خبرگزاری علم و فناوری از شیوع یک بیماری گرمسیری گزارش می دهد

مردم هندیجان قربانی آب های آلوده/۳۴ شهروند به اسهال خونی مبتلا شدند

مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان در پاسخ به این سوال که علت شیوع بیماری اسهال خونی در هندیجان چه بوده است، گفت: نمونه ‌برداری از مدفوع بیماران مراجعه کننده انجام شده که عامل شیوع این موارد آب بوده که این بدان معنا است که بیماری از آب انتقال یافته ولی نه از طریق شبکه آب شهری نبوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، روز سه شنبه بیستم آذر ماه سال 1397 موج بیماری عفونی اسهال در شهرستان هندیجان آغاز شد و در طول چند روز تعدادی از ساکنان این شهرستان را مبتلا کرد.

اما بیماری اسهال خونی یک بیماری عفونی است که می تواند به علل مختلف فرد را مبتلا کند.

علل بروز بیماری اسهال خونی

در همین ارتباط دكتر پيمان عینی متخصص بیماری‌های عفونی و طب گرمسیری در گفت و گو با ایسنا می گوید: اين بيماري لايه ‌هاي‌ سطحي‌ پوشاننده‌ جدار داخلي‌ روده ‌ها را درگير می‌ کند عوامل مختلف باکتريال همانند گونه‌ های شيگلا، کامپيلوباکتر، سالمونلا و يرسينيا و همچنين عوامل تک ياخته ‌ای مانند آميب هيستوليتيکا می ‌توانند در انسان ايجاد اسهال خونی كنند.

وي ادامه می دهد: از زمان ورود ارگانيسم به بدن تا شروع علائم (دوره کمون بيماری)از يک تا چندين روز بر حسب عامل ايجاد کننده اسهال، طول خواهد کشيد.

وي درباره راه‌های انتقال بیماری بیان می کند: بيمار مبتلا به اسهال خونی، عامل ايجاد کننده بيماری را از طريق مدفوع دفع می ‌کنـد و اين‌ عوامل‌ معمولاً از طريق‌ دست‌ها، غذا، يا آب‌ آلوده‌ از بيمار به‌ فرد ديگر انتقال‌ مي‌يابد.

اين متخصص بیماری‌های عفونی و طب گرمسیری عنوان می کند: در بعضی از موارد تماس نزديک با بيمار به عنوان مثال دست دادن ممکن است باعث انتقال عفونت شود به همین علت در مناطقی که آب سالم و بهداشتی وجود ندارد و انسان‌ها بصورت مجتمع با هم زندگی می‌ کنند ممکن است بيماری به صورت همه گيری(اپيدمی) تظاهر يابد.

وي درباره چگونگی علائم بيماری نيز می گوید: بيمار مبتلا به اسهال خونی معمولاً از تب، شکم درد، دل پيچه، تهوع، استفراغ، دردهای عضلانی و دفع اسهال آبکی و خونی رنج مي‌برد.

دكتر عيني با بيان اينكه دفع مدفوع شل ممکن است تا 20 بار در روز هم اتفاق بيفتد، عنوان می کند: در ابتدا ممکن است اسهال غيرخونی باشد اما در ساعات آينده اسهال خونی خواهد شد همچنين در موارد شديد بيمار ممکن است با ضعف، بي‌حالی و حتی کاهش سطح هوشياری به علت از دست دادن مقادير زياد آب و الکترولیت‌ها به اورژانس آورده شود.

20 آدر ماه آغاز شیوع اسهال خونی در هندیجان

رئیس مرکز آموزشي درماني فرشچيان با اشاره به راه ‌های تشخيص بيماری تصريح می کند: گرفتن شرح حال مناسب از بيمار کمک شايانی به تشخيص بيماری می‌کند؛ سابقه مصرف آب، ميوه و سبزيجات و غذای غيربهداشتی، سفر به مناطقی که فاقد آب بهداشتی هستند، استفاده از آب برکه، سابقه تماس با بيمار مبتلا به اسهال، همگی به تشخيص بيماری کمک می‌کند.

با توجه این موارد ذکر شده از سوی رئیس مرکز آموزشي درماني فرشچيان، تعدادی از شهروندان هندیجانی به اسهال خونی در فصل زمستان به بیماری اسهال خونی مبتلا شدند.

به گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان در تاریخ 20 آذر ماه نخستین مراجعه کننده با بیماری اسهال خونی به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کرده و تا کنون 34 نفر با عارضه اسهال خونی به این بیماری مبتلا شدند.

دکتر احسان صفایی که در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان سخن می گفت ادامه می دهد که پس از بارندگی ‌های روزهای اخیر  تعدادی از شهروندان به علت بیماری اسهال خونی به مراکز مراجعه کردند که هفت تا هشت نفر از این تعداد، به مدت 24 ساعت در بیمارستان بستری و پس از آن ترخیص شدند.

وی در پاسخ به این سوال که علت شیوع بیماری اسهال خونی در هندیجان چه بوده است عنوان می کند: نمونه ‌برداری از مدفوع بیماران مراجعه کننده انجام شده که عامل شیوع این موارد آب بوده که این بدان معنا است که بیماری از آب انتقال یافته ولی نه از طریق شبکه آب شهری نبوده است.

علت شیوع اسهال خونی در هندیجان نامشخص است

مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان با تاکید بر این نکته که ممکن است علت اصلی شیوع بیماری در این شهرستان هیچ وقت مشخص نشود، تصریح می کند: هم اکنون بر روی علت های احتمالی کار انجام می شود که برای رفع آن پیگیری های لازم نیز صورت می گیرد.

وی در ادامه به برخی از موارد احتمالی شیوع بیماری اسهال خونی اشاره می کند و می گوید: یکی از موارد مطرح شده در خصوص شیوع موارد اسهال خونی اخیر در هندیجان، آب‌ شیرین ‌کن ‌ها هستند، زیرا میزان کلر باقی مانده در آب، آب‌ شیرین‌ کن‌ها صفر است که این مسئله محیط مناسبی برای رشد میکروب را فراهم می سازد.

دکتر صفایی عدم آهک ‌پاشی و لایروبی جوی‌ ها از دیگر علت ‌های مطرح در ارتباط با شیوع اسهال خونی در هندیجان اعلام می کند و می گوید: در این منطقه از شهریور ماه تا کنون آهک پاشی و لایروبی جوی ‌ها انجام نشده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان با بیان اینکه بحث آبیاری سبزی و صیفی ‌جات با آب آلوده از دیگر موارد مطرح شده در این ارتباط است، خاطرنشان می کند: همچنین احتمال استفاده غیربهداشتی از سبزی ‌های غیرقابل خوردن که در خارج از شهر می رویند نیز به عنوان بک عامل در بروز موارد اسهال خونی مطرح شد.

وی تصریح می کند: برای رفع این موارد تذکرات کتبی و شفاهی به دست اندرکاران داده شده و پیگیری هایی در این زمینه انجام می دهیم تا موارد کاملا برطرف شود.

بیماران شرح حال متفاوتی دارند

دکتر صفایی با بیان اینکه 34 نفر مبتلا شده به اسهال خونی در نقاط مختلف شهرستان هندیجان پراکنده هستند و شرح حال متفاوتی دارند، تاکید می کند که این موضوع سبب می شود که نتوانیم علت اصلی را به صورت دقیق معین کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پیش از این نیز بیماری اسهال خونی در هندیجان شایع شده بود، نیز می گوید که به صورت موارد تکی در هندیجان و سراسر استان خوزستان مواردی بوده است ولی به این صورت نبوده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان اضافه می کند که موارد مختلفی در انتقال بیماری از طریق آب تاثیرگذار هستند، با توجه به مطلوب بودن آب شبکه شهری هندیجان، شیوع این بیماری بر اثر مصرف آب شهری کمترین احتمال را دارد و ممکن است علل دیگری در بروز این بیماری نقش داشته باشند.

وی درباره شیوع بیماری اسهال خونی در روستاهای هندیجان هم می گوید: در روستاها موارد خیلی کم بود که روستای حسین آباد و یک نفر هم در بخش چف خلف عیسی به این بیماری مبتلا شدند.

برای بررسی موضوع شیوع بیماری اسهال خونی در بندر هندیجان، خبرگزاری علم و فناوری استان خوزستان به سراغ رسول صالحی مسئول روابط عمومی آب و فاضلاب خوزستان رفته تا در این ارتباط توضیحات وی را بشنود.

نظارت بهداشتی بر آب هندیجان

وی در همین ارتباط می گوید که مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان درباره ابتلا شهروندان هندیجانی به بیماری اسهال خونی مصاحبه مفصلی داشتند که منشا آب را در کنار موارد مطرح کردند و این موضوعات در حال بررسی هستند که استفاده از سبزی های آلوده یکی از آن موارد است.

مسئول روابط عمومی آب و فاضلاب خوزستان تصریح می کند که آن چیزی که در واقع در خبر مدیر شبکه بهداشت و درمان هندیجان است اشاره ای به شبکه توزیع آب شهری نکردند چون مواردی در اتباط با آب تصفیه کن هایی که در نقاط مختلف شهر هستند مطرح کرده و در حال بررسی است.

وی تاکید می کند: اگر شیوع بیماری اسهال خونی در هندیجان از طریق شبکه توزیع آب شهری اتفاق می افتاد این مسئله جمعیت خیلی زیادتری را در بر می گرفت.

کریمی ادامه می دهد: با این حال هم بررسی هایی در این زمینه از سوی شبکه بهداشت و درمان هندیجان و کارشناسان کنترل کیفی آب و فاضلاب انجام شده که خوشبختانه مشکلی از نظر کیفی در آب هندیجان وجود ندارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74993

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب