پاسخ ظریف به پومپئو درباره پرتاب موشک‌های فضایی ایران

روز پنج‌شنبه ۱۳ دی ماه سال جاری مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در خصوص پرتاب‌ موشک های بالستیک و فضایی ایران بیانیه‌ ای منتشر کرد و خواستار توقف این فعالیت ها شد.

روز پنج‌شنبه ۱۳ دی ماه سال جاری مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در خصوص پرتاب‌ موشک های بالستیک و فضایی ایران بیانیه‌ ای منتشر کرد و خواستار توقف این فعالیت ها شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از رویترز، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ خود نوشت: «ایالات متحده نمی خواهد کنار بایستد و نظاره‌گر این باشد که سیاست‌های مخرب ایران ثبات و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار دهد. ما به ایران توصیه می‌کنیم که در پرتاب‌های تحریک‌آمیز خود تجدیدنظر و تمام فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک را متوقف کند تا بیش از این دچار انزوای عمیق اقتصادی و دیپلماتیک نشود.»

آنطور که از گزارش ها بر می‌آید، گفته‌های وزیر امور خارجه آمریکا احتمالا در واکنش به سخنان سردار قاسم تقی‌زاده، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، است. تقی زاده آذرماه سال جاری گفته بود: «به زودی سه ماهواره توسط ایران به فضا پرتاب می‌شود. این سه ماهواره پس از پرتاب در مدارهای مشخص شده قرار خواهند گرفت و توان فضایی ایران به نمایش در خواهد آمد. این ماهواره‌ها با حمایت وزارت دفاع ساخته شده است.»

ایران یا آمریکا؟ ؛ کدام قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می‌کنند؟

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ خود اشاره کرده بود که پرتاب موشک‌ها فضایی و بالستیک ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل در تعارض است. در این بیانیه آمده است: «این برنامه شامل پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر می‌شود که از فناوری آن برای ساخت موشک‌های بالستیک از جمله موشک‌های بالستیک قاره‌پیما استفاده می‌شود. این موشک‌ها می‌توانند تا ۱۰ هزار کیلومتر برد داشته باشند که قادرند خاک آمریکا را هدف قرار دهند.»

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، روز پنجشنبه (۱۳ دی) در واکنش به این سخنان در صفحه توئیتر خود توئیتی را به زبان انگلیسی منتشر کرد. وی در توئیت خود با اشاره به اینکه پرتاب ماهواره‌های فضایی و آزمایش‌های موشکی نقض قطعنامه سازمان ملل نیست، نوشت: «پرتاب ماهواره‌های فضایی و آزمایش های موشکی ایران در تناقض با قطعنامه ۲۲۳۱ قرار ندارند. ایالات متحده خود ناقض این قطعنامه است و در جایگاهی قرار ندارد که بخواهد کسی را خطاب قرار دهد.»

موضع ایران در خصوص پرتاب موشک‌ها این است که آنها قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را ندارند و به همین دلیل این آزمایش‌های موشکی برخلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به شمار نمی‌رود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 75018

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب