مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک کشور خبر داد

اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری کشور

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک کشور گفت: امسال ۲۰۰ میلیون دلار معادل ۷۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری کشور اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ هوشنگ جزی صبح امروز در بازدید از سد سنگی ملاتی بادافشان شهرستان رودان  اظهارداشت: این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، برای ۶۴۹ حوزه آبخیز کشور هزینه می‌شود و تاکنون ۶۵ درصد آن به استان‌ها ابلاغ شده است.

وی گفت: با اختصاص این اعتبارات، عملیات آبخیزداری، مکانیکی و بیومکانیکی در ۷۰۰ هزار هکتار از زمین‌های آبخیزداری کشور اجرایی می‌شود.
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک کشورگفت: امسال توزیع اعتبارات براساس شاخص‌هایی مانند وقوع سیلاب، خسارت ناشی از خشکسالی، دشت‌های بحرانی، کنترل فرسایش خاک و جمعیتی که نیاز به منابع آبی دارند، توزیع شد.
جزی گفت: سد سنگی ملاتی بادافشان بخش مرکزی شهرستان رودان با هدف ذخیره آب برای استفاده کشاورزان، جلوگیری از فرسایش خاک و کنترل سیلاب با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است.
این سد دهه فجر امسال به بهره برداری می‌رسد.

آبگیری ۵۰ درصدی سازه آبخیزداری حوزه برزرد رودان

این مقام مسئول تاکید کرد: سازه آبخیزداری حوزه برزرد بادافشان ۵۰ درصد طی بارش اخیر آبگیری شد .

وی گفت : این طرح که با هدف تغذیه سفره‌های زیرزمینی، کنترل سیل و بهره وری از سیلاب و توسعه کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت و اشتغالزایی در حوزه برزرد که با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال احداث می باشد .

جزی افزود: میزان آب ذخیره شده توسط این سازه‌ آبخیزداری حدود ۱۵۰ هزارمترمکعب تخمین زده می شود که می تواند علاوه برمصارف کشاورزی موجب آبیاری مراتع و باغات اطراف نیز بشود.

وی در پایان افزود: برگزاری دوره های آموزشی مختص دانش‌ آموزان و توانمندسازی آنان در راستای اهداف منابع طبیعی و صیانت از منابع محدود موجود یکی از راههای برون رفت از گسترش تخریب ها و کاهش منابع طبیعی در شهرها و روستاهای کشور می باشد که باید بر میزان و کیفیت بخشی این آموزش ها با متد علمی روز دنیا و نیازهای خاص هر منطقه از کشور صورت بگیرد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰:۱۰

شناسه خبر: 74986

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب