طبق تحقیقات انجام شده در بوشهر:

نبود پزشک جهت گزارش نویسی نتایج MRI/بیمار:در جواب ام آر آی من گفته اند پزشک نداریم،قطع عضو کنید!

آنچه مهمتر از تجهیز کردن بیمارستان‌هاست، وجود پزشک متخصص در رشته‌های مختلف است همانطور که شاهد هستیم، نبود پزشک رادیولوژی در مرکز ام.آر.آی بیمارستان تامین اجتماعی بوشهر باعث سردرگمی بیماران و تاخیر در جوابدهی به آنها شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ شهرستان دشتي با  5008/436 كيلومتر مربع  مساحت (حدود 21/6% كل مساحت استان)، از نظر وسعت دومين شهرستان استان است که80 هزار نفر جمعیت درجنوب بوشهر واقع است.

این شهرستان با این حجم جمعیت، فقط یک بیمارستان دارد، بیمارستان زینبیه خورموج در سال 1377 با هدف ارتقاء سطح سلامت مردم شهرستان دشتی تأسیس گردید اما هر روزه شاهد افزایش تعداد تخت های آن هستیم.

از دو سال پیش و با پیگیری‌های متعددی که با مجموعه وزارت نفت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعمل آمد، امکانات درمانی مناسبی نظیر دستگاه سی تی اسکن و تجهیزات آی سی یو و ان آی سی یو به بیمارستان زینبیه خورموج اضافه و بخش‌های اورژانس، اعصاب و روان و دیگر حوزه‌ها فعال شده یا در حال احداث است، با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین مطالبات بیماران بیمارستان زینبیه شهر خورموج، راه‌اندازی بخش ام.آر.آی است با تامین  دستگاه و تجهیزات لازم این بخش که مسئولین باید برای محقق شدن این امر تلاش کنند.

آنچه مهمتر از تجهیز کردن بیمارستان‌هاست، وجود پزشک متخصص در رشته‌های مختلف است همانطور که شاهد هستیم، نبود پزشک رادیولوژی در مرکز ام.آر.آی بیمارستان تامین اجتماعی بوشهر باعث سردرگمی بیماران و تاخیر در جوابدهی به آنها شده است.

یکی از مراجعان به مراکز درمانی بوشهر به خبرنگار ما گفت: در گذشته مشکل مراجعه و گرفتن نوبت پذیرش برای رادیولوژی دربیمارستان تامین اجتماعی بوشهر وجود داشت، اگر چه امروزه این مشکل تا حدودی برطرف شده است اما باز شاهد کم توجهی مسئولین هستیم؛ مثلا برای مریض ما در آبان ماه امسال ام آر ای انجام شد و قرار بود یک هفته بعد جواب داده شود و با هر بار مراجعه، به یک بهانه جواب به ما داده نشد.

وی افزود: این بیمار به علت نبود ام آر ای در بیمارستان زینبیه شهر خورموج، بعد از دو هفته بستری بودن به بیمارستان سلمان فارسی استان بوشهر منتقل شد، و از آبان‌ماه تاکنون در این بیمارستان بستری است، اما هنوز پاسخ ام آر آی آن داده نشده است و در روز گذشته با مراجعه مکرر یک CDبه ما تحویل داده شد تا به پزشک نشان داده شود.

این همراه بیمار خاطر نشان کرد: بعد از دو ماه که پاسخ ام آر آی داده شد، گفته می شود به دلیل نبود پزشک قادر به پاسخگویی نیستیم و پزشکان بیمارستان به راحتی قطع عضو بیمار را تجویز می‌کنند.

برخی از مراجعان با انتقاد از اینکه حدود یک ماه است که بیمارستان سلمان فارسی فاقد پزشک برای تایید و گزارش نویسی ام.آر.آی می باشد، می گویند: این وضعیت باعث تاخیر در دریافت جواب به بیماران شده، از طرفی مسئولین بخش نیز بدون اعلام زمان دقیق، ابراز امیدواری می کنند که این هفته تنها پزشک MRI بیمارستان به محل کار برگردد.

این در حالیست که به طور میانگین بیماران برای انجام ام‌آر‌آی به مدت یکماه در نوبت این بیمارستان می باشند و پس از سه هفته نیز که برای دریافت جواب مراجعه می کنند، با نبود پزشک مواجه می باشند.

رییس بیمارستان سلمان فارسی بوشهر با تایید نبود پزشک جهت گزارش نویسی نتایج MRI بیماران می گوید: تنها یک پزشک به این منظور در اختیار داریم که در صورت درخواست مرخصی وی، بیماران برای دریافت جواب با تاخیر مواجه می شوند.

جلال شجاعت ادامه داد: به دلیل افزایش مراجعات، فعالیت مرکز MRI بیمارستان تامین اجتماعی را سه شیفته کرده و از ساعت 7 تا 24 فعالیت می کند که باعث شده زمان انتظار بیماران کاهش یافته و از طرفی حجم مراجعات به MRI دانشگاه علوم پزشکی کمتر شود و کمکی در هزینه های درمانی بیمه شدگان باشد.

وی گفت: روزانه 100 بیمار در بخش MRI پذیرش می شود و همین تراکم فعالیت ها منجر به فشار کاری تنها پزشک این بخش شد و وی درخواست مرخصی کرد.

رییس بیمارستان سلمان فارسی بوشهر درخصوص بیمارانی که نیازمند جواب MRI برای مراجعه به پزشکان هستند، می گوید: البته می توان تصویر MRI را بدون گزارش نویسی پزشک در اختیار بیماران قرار داد و برخی تخصص ها قادر به بررسی آن هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نقش دانشگاه علوم پزشکی در تامین پزشکان، درخواست یک پزشک دیگر برای بخش MRI داده ایم که قول همکاری در جریان معرفی پزشکان جدید به استان داده شده تا شاهد تکرار مشکلاتی از این دست نباشیم

 

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74935

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب