برای نخستین بار در تاریخ صنعت فضایی؛

فضاپیمای چینی بر روی نیمه تاریک ماه فرود آمد+عکس

چانگ ای نخستین سطح نوردی است که بر روی نیمه تاریک ماه به حرکت درخواهد آمد. این بخش از ماه به دلیل آنکه نور بیشتری از خورشید دریافت می‌کند. این ماموریت به چینی‌ها (و البته به کل بشر) کمک خواهد کرد تا در خصوص منشاء ماه و مواد معدنی موجود در سطح آن دانش بیشتری به دست آورند.

رسانه های رسمی چینی گزارش کرده‌اند که کاوشگر چانگ ای (chang'e) برای نخستین بار در تاریخ صنعت فضایی جهان بر روی نیمه تاریک ماه فرود آمده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از وکس، رسانه‌های چینی در سومین روز از سال جدید میلادی فرود کاوشگر چانگ ای بر روی ماه را به طور زنده پوشش می دادند. شبکه سی جی تیوی این کشور نخستین حساب کاربری توئیتر بود که خبر فرود کاوشگر جانگ‌ای را منعکس کرد. اما پس از یکی دو دقیقه این توئیت‌ها پاک شد. همین یکی دو دقیقه کافی بود تا این خبر صداز تایم‌لاین توئیتر، فهرست‌‌های ایمیلی و گزارش‌ها آنلاین به خود اختصاص دهد.

جانگ‌ای، نام خداوند ماه در افسانه‌های چین باستان است. این ماموریت نقطه عطف بزرگی در صنعت فضایی چین به شمار می‌رود. چانگ ای نخستین سطح نوردی است که بر روی نیمه تاریک ماه به حرکت درخواهد آمد. به بیان فنی‌، «نیمه تاریک ماه» به سمتی از ماه گفته می‌شود که همواره پشت به زمین است. این بخش از ماه به دلیل آنکه نور بیشتری از خورشید دریافت می‌کند. این ماموریت به چینی‌ها (و البته به کل بشر) کمک خواهد کرد تا در خصوص منشاء ماه و مواد معدنی موجود در سطح آن دانش بیشتری به دست آورند.

برخی متخصصان می‌گویند ماموریت چانگ‌ای یک ماموریت آزمایشی است. بنابر گفته آنها چینی‌ها در نظر دارند تا در طول چند سال آینده پروژه «ارسال انسان به ماه» را کلید بزنند. اگر این اتفاق رخ دهد، فضانوردان چینی پس از ۵ دهه از فرود فضاپیما آپولو ۱۱ و سرنشینانش، به نخستین انسان هایی تبدیل خواهند شد که در قرن ۲۱ بر روی قمر طبیعی زمین پای خواهند گذاشت.

فضاپیما چینی به ماه رفت!

تصویر زیر که سازمان ملی فضایی چین منتشر کرده است، نخستین نمایی است که کاوشگر چانگ‌ای از نیمه تاریک ماه ثبت کرده است.

فارغ از اینکه در ادامه چه رخ خواهد داد، ماموریت چانگ‌ای نشان می دهد که چینی‌ها توانسته‌اند از موانع بسیاری برای تبدیل شدن به بازیگری مهم در صنعت فضایی، عبور کنند. برای نمونه به یکی از قابلیت‌های صنعت فضایی چین اشاره می‌کنیم : در جریان این ماموریت، ماه‌نورد چانگ ای در برقراری ارتباط با زمین به مشکل برخورد. پس از آن مهندسان در پکن تصمیم گرفتند تا با پرتاب ماهواره‌ای به مدار زمین داده‌ها و تصاویر این کاوشگر را دریافت کنند.

وو ویرن (Wu Weiren)، طراح ماموریت چانگ‌ای، به تلویزیون سی‌سی‌تی‌وی چین می‌گوید که این کشور در مسیری قدم گذاشته است که آن را به یکی از قدرتمندترین کشورها در حوزه فضا تبدیل می‌کند. آنچه مشخص است، این ماموریت اعتماد به نفس مهندسان چینی را برای انجام کارهای بزرگ‌تر افزایش خواهد داد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 75019

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب