توسط محققان شرکت دانش بنیان رایکا صنعت افرند؛

تولید نانو پودر آلفا آلومینا در کشورمحقق شد/ سالانه ۷۰۰ هزار تن آلفا آلومینا از خارج وارد می شود

تولیدنانو پودر آلفا آلومینا برای اولین بار در کشور با تلاش محققان شرکت دانش بنیان رایکا صنعت افرند مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان محقق شد،

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، تولیدنانو پودر آلفا آلومینا برای اولین بار در کشور با تلاش محققان شرکت دانش بنیان رایکا صنعت افرند مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان محقق شد، در حال حاضر تولید این محصول در مرحله پایلوت با میزان 500 کیلوگرم در روز است.

سعید قربانی رئیس هیئت مدیره این شرکت در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که شرکت رایکا صنعت افرند از سال 1395 تاسیس و فعالیت خود را شروع  کرده است، افزود: زمینه  فعالیت این شرکت تولید نانو پودرهای سرامیکی بوده  و موفق به طراحی و تولید انواع مختلف محصولات اکسیدی، فلوریدی، سولفید، نیتریدی و کاربیدی شده است.

قربانی تصریح کرد: آخرین دستاورد محققان این شرکت که یکی از پرکاربردترین آنها و دربخش اکسیدی می باشد،اکسید آلومینیوم  با نام تجاری آلومینا است.

وی گفت: فاز نانو متری آلومینا برای اولین بار است که در کشو.ر تولید می شود، این محصول گواهی نانو مقیاس نیز گرفته است، فاز میکرونی آن هم در ابعاد یک میکرون تولید می شود.

 

سالانه 700 هزار تن آلفا آلومینا از خارج وارد می شود

قربانی با بیان این که آلفا آلومینا یکی از محصولات بسیار پرکاربرد هم در ایران و هم در دنیا است،گفت: مصرف سالانه این محصول در کشور 700 هزار تن بر طبق آمار سال 95  گزارش شده است، و نکته قابل توجه نیز این است که افزایش مصرف سالانه آن رشدی برابر 1.5 درصد دارد.

 

 هر ساله وارادات آلفا آلومینا منجر به خروج 530 میلیون دلار ارز می شود

وی با اشاره به این که 700 هزار تن واردات با حدود 530 میلیون دلار خروج ارز همراه است، اظهار داشت: محصول این شرکت آلفا آلومینا است که در ایران تولید کننده ای ندارد، آلفا آلومینا تولیدی این شرکت از نظر کیفیت با نمونه های خارجی آلمانی،  هلندی، فرانسوی رقابت می کند و در همین حال قیمت آن برای مصرف کننده نصف قیمت نمونه خارجی است. 

 

وضعیت فعلی این محصول از نظر تولید چگونه است؟

رئیس هیئت مدیره شرکت رایکا صنعت افرند، در پاسخ به این سوال بیان داشت: وضعیت فعلی این محصول در مرحله پایلوت با میزان تولید روزانه500 کیلو گرم قرار دارد و برنامه ریزی شده که تا آخر سال به روزی یک تن برسد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چه برنامه هایی برای توسعه و خودکفایی در تولید این محصول دارید، اظهار داشت: چشم اندازی که برای این محصول داریم حدود 10 تن در روز است که تا چند سال آینده به آن برسیم و بتوانیم حداقل ده درصد بازار را بگیریم و این کار خیلی بزرگی است.

قربانی افزود: در حال حاضر آلفا آلومینا در ابعاد نانو متری و یک میکرون تولید می شود، و ابعاد  60 و 100 میکرون همچنین یک تا 30 میکرون که مصرف خیلی زیادی دارد در چشم انداز تولید قرار دارد، در واقع برای  داشتن یک سبد محصول آلومینا در ابعاد، کیفیت و فازهای مختلف  در دستور کار قرار دارد.

 

کاربردها و کاربران این محصول کدامند؟

 وی در پاسخ به این سوال، اذعان کرد: آلفا آلومینای نانو متری بیشتر کاربرد هایتک در صنایع نظامی، صنایع اپتیکی و پوششهای بسیار سخت است و عموما مصرف زیادی ندارد شاید سالانه  500 کیلو تا یک تن نیاز بازار باشد.

قربانی افزود: آلفا آلومینای میکرونی در ابعاد مختلف کاربرد های متفاوتی دارد برای مثال یک تا 5 میکرون و20 تا 30 میکرون در کاشی و سرامیک خیلی کاربرد دارد، همچنین در ابعاد بزرگتر در نسوزها90 میکرون کاربرد زیادی دارد، بازار بزرگ آن ابعاد یک میکرون و 20 تا 30 میکرون و همچنین ابعاد نانو متری که چشم انداز آینده این شرکت در آن متمرکز شده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت رایکا صنعت افرند، با تصریح این که مواد اولیه و تکنولوژی آلفا آلومینا کاملا بومی است، افزود: ثبت اختراع بین المللی آن هم در امریکا دنبال می شود.

 

چقدر زمان برای دستیابی به این محصول صرف شد؟

قربانی در پاسخ به این سوال گفت: شرکت رایکا صنعت افرند سال 95 راه اندازی و شروع به کار کرد و محصولات اولیه آن منیزیم، فلورید و سولفید روی بود بعد با توجه به نیاز سنحی که انجام گرفت تولید 12 محصول محقق شد. 

وی افزود: با توجه دانش کسب شده و پیش زمینه ای که داشتیم پروژه آلفا آلومینا در ابتدای امسال شروع و در کمتر از 6 ماه فناوری مربوطه حاصل و وارد  تولید پایلوت شد تلاش می شود تا آخر امسال تولید صنعتی شروع گردد.

 

تا خودکفایی فاصله زیادی داریم

وی در پاسخ به این سوال که آیا انتظارخودکفایی در این محصول را داشته باشیم، تصریح کرد: تا خودکفایی برای این محصول فاصله زیادی داریم، سرمایه گذاری برای تولید پایلوت حدود 500 میلیون تومان بوده و برای صنعتی شدن حداقل 3  تا 4 میلیارد تومان سرمایه لازم است.

 

آیا تولید این محصول حمایت شده است؟

 قربانی در پاسخ به این سوال، خاطرنشان کرد: حمایتهای دولتی بیشتر بصورت وام است که با ستاد نانو کار می کنیم، اما از این نظر که دولت بخواهد کمکی بکند خیلی مستقیم نبوده بیشتر همت و تلاش و نیاز سنجی بازار توسط خودمان بوده، البته شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان فضای خوبی برای استقرار شرکت فراهم کرده و هم حمایتهای مالی داشته است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75008

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب