نگاه مهرآمیز مجلس به دانشگاه ها وتبعیض در بودجه های علمی

اختصاص بودجه علمی شاهرگ حیاتی کشور است/ عدم اختصاص به موقع بودجه مشکلاتی ایجاد می کند

با نگاهی به لایحه بودجه ۹۸ به خوبی مشخص است که علیرغم کاهش بودجه برخی دستگاه‌ها و نهادها شاهد افزایش بودجه دانشگاه‌ها در سال ۹۸ هستیم که امیدواریم دانشگاه‌ها از این فرصت بهترین بهره را برده و شاهد رشد و پیشرفت علمی کشور در سال آینده باشیم.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ قطعا یکی از راه‌هایی که منجر به توسعه پایدار می‌شود توجه به امر تحقیقات و پژوهش است که مردم کشور استعدادهای خوبی در این زمینه دارند.

بنابه آمارهای مستند بودجه پیشنهادی 10 دانشگاه برتر کشور برای سال آینده از جمله تهران، اصفهان، تبریز، امیرکبیر، فردوسی مشهد، صنعتی شریف، علم و صنعت، شیراز، علامه طباطبایی و شهید بهشتی همراه با درصد افزایش، نسبت به بودجه سال 97 قید شده است و این در حالی است که بنا به گفته خبرگزاری تسنیم ((سهم ستاد "نانو" از بودجه 39 درصد افت کرد)) و((بودجه "صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور" 32 درصد کاهش یافت)) .

از آنجایی که ستاد نانو یکی از مهمترین و کلیدی ترین مراکز علمی در دنیاست و سهم بسزایی در پیشرفت علمی هر کشوری دارد باید گفت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با الهام از برنامه پیشگامی ملی نانو فناوری در بسیاری از کشورهای دنیا با رویکرد توجه جدی به فناوری نانو و برنامه‌ریزی برای توسعه آن تشکیل شده است.

وظیفه اصلی این ستاد تعیین مسیر حرکت و اولویت‌های ملی کشور، رفع موانع در زمان اجرا و خدمت‌رسانی به بخش‌های اجرایی (خصوصی و دولتی) برای توسعه فناوری نانو است.

این ستاد ویژه می‌کوشد تا از طریق چشم‌اندازسازی، ارائه تسهیلات، ایجاد بازار و رفع مشکلات، زمینه فعالیت بخش خصوصی و تولید ثروت در جامعه را فراهم آورد اما کاهش 39درصدی سهم بودجه این ستاد نشان می دهد که تمرکز دولت و بهارستان ازمسایل کلان و علمی خارج شده و بیشترین تمرکزبر حول معیشتو اقتصاد بوده است.

اعداد وارقام موجود نشان می دهد که دولت بودجه سال آینده این ستاد را به نسبت مصوب سال جاری حدود 39 درصد کاهش داده و در بخش هزینه‌ای از 72 میلیارد و 500 میلیون تومان در مصوبه سال جاری (1397) به 42 میلیارد و 750 میلیون تومان در پیش‌بینی سال آتی (1398) رسیده است و این یعنی تعطیلی بسیاری از تحقیقات و پیشرفت فناوری های مورد نیاز کشور.

همچنین کاهش 32درصدی بودجه صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوران کشور که عمده فعالیت‌های این صندوق در حوزه‌های حمایت از طرح‌های پژوهشی، پسا‌دکتری، ثبت اختراعات، کرسی پژوهشی، پژوهانه(گرنت) و حمایت از ایجاد و توسعه مراکز نوآوری، انجام می‌گیرد و فقط مختص پژوهشگران تهرانی نبوده و دامنه حمایتی ان بر سر تمامی پژوهشگران و نخبگان علمی در سراسر کشور می باشد هم کاهش یافته است.

بودجه پژوهشی در ۵۰درصد موارد تخصیص نمی‌یابد

درهمین راستا دکتر ایمان سوری نژاد سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری دانشگاه هرمزگان افزود: بودجه پژوهشی در ۵۰درصد موارد تخصیص نمی‌یابد واین مسئله مشکلات زیادی را برای دانشگاه ها ، هیات علمی و دانشجویان ایجاد می نماید.

وی افزود: در لایحه بودجه ۹۸، اعتبارات مراکز دانشگاهی، پارک‌های علم و فناوری  از رشد مطلوبی نسبت به گذشته برخوردار بوده است و امید است کاهش بودجه در برخی از حوزه‌ها، به مباحث تحقیقاتی ورود نکند تا شاهد خدمات خوبی از سوی محققان باشیم.

سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری دانشگاه هرمزگان گفت: اختصاص بودجه های علمی در وقت مناسب می تواند دانشگاه ها را در پیشبرد اهداف علمی و تحقیقاتی خود کمک نموده و اگر بودجه نباشد  بر  شرکت های دانش بنیان و همچنین روند پیشرفت دانش و فناوری تاثیر‌گذار خواهد بود.

متاسفانه حداقل بودجه برآورده نمی شود

احمد مرادی عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز  با بیان اینکه بودجه پژوهشی در بسیاری از موارد در دستگاه‌های دولتی یا غیردولتی حذف می‌شود، بیان کرد: کشور هنوز به این باور نرسیده که  برای توسعه و تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی مهم است؛ همان‌ کاری که پژوهش انجام می‌دهد.

وی افزود: اگرچه در برنامه ششم توسعه سهم بودجه پژوهشی در نظر گرفته شده است اما متاسفانه حداقل مبلغ موردنیاز نیز برآورده نمی‌شود.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اقتصاد دانش‌بنیان باید اصلی‌ترین ستون اقتصاد کشور باشد؛ اگرچه دراین زمینه اقداماتی نظیر قانونگذاری مجلس انجام شده است اما برای تحقق و توسعه مورد نظر باید بیشتر تلاش کرد و بودجه متناسب آن تصویب گردد؛ حداقل آن است که برای مواردی که در قوانین توسعه مصوب شده، بودجه لازم تخصیص یابد.

مرادی افزود: در صورتی که نتوان پژوهش‌ها را به پژوهش‌های کاربردی سپس به فناوری و تکنولوژی تبدیل کرد و دراختیار جامعه قرار داد تمام این پژوهش‌ها کتابخانه‌ای می‌شوند؛ برای رسیدن به تکنولوژی بومی باید فرآیند آن طی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: نوآوری باید در فرآیند تولید تکنولوژی باشد؛ اگر فناوری ایجاد شد اما توانایی به روز شدن نداشت این فناوری بعد از مدتی قابل استفاده نیست؛ اختیاری با بیان اینکه ساختارهایی که تکنولوژی را به جلو هدایت می‌کند در نظام ملی نوآوری قرار دارد، ادامه داد: این نظام ساختاری را طراحی می‌کند که در مسیر آن نسل جوان می‌تواند به نتیجه برسد.

مرادی در پایان افزود: توجه به اقتصاد دریامحور هرمزگان یکی از الزامات دانش بنیان است که چه بخواهیم و چه نخواهیم باید از تمامی ظرفیت های دریا استفاده نماییم.

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان: بودجه علمی شاهرگ تحقیقات است

پروفسور احسان کامرانی هم افزود: از انجایی که بودجه شاهرگ تحقیقات و پژوهش است باید گفت تزریق بودجه هر چه بیشتر باید رونق علمی و شکوفایی علم را بیشتر شاهدیم و این مسئله نشان می دهد که راه اندازی شهرک های فناورانه در سراسر کشور یکی از نیازهای مبرم است که باید برای این مهم بودجه خوبی تخصیص یابد تا فضایی کاملا مجهز به لوازم و علم روز دنیا دراختیار اساتید ، دانشجویان و پژوهشگران در مقاطع مختلف قرار بگیرد تا بتوانیم با دانشگاه های معتبر دنیا رقابت نماییم.

وی افزود: اگر در جایی بودجه تخصیص یافته به موقع تزریق نشود باید گفت این مسئله استقلال کشور را مورد هجوم قرار می‌دهد و به آن خدشه وارد می‌کند؛ بنابراین باید مسیر تکنولوژی در نظام ملی نوآوری طی شود تا استقلال کشور در این زمینه تامین شود.

کامرانی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به کم کردن فاصله‌های علمی بین کشور ایران و دنیا گفت: دولت باید به نهضت نرم‌افزاری در تولید علم و بیش از همه به بخش‌هایی از جامعه علمی، حوزه دانشگاه، شرکت‌های دانش‌بنیان و محققین توجه کند که این امر به سر و سامان برسد.

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان بیان داشت: راه اندازی اندیشکده های تخصصی درهر استانی می تواند تا حد زیادی مسایل و مشکلات معتنابهی که در اینده گریبانگر کشور واستان ها میشود را کاهش داده و راهکاری تخصصی و عملی و کاربردی برای آنها پیدا نماییم.

گزارش: فروغ مسلم زاده

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 74988

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب