خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

سوله بحران پزشکی قانونی نیاز مغفول مانده بحران و حوادث کشور

سوله بحران پزشکی قانونی نیاز مغفول مانده بحران کشور در حوادث طبیعی است که کمتر به آن توجه شده است.

 

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران،سوله بحران پزشکی قانونی یکی از نیازهای اساسی کشور در زمان بحران است.

به دلیل مخاطراتی که کشور را تهدید می‌کند، نداشتن سوله بحران به ویژه در زمان حوادث یک تهدید جدی است.

نبود سوله بحران پزشکی قانونی برای انتقال اجساد را نمی‌توان در حوادث زلزله و بحران‌های احتمالی دیگری که کشور را تهدید می‌کند نادیده گرفت.

تجربه زلزله گیلان، کرمانشاه و بم تا حدودی نشان داد که در این بخش‌ها هم با چالش‌های جدی مواجه هستیم، از آنجایی که مدیریت بحران در کشور تنها زمانی به فکر می‌افتاد که بحران ایجاد شده باشد و برای جلوگیری از بحران حداقل برنامه خاصی نداریم و از تجربیات سایر کشورها هم استفاده چندانی نبردیم این نقیصه در کشور وجود دارد.

مدیر ستاد بحران مدیریت بحران پزشکی قانونی امروز در جمع خبرنگاران استان مازندران از عملیاتی شدن طرح سوله بحران پزشکی قانونی در استان تهران خبر داد و گفت: این سوله در استان‌های اصفهان، فارس و آذربایجان شرقی نهایی شده است.

وی با اعلام اینکه سوله بحران در استان‌های پرتردد مازندران هم باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: با توجه به اینکه مازندران معین استان‌های تهران، گلستان، گیلان و سمنان در زمان حوادث است در این حوزه هم باید اقدامات مناسبی انجام دهد.

بخش دیگری از صحبت‌های خبرنگاران استان مازندران با مهرداد علی بخشی در ارتباط با طرح داد پزشک بوده است.

در طرح داد پزشک اجساد متوفای که نیاز به بررسی بیشتر به پزشکی قانونی ندارد در منازل و یا مراکز شستشوی اجساد تعین تکلیف می‌شود.

این طرح قرار بود که در همه مراکز استان‌های کشور عملیاتی شود و در نهایت هم در شهرستان‌ها عملیاتی شود.

وی در این ارتباط گفت: این طرح در شهرستان‌ها هم در حال اجرا است و به واسطه این طرح سال گذشته 50 هزار جسد بدون ارجاع به پزشکی قانونی تعین تکلیف شده‌اند.

با توجه به کمبود نیروی انسانی که پزشکی قانونی در کشور دارد اجرای این طرح می‌تواند تا حدودی میزان ارجاعات به پزشکی قانونی برای اجسادی که به مرگ طبیعی فوت کردند را کاهش دهد.

کمبود منابع اعتباری از دیگر سئوالات خبرنگاران از مسئول مدیریت بحران در پزشکی قانونی کشور بوده است که علی بخشی ضمن درک شرایط کشور، گفت: این موضوع هم یکی از چالش‌های کشور است اما با توجه به حساسیت پزشکی قانونی انتظار حمایت در این حوزه را داریم.

وی با اعلام اینکه پزشکی قانونی در تربیت نیروی انسانی مشکل چندان ندارد و آموزش‌ نیروی انسانی به صورت مرتب در حال انجام است، گفت: به لحاظ زیر ساختی و تجهیزاتی نیاز به همراهی دولت‌ها داریم.

وجود آمارهای متفاوت از فوتی‌ها در کشور هم دیگر سئووال خبرنگاران بود که مدیر بحران پزشکی قانونی تاکید کرد، با توجه به اینکه همه اجساد به پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود و مرجع تایید رسمی فوتی‌ها کشور است در این بخش پزشکی قانونی مرجع رسمی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، سوله بحران پزشکی قانونی برای انتقال و نگهداری اجساد در زمان حوادث یکی از ضروریات هست که با توجه به حوادثی که در کشور به وجود آمده در حال احداث است اما تعداد آنها با توجه به حادثه خیز بودن کشور کافی نیست و در استان‌های شمالی کشور که شاهد حوادث تلخ و حوادثی هستیم احساس نیاز بیشتری می‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74984

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب