مخترع جانباز از دغدغه های خود می گوید؛

رونق تولید و اشتغال مستلزم کمک مردم/۶۰قطعه وارداتی را بومی سازی کرده ام/تنها خواسته ام چند دقیقه دیدار با رهبری است

غلامحسین سهیلی مهر یکی از محققانی است که با تلاش خود موفق به طراحی و بومی سازی۶۰ قطعه وارداتی و راه اندازی خیریه تولیدی و اشتغال ۱۰۰ نفر شده است، و علاوه بر اختراع خودرو بدون سوخت و کولر بدون مصرف آب و چندین اختراع دیگر، اخیرا طرح نجات کشتی های در زمانی به گل نشستن و جلوگیری از برخورد احتمالی کشتی ها را در دست انجام دارد، تنها خواسته اش هم پنج دقیقه دیدار مقام معظم رهبری می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، غلامحسین سهیلی مهر یکی از جانبازان جنگ تحمیلی است، و تنها بواسطه توانایی و پشتکار خودش کارهای ابتکاری و اختراعی زیادی انجام داده است، از مهمترین آنها طراحی و بومی سازی60 قطعه وارداتی و راه اندازی خیریه تولیدی و اشتغال 100 نفر  بوده،  علاوه بر اختراع خودرو بدون سوخت و کولر بدون مصرف آب و چندین اختراع دیگر، اخیرا طرح نجات کشتی های در زمانی به گل نشستن و جلوگیری از برخورد احتمالی کشتی ها را در دست انجام دارد، تنها خواسته اش هم پنج دقیقه دیدار مقام معظم رهبری می باشد.  

غلامحسین سهیلی مهر در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با بیان این که کارهای ابتکاری و اختراعی زیادی انجام داده است، افزود: خودرویی بدون سوخت را طراحی کرده که این خودرویی با سرنشین تکی با دونفری بوده و هیچ گونه سوختی نیاز ندارد، در واقع خودرویی رکابی با مقدار بسیار کمی انرژی برق و سرعتی حدود 60 کیلومتر در ساعت است.

وی ادامه داد: این خودرو دارای وزنی حدود 250 کیلوگرم بوده و سطحی برابر یک متر مربع را اشغال می کند و فوق العاده کاربردی در شهرهای بزرگ است.

وی اظهار داشت:  این خودرو طوری طراحی شده که اگر ضربه خورد انعکاس پذیر باشد، در واقع اگر حدود 100 کیلوگرم وزن ضربه به آن بخورد هیچ مشکلی  اتفاق نمی افتد.

سهیلی مهر با بیان این که ثبت اختراع دومی دارد، گفت: یک کولر 5000 در روز حدود 500 لیتر آب مصرف می کند، برای رفع این مشکل این مخترع کولری بر مبنای گاز شهری، بدون هیچ گونه مصرف آب، و با مصرف برق فوق العاده کم طراحی و ساخته است.

عضو بنیاد نخبگان اظهار داشت: این کولر خنک کاری خیلی بهتر از کولرهای آبی دارد و هیچ گونه رطوبتی وارد ساختمان نمی کند اصطکاک لوازم هم حدود 60 درصد از کولرهای آبی بهتر است.همچنین جای خیلی کمی اشغال می کند.

این محقق با بیان این که طراحی این کولر بر مبنای گاز شهری مزیتی بزرگ است، افزود: کولرهای گازی که در حال حاضر در سطح دنیا استفاده می شود معایب خیلی زیادی دارد از جمله این که حرارت خیلی زیادی برای این که حرارت داخل یک ساختمان یا اتاق را خنک کند ایجاد می کند علاوه بر این دارای گاز مضری هم هست و سلامت انسان را بخطر می اندازد.

این مهندس طراحی، ساخت و تولید  با بیان این که کولر و خودرو بدون سوخت ثبت اختراع شده است و اختراعات دیگری هم دارد که هنوز ثبت اختراع نکرده است، تصریح کرد:  اختراعاتم را هنوز به خط تولید نرساند ه ام فقط یکی از آنها در مرزتولید قرار دارد.

سهیلی مهر در پاسخ به این سوال که آیا چنین کولر و یا خودرویی در دنیا وجود دارد، گفت: با توجه به این که به کشورهای خیلی زیادی سفر کرده است نمونه چنین کولری وجود ندارد در رابطه با خودرو بدون سوخت هم اصلا چنین چیزی وجود نداشته است.

 

راه اندازی کارهای تولیدی

عضو بنیاد نخبگان با تصریح این که در مرحله بعدی چون کارهای اختراعی سنگین داشتم تصمیم گرفتم کارهای تولیدی راه اندازی کنم و ادامه داد: نیازهای جامعه سنجش شد و سعی کردیم اجناس و قطعاتی تولید کنیم که وارداتی هستند.

وی با بیان این که در حال حاضر 60 قلم جنس تولید می کند که 90 درصد آن را خودش طراحی کرده است افزود: طراحی ها طوری  انجام شد که خودمان توانایی تولید آن را داشته باشیم.

 

راه اندازی خیریه تولیدی و اشتغال حدود صد نفر

این محقق و طراح توانمند، گفت: بعد از این که طراحی های انجام گرفت و قابلیت تولید هم حاصل شد، مشکل اشتغال جوانان و خانواده ها برایمان مطرح بود برای حل این مشکل هم خیریه ای تشکیل دادیم و نیروهایی را جذب کردیم که بصورت فنی کار کنند و در حال حاضر اشتغال حدود صد نفر فراهم شده است.

سهیلی مهر خاطرنشان کرد: رونق تولید و اشتغال مستلزم کمک مردم است، از مردم می خواهم کمک کنند خیریه های تولیدی برپا کنند مطمئنا مشکلات جامعه و جوانان کاهش می یابد، تلاش می کنیم  و استدعا دارم با همکاری افراد کارآفرین و مشتاق تولید، مجتمع کارآفرین بزرگ خیرین تاسیس کنیم.  

وی ادامه داد: کشورهایی در همسایگی داریم که هر چه کار تولید کنیم نیازمند آن هستند، مطمئن باشیم جنسی که تولید می کنیم نسبت به جنسی که از کشوری با مسافت بسیار زیاد  وارد می شود کیفیت بالاتری دارد.

 

نمونه محصولات تولیدی چیست؟

سهیلی مهر در پاسخ به این سوال، تصریح کرد: در حال حاضر قطعاتی تولید می کنیم که اکثرا از خارج  وارد کشور می شد از جمله قطعه ای است که در دنیا دو کشور ژاپن و چین تولید می کردند الان در مرحله تولید  قرار دارد، به جرات می گویم که سومین نفر در دنیا هستم که توانایی تولید این قطعه را دارم.

سهیلی مهر بیان کرد: همچنین قطعه ای از یکی از کشورهای اروپایی با قیمت فوق العاده بالا وارد کشور می شد که با صرف زمان سه ماه موفق به تولید این قطعه شده است، این قطعه دارای کیفیت بسیاربهتر از نمونه اروپایی بوده و کاهش ارزبری فوق العاده زیادی در پی داشته و واردات آن بطور کامل متوقف شده است.

عضو بنیاد نخبگان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چگونه کیفیت بالاتر این قطعه را توجیه می کنید، گفت: قطعات تولیدی اروپا  کیفیت خوبی دارند اما زمانی که طول می کشد تا قطعه از اروپا به کشور  برسد خیلی از قسمتهای الکترونیکی سولفاته می شود و این سولفاته شدن خیلی مضر است.

 

تمام قطعاتی که تولید کردیم وارداتی بوده رقابت داخلی ایجاد نمی کنیم

سهیلی مهر خاطرنشان کرد: قطعاتی که تولید می کنیم از نظر کیفیت نسبت به خیلی از کشورها بهتراست و همین حالا هم در کار تولید خیلی راحت با کشورهای اروپایی رقابت می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که علاوه بر کیفیت محصولات چه برنامه ریزیها و برآوردهایی برای رقابت در نظر می گیرید، تصریح کرد: برنامه ریزی برای قطعاتی تولیدی باید طوری انجام شود که حداقل هزینه های باربری و زمان از مبدا تا مقصد کاهش یابد، این حدود 40 درصد است.

 

همکاران شما و نیروهای فعال در خیریه تولیدی بیشتر دارای چه سطح تحصیلی هستند؟

وی در پاسخ به این سوال با تاکید بر این که حدود 70 درصد افرادی که همکاری داریم از نظر تئوری افراد کم سوادی هستند اما در کار عملی افراد فوق العاده باسوادی هستند، اظهار داشت: یکی از دوستانم حدود 6 کلاس سواد دارد اما حدود 60 مهندس و 10 دکتر تحت نظر این فرد کار می کنند و هیچ کدام از نظر عملی به این سطح نمی رسند، چنین افرادی داریم افرادی که عملا فوق العاده اند اما متاسفانه از جامعه دور هستند ما باید اینها را کنار دانشجویان و دانشگاهیان به هم برسانیم تا جامعه ای بهتر داشته باشیم.

 

طرح نجات کشتی های گل نشین و جلوگیری از برخورد کشتی ها

این مهندس طراحی، ساخت و تولید تصریح کرد: در رابطه با بدنه کشتی برای جلوگیری از برخوردهای احتمالی یا زمان برخورد دو کشتی با هم، طرح هایی دارد که به هیچ کدام از کشتی ها آسیبی وارد نشود.

سهیلی مهر افزود: همچنین طرج هایی در دست اقدام دارد که زمانی که کشتی به گل نشست بدون کمک گرفتن از کشتی خارجی این کشتی به گل نشسته را توسط دستگاههایی که در کشتی تعبیه شده است نجات دهد.

وی در پاسخ به این سوال که طراحی نجات کشتی های گل نشین و جلوگیری از برخورد کشتی ها چگونه اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: اجرای این طرح بسیار سنگین  است و خواهان این طرح کمپانیهای قدرتمند کشورهای خارجی هستند.

 

 تنها خواسته ام پنج دقیقه دیدار  مقام معظم رهبری است  

سهیلی مهر در بخش پایانی صحبتهایش با تاکید بر این که خواسته مهمی دارم اگر بشود اجرا شود، تصریح کرد: با توجه به این که جانباز هستم سالی یکبار از بنیاد جانبازان می آیند از من سوال می کنند که چه خواسته ای داری تا حالا نه وام از جایی گرفته ام و نه خواسته ای داشته ام، اختراعات و کار تولید همه منحصر به زحمات خودم بوده و دوستانم که با من همکاری کرده اند، اما  تنها خواسته ای که دارم البته نه برای خودم بلکه برای مردم کشورم فقط پنج دقیقه دیدار  مقام معظم رهبری را خواستم و متاسفانه این هنوز انجام نشده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 74997

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب