ مادر باردار در طی نه ماهه سال جاری آماری نیست که بتوان به راحتی از کنار آن در حوزه درمان گذشت.

معمولا مدیران پزشکی قانونی و حتی سایر مدیران تلاش دارند که آمارهای معضلات و برخی نارسائی‌های اجتماعی را به صورت درون سازمانی حل و فصل کنند و یا از انتشار آن در حوزه‌ای رسانه‌ای بپرهیزند، اما ظاهرا اوضاع آنچنان دردناک و بی‌مهری‌ها باعث شد که مدیرکل پزشکی قانونی مازندران دست به دامان رسانه‌ها شود و با انتشار آمار عمومی از مرگ مادران باردار به نوعی از رسانه‌ها برای نظارت بیشتر بر روند درمانی مادران باردار کمک بخواهد.

امروز خبر مدیرکل پزشکی قانونی مازندران در آخرین روز هفته، تحت عتنوان هشدار بابت افزایش مرگ و میر مادران باردار در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.

علی عباسی با اعلام اینکه در 9 ماهه سال جاری 9 مورد مرگ مادران باردار به مراکز پزشکی قانونی مازندران ارجاع شده است.

وی با اعلام اینکه 6 نفر از مادران باردار در سن 30 تا 39 سالگی فوت کرده  و سن سه نفر 20 تا 30 سال بوده است، افزود: پنج نفر از مادران باردار به دنبال اقدامات زایمانی، سه نفر زیر 23 هفته بارداری و یک مورد هم در حادثه ترافیکی جان خود را از دست داده است.

عباسی خاطر نشان کرد: شهرهای قائمشهر، نکا، آمل، بابل، بهشهر هر کدام یک مورد و سهم شهر ساری 4 مورد بوده است.

وی توصیه‌ای به مدیران مراکز دانشگاهی و علوم پزشکی استان مازندران کرده و گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی برای متخصص زنان و زایمان، دستیاران و پزشکان عمومی و ماماها، افزایش سطح مراقبت از مادران از زمان بارداری تا زایمان و 42 روز پس از زایمان از مواردی است که باید به این موضوع توجه بیشتری شود.

به گزارش مرگ مادر باردار ساروی پس از سه بار انتقال به اتاق عمل و اشتباهات پزشکی رخ داده شده مورد توجه رسانه‌های استان مازندران قرار گرفته و رسانه‌های استان مازندران در روزهای آخر پائیز برگ تلخی از قصور پزشکی را در خبرهای خویش به رشته تحریر درآوردند تا با خانواده یداللهی و دختر 12 ساله‌اش به نوعی ابراز همدردی کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۸:۵۳

شناسه خبر: 74792

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب