در راستای مدیریت راهبردی منابع معدنی؛

تکنولوژی تولید پانل سنگ طبیعی در دستان صنعتگران ایرانی/ لوکس تر از نمونه ایتالیایی با نصف قیمت

دانش فنی تولید پانل سنگ طبیعی برای اولین بار در کشور و با تلاش محققان آلتین کاوش اسپادانا مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان حاصل شد.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دانش فنی تولید پانل سنگ طبیعی برای اولین بار در کشور و با تلاش محققان آلتین کاوش اسپادانا مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان حاصل شد.

حمید حمصیان، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: پانل سنگ طبیعی، برش دقیق سنگ بین3 تا 5 میلیمتر در ابعاد اسلب(2*3 متر) همراه با ساخت و تهیه تقویت کننده های سبک و مستحکم پلیمری و یا آلومینیومی است و در نهایت اتصال تحت دما و فشار خاصی با کمک اپوکسی مخصوص صورت می گیرد.

حمصیان با بیان این که پانل سنگ طبیعی در هر متر مربع 36 کیلو گرم کمتر سنگ طبیعی وزن دارد، افزود: همچنین استحکام پانل سنگ طبیعی تا 60 برابر سنگ معمولی است.

مدیر عامل شرکت آلتین کاوش اسپادانا تصریح کرد: پانل سنگ طبیعی برای سه دسته اصلی سنگ مرمر، مرمریت و تراورتن کاربردی می باشد.

حمصیان با اشاره به این که به این نوع تکنولوژی، تکنولوژی سبز گفته می شود، اظهار داشت: تلاش برای دستیابی به این نوع تکنولوژی ابتدا در کشورهای پیشرفته مانند امریکا و ایتالیا  مطرح شدو مسئله راهبردی از ارائه این نوع طرح ها برای حفظ منابع تا سالهای دورتر بوده است.

وی ادامه داد: مزیت مهمی بواسطه تکنولوژی پانل سنگ طبیعی حاصل شده و آن این که یک متر سنگ (سنگهای موجود در بازار با قطر 2 سانتیمتر) به دو متر سنگ تبدیل می شود.

حمصیان در توجیه این موضوع خاطرنشان کرد: تولید پانل سنگ از سنگهای با قطر دو سانتیمتر در مقیاس بزرگ از نظر اقتصادی و هم از نظر حفظ منابع حائز اهمیت است.

مدیر عامل شرکت آلتین کاوش اسپادانا، گفت: این نوع سنگ برای نمای داخلی چندین مزیت دارد از جمله این که وزن ساختمان خیلی کمتر می شود، همچنین در حالی که با سنگ معمولی، امکان ساخت بسیاری از طرح ها وجود ندارد پانل سنگ طبیعی از انعطاف پذیری بالایی در طراحی برخوردار است.

 

صرفه اقتصادی استفاده از این تکنولوژی چگونه است؟ 

وی با تصریح این که صادرات سنگ ایران عمدتا بصورت خام فروشی است، گفت: با این که دولت تعرفه بالایی برای خام فروشی گذاشته ولی باز هم سنگ بصورت خام صادر می شود که استفاده از این تکنولوژی بسیار به صرفه است.

 وی خاطرنشان کرد: متاسفانه صنعت سنگ در ایران جزو قدیمی ترین صنایع است و با وجود منابع خوبی که داریم  قادر به رقابت در دنیا نیستیم.

 

دستیابی به این تکنولوژی چقدر زمان برد ؟

مدیر عامل شرکت آلتین کاوش اسپادانا با یادآوری این که در دنیا چند کشور زودتر از ما طرح مسئله را انجام دادند دولتها هم حمایت کردند، تصریح کرد: این طرح از سال 93 شروع شد و کارهای پژوهشی و تحقیقات و تست ها حدود 4 سال زمان برد و اواخر سال 96 تولید اولیه راه اندازی شد. 

 

آیا برنامه ای برای تولید انبوه دارید؟

این محقق با اشاره به این که در حال حاضر خط تولید اولیه راه اندازی شده است و تلاش می کنیم خط تولید اولیه به نیمه صنعتی تبدیل شود، گفت: طبق برآوردهای اولیه راه اندازی خط تولید نیمه صنعتی مستلزم سرمایه گذاری 450میلیون تومان بود اما در وضعیت فعلی سرمایه گذاری لازم حداقل سه برابر شده است، تلاش می کنیم با جذب سرمایه گذار این مشکل را حل کنیم.

 

کیفیت و قیمت نمونه داخلی نسبت به نمونه های چگونه است؟

وی  با تاکید بر این که نمونه های امریکایی و ایتالیایی تهیه و تست شدند و نتایج نشان داد که محصول داخل از نظر کیفیت با آنها رقابت می کند، تصریح کرد: قیمت نمونه داخلی نصف قیمت نمونه ایتالیایی است اما نسبت به نمونه امریکایی تفاوت بسیار بیشتر است. 

این محقق در رابطه با قیمت بسیار بالای محصولات خارجی، اظهار داشت: باتوجه به پایین بودن قیمت نهاده های تولیدی در ایران، امکان تولید پانل سنگ طبیعی با قیمت کمتر و حضور در بازارهای داخلی فراهم می شود.

 

کاربردها و کاربران این محصول

حمصیان با اشاره به این که  کاربرد این محصول در تولید کالاهای لوکس  بسیار مورد توجه قرار گرفته و نمونه آن لوسترهایی بسیار گرانقیت است که در ایتالیا تولید می شود، خاطرنشان کرد: صنعت خیلی بکری است و کاربردهای خیلی زیادی برای دکوراتیو خانگی و اداری و کالاهای لوکس دارد، بازارهای بسیار خوبی هم برای صادرات آن در کشورهای همسایه داریم.

 

وی با بیان این که این محصول تاثیرات اجتماعی، زیست محیطی و فرهنگی برای کشور دارد، ادامه داد: تولید پانل سنگ طبیعی علاوه بر حفظ و ذخیره منابع معدنی موجب اشاعه طرح های ایرانی در بازارهای خارجی می شود.

حمصیان ادامه داد: افزایش ظرفیت معماری داخلی، ایجاد بازار جدید، تنوع محصولات، افزایش اشتغال مستقیم و غیر مستقیم، صادرات محصولات، ارز آوری و کاهش واردات کالاهای لوکس را خواهیم داشت.

وی در پایان با تاکید بر این که حفظ و توسعه این تکنولوژی مستلزم حمایت بیشتر دولت است، تصریح کرد: این طرح در چهاردهمین جشنواره ملی شیخ بهایی که 6 و 7 دی ماه در اصفهان برگزار شد نیز  در بخش جذب سرمایه گذار شرکت کرد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 74957

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب