سخنگوی وزارت بهداشت:

۶ هزار پزشک از آسیای جنوبی در کشور حضور داشتند/فعالیت ۱۷۳ هزار و ۱۳۰ نفر فارغ التحصیل گروه پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۶ هزار پزشک از آسیای جنوبی نظیر پاکستان، بنگلادش و هند در کشور حضور داشتند، گفت: تعداد پزشکان عمومی و متخصص و دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشکی کشور به عدد ۱۷۳ هزار و ۱۳۰ رسیده است که ۱۷۳ هزار و ۱۳۰ نفر فارغ التحصیل گروه پزشکی، شماره نظام پزشکی خود را دریافت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، مهمترین بخش از درمان بیماری یک بیمار توسط پزشکان انجام می شود تا سلامتی خود را به دست آورد.

در همین ارتباط دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: افزایش بیش از ده برابری پزشکان کشور تاثیر بسیار زیادی در بهبود بسیار قابل توجه شاخص های بهداشتی درمانی کشور در چهل سال اخیر داشته است.

فعالیت 26 هزار و 361 دندانپزشک عمومی و متخصص

 وی اضافه کرد: تعداد پزشکان عمومی و متخصص و دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشکی در سال 1356 برابر 13 هزار و 428 نفر بود که از این تعداد به دلیل بازنشستگی و فوت و مهاجرت و موارد دیگر کم شده به طوری که افراد فعال و ارائه کننده خدمت در حدود ده هزار نفر هستند، چرا که در آن سال‌ ها قریب به 6 هزار پزشک از آسیای جنوبی نظیر پاکستان، بنگلادش و هند در کشور حضور داشتند.

 حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: علی رغم این که در سال های بعد انقلاب هم با موجی از مهاجرت گروه پزشکی مواجه بودیم، با برنامه ریزی و اقدامات وسیعی که بعد از انقلاب اسلامی انجام شده است، در ابتدای سال 1395 تعداد 39 هزار و 398 متخصص و فوق تخصص، 42 هزار و 422 پزشک عمومی و 26 هزار و 361 دندانپزشک عمومی و متخصص مجموعا 108 هزار و 181 نفر به صورت فعال در حال ارائه خدمت هستند.

وی در همین ارتباط توضیح داد: تا آخر وقت اداری دیروز، تعداد پزشکان عمومی و متخصص و دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشکی کشور به عدد 173 هزار و 130 رسیده است که 173 هزار و 130 نفر فارغ التحصیل گروه پزشکی، شماره نظام پزشکی خود را دریافت کرده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: افزایش بیش از ده برابری پزشکان کشور تاثیر بسیار زیادی در بهبود بسیار قابل توجه شاخص های بهداشتی درمانی کشور در چهل سال اخیر داشته است که به تفصیل در چند هفته آینده، شاخص های مربوطه بیان می شود.

خذمات رسانی 125 هزار و 369 نفر در کادر پرستاری

 وی در ادامه بیان کرد: هم اکنون در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مجموع 125 هزار و 369 نفر در کادر پرستاری شامل کارشناسان پرستاری و پرستاران دارای مدارک بالاتر، فارغ التحصیلان رشته های اتاق عمل، هوشبری و نیز دارندگان مدارک بهیاری، کمک پرستاری و کمک بهیاری در حال فعالیت هستند.

 دکتر حریرچی اضافه کرد: بیش از 90 هزار و 61 نفر از این تعداد از پرستاران، لیسانسیه و یا مدرک بالاتر دارند.

 سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه بیان کرد: بانوان، 78 درصد کادر پرستاری و آقایان 22 درصد کادر پرستاری وزارت بهداشت را تشکیل می دهند.

وی یادآور شد:  53 درصد از کادر پرستاری به صورت استخدام رسمی و پیمانی، 23 درصد در حال گذرندان دوره طرح و تعهدات و 24 درصد دیگر هم، عمدتا به صورت شرکتی و قرارداد خرید خدمت، مشغول به کار هستند.

 دکتر حریرچی گفت: در سال 1397 تعداد پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی 10 هزار نفر، در مقطع کارشناسی ارشد یک هزار و 320 نفر و در مقطع دکترای تخصصی 110 نفر در 192 دانشکده پرستاری کشور در دانشگاه های دولتی و آزاد است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 74870

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب