آنچه زنان باید بدانند؛

آیا از عوارض قرص ضدبارداری اطلاع دارید؟

قرص ضدبارداری حتی می تواند برای یک بیمار با گذر زمان تاثیرات متفاوتی داشته باشد. این پزشک به ساینس‌الرت می‌گوید:‌ «به طور کلی یک فرم ایده‌آل حتی برای یک زن در زمینه جلوگیری از بارداری، در مراحل مختلف از فعالیت جنسی‌اش، وجود ندارد. آنچه در سن ۱۸ سالگی برای او مناسب است، شاید با آنچه برای او در ۲۰ سالگی، یا پس از تولد اولین فرزندش و یا پس از رسیدن به دوران یائسگی مفید است، بسیار متفاوت باشد.»

قرض ضد بارداری از آن دست درمان هایی بود که به معنای واقعی کلمه جهان را متحول کرد. این قرص به زوج ها و بالاخص به زنان اجازه می‌دهد تا وضعیت بارداری یا عدم بارداری خود را تا حد بسیار زیادی کنترل کنند؛ این تغییری بود که به عنوان یک انقلاب فرهنگی می‌توان از آن یاد کرد.

اما انچه که برای تغییر در وضعیت هومون های زنانه طراحی شده است به خوبی برای همه جواب نمی دهد. در برخی موارد نیز ممکن است برای عده‌ای به طور کلی جواب دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، آنطور که دبورا باتسون (Deborah Bateson)، پزشک و متخصص زنان از ساوت ولز می‌گوید قرص ضدبارداری حتی می تواند برای یک بیمار با گذر زمان تاثیرات متفاوتی داشته باشد. این پزشک به ساینس‌الرت می‌گوید:‌ «به طور کلی یک فرم ایده‌آل حتی برای یک زن در زمینه جلوگیری از بارداری، در مراحل مختلف از فعالیت جنسی‌اش، وجود ندارد. آنچه در سن ۱۸ سالگی برای او مناسب است، شاید با آنچه برای او در ۲۰ سالگی، یا پس از تولد اولین فرزندش و یا پس از رسیدن به دوران یائسگی مفید است، بسیار متفاوت باشد.»

به نظر می رسد باید به این پرسش نیز پاسخ داد که یک قرص ضد بارداری چگونه کار می کند؟ در پاسخ باید گفت در طول یک چرخه قائدگی، هورمون های جنسی دارای نوسانات هستند. در دوران پریود یک زن میزان ترشح هومون های استروژن و پروژسترون کاهش می‌یابد. سپس در دوران پیش از تخمک گذاری افزایش و هنگامی که تخمک‌ها به رحم می‌رسند در سر حد خود قرار دارند.

آنچه در خصوص این قرص ها اهمیت دارد، عوارض جانبی آنهاست. خونریزی موضعی، حالت تهوع و جراحت در ناحیه سینه از جمله این عوارض جانبی است. در برخی موارد دیگر نیز سردرد و کاهش میل جنسی نیز دیده می‌شود.همه این موارد با از میان رفتن تاثیر قرص، به مرور کاهش می‌یابند

قرص ضدبارداری چگونه عمل می‌کند؟

هر دوی این هورمون ها (استروژن و پروژسترون) به پوشش رحم کمک می‌کنند تا ضخامت خود را افزایش دهد. اگر تخمک لقاح نیابد، ترشح استروژن و پروژسترون از جسم زرد متوقف می‌شود و در نهایت دیواره رحم در یک چرخه قائدگی دیگر فرومیریزد.

در این میان کاری که قرص ضد بارداری انجام می‌دهد این است که سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون را ثابت نگه می‌دارد. امری که به طور همزمان از تخمک‌گذاری و ضخیم شدن دیواره رحم جلوگیری می‌کند. با چنین تدبیری حتی اگر اسپرم وارد رحم شود نیز امکان لقاح میسر نخواهد بود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 75061

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب