محققان گزارش کردند؛

ترکیبات زیست فعال تخم مرغ خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد

نتایج یک مطالعه در دانشگاه فنلاند شرقی حاکی از این است که مصرف یک تخم مرغ هر روز با یک پروفایل متابولیت خون همراه بوده و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از مدیکال نیوز، نتایج یک مطالعه در دانشگاه فنلاند شرقی حاکی از این است که مصرف یک تخم مرغ هر روز با یک پروفایل متابولیت خون همراه  بوده و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. یافته های این مطالعه در تحقیقات تغذیه مولکولی و مواد غذایی منتشر شده است.

 

تخم مرغ یکی از مواد غذایی مورد بحث و اختلاف است. مصرف زیاد تخم مرغ به طور سنتی کاهش یافته است، این عمدتا به دلیل محتوای بالای کلسترول آنها است. با این حال، تخم مرغ یک منبع غنی از بسیاری از ترکیبات زیست فعال است که می تواند بر سلامت تاثیر مثبت داشته باشد. در واقع اثرات بهداشتی مصرف تخم مرغ بر اساس میزان کلسترول آنها تعیین می شود.

محققان قبلا نشان داده اند که خوردن تقریبا یک تخم مرغ در روز با خطر کمتر توسعه دیابت نوع 2 در میان مردان میانسال شرکت کننده در مطالعه فاکتور خطر ابتلا به بیماری های قلبی ایسکمیک کووپیو در شرق فنلاند همراه است.

هدف از تحقیق حاضر کشف ترکیبات بالقوه است که می تواند این ارتباط را با استفاده از متابولومیک های غیر هدفمند توضیح دهد، یک تکنیک که می تواند پروفیل گسترده ای از مواد شیمیایی را در یک نمونه نشان دهد.

این مطالعه نشان داد که نمونه های خون مردانی که بیشتر تخم مرغ می خورند شامل برخی از مولکول های لیپیدی خاصی بودند که به طور مثبت با مشخصات خون مردانی که فاقد دیابت نوع 2 بودند، رابطه مثبت داشت.

علاوه بر این، محققان چندین ترکیب بیوشیمیایی از جمله آمینو اسید تریروزین را در خون شناسایی کردند که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهند.

این مطالعه نشاندهنده برخی از مکانیسم های قابل قبولی است که تا حدودی ارتباط میان مصرف تخم مرغ و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 که قبلا مشخص شده است را می تواند توضیح دهد. 

محققان خاطرنشان می کنند اگر چه هنوز زود است که به نتیجه گیری های علمی دست یابیم، اما اکنون برخی از نکات مربوط به ترکیبات مرتبط با تخم مرغ وجود دارد که ممکن است در توسعه دیابت نوع 2 نقش داشته باشد. تحقیقات دقیق تر با هر دو مدل سلول و مطالعات مداخله ای در انسان که از تکنیک های مدرن مانند متابولومیک استفاده می کنند، برای درک مکانیسم های اثرات فیزیولوژیکی مصرف تخم مرغ مورد نیاز است.

انتهای پیام/

https://www.news-medical.net/news/20190103/Egg-metabolites-in-blood-linked-to-reduced-risk-of-type-2-diabetes.aspx

زمان انتشار: شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 75017

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب