طبق تحقیقات انجام شده؛

دریا درمانی برای زنان حامله توصیه نمی‌شود/گول تبلیغات غربی ها را نخورید!

دریا درمانی (Thalassotherapy) از تالاسا (Thalassa) که واژه‌ی یونانی است و به معنای دریا می باشد برگرفته شده است و مترادف با کاربرد پزشکی آب دریا است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ دریا درمانی به کاربرد آب دریا به صورت گرم یا پاشیدن پرفشار آن بر بدن در استخرهای ویژه که موجب ماساژ اندام‌های بدن می‌گردد تا کاربرد لوسیون های بدنی، پوست اندازها (Exfoliants)، ماسک ها، مرهم ها و پوشاننده های بدنی جلبکی و رسوباتی دریا اطلاق می شود.

ابوعلی سینا نیز در کتاب اول “قانون در طب” در مورد ماسه های دریایی که در دریا درمانی استفاده می شود، چنین مینویسد: “بهترین نوع ماسه برای جذب رطوبت از پوست، ماسه های گرم کرانه‌ی دریاست. در موقع استفاده از ماسه بدن را باید به وسیله‌ی آن پوشاند و یا ماسه را کم کم بر بدن پاشید. ماسه‌ی گرم از لحاظ فوایدش مانند آفتاب است و به طور کلی بدن را بیشتر از حد لازم می خشکاند.”

آب دریا در درجه حرارت بدن نگه داشته می‌شود تا یونهای معدنی به درون خون رخنه نموده و سموم نیز بیرون روند. آب دریا موجب باز شدن منافذ پوستی شده و جذب کانیهای دریایی را بهبودی می بخشد؛ همچنین موجب کاهش فشار بر روی مفاصل کشیده شده می شود و با ترکیب ماساژ درمانی، میتواند اثرات بسیار سودمندی را بر سلامتی ایجاد کند. جلبک ها و رسوبات دریایی که به صورت پوشاننده بر بدن به کار می روند نیز بدلیل درصد بالای ترکیبات محلول برای سلامت مفید هستند. در حقیقت، گفته می شود پودرهای جلبکی حاوی ترکیبات ضد باکتریایی، ضد ویروسی و آنتی بیوتیکی نیز هستند.

همچنین چنین پنداشته می شود که آب شور و درمانهای جلبکی، برای بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، اگزما، جرب و درماتیت آتوپیک بسیار مفید هستند و برای مشکلات ترومایی (مانند آتروفی ماهیچه ها، ناراحتی-های مفاصل وآرتریت)، بیماری های دستگاه گردش خون (پری فشارخون، تصلب شرائین و غیره)، بیماری های تنفسی (آسم، برونشیت و غیره) و التهاب مزمن (آرتریت روماتیسمی و غیره) نیز سودمند می باشند.

دریا درمانی برای زنان حامله یا افرادی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی هستند، بدلیل اینکه تهوع آنها را افزایش می دهد، توصیه نمی گردد. پزشکان فرانسوی معتقدند که 8 روز دریا درمانی، اثرات خود را 6 تا 8 ماه نگه می دارد. هم اکنون بیش از 50 مرکز دریا درمانی در سواحل فرانسه موجود است. آب دریا با بیش از 120 عنصر شیمیایی به شکل نمک و گازهای محلول، محیط بی همتایی را برای تبادل عناصر شیمیایی با ارگانیسم ها فراهم آورده است. با قرار گرفتن بدن در شرایط آب گرم دریا، بیش از 60 عنصر که در اشکال ریز در آب دریا شناورند در مجاورت منافذ پوست قرار می گیرند.

آب دریا 32 گرم املاح نمکی در هر لیتر دارد، در حالیکه در محیط درونی انسان، 9 گرم در هر لیتر نمک وجود دارد. این اختلاف، موجب برانگیختن اثر اسمزی می گردد و آب گرم دریای مورد استفاده در دریا درمانی نیز موجب گشاد شدن عروق پوستی شده و انگار شبیه به این است که با دریا درمانی وارد یک پمپ بنزین شده ایم که بدن ما با املاح مفید پر میگردد.

شیوه‌ی دیگر برای ورود نمک های زیستی به بدن در دریا درمانی، استفاده از پوشش های جلبکی است. زیرا جلبکهای دریایی می توانند نمک های دریایی را تا چندین هزار بار در خود انباشت سازند. یک جلبک می تواند آهن را تا 200 هزار بار و یا مس و روی را 2 تا 4 هزار بار در خود به صورت انتخابی تغلیظ نماید.

از این رو بر اساس نیاز، درمانگر مکتب دریا درمانی از هر نوع جلبک به یک منظور استفاده می کند. همچنین رسوبات دریایی بعد از فرآوری و گرم نمودن که ممکن است با آب دریا نیز مخلوط شوند، برای اثرات ضد التهابی، آرامبخشی و تسکین دهندگی آنها به ویژه در درد مفاصل و کمر مورد استفاده قرار می گیرند، گفته می شود کاربرد رسوبات گرم همراه با جلبک های گرم بر پوست بدن، می تواند دردهای روماتیسمی را تسکین دهد.

هر چند همانگونه که اشاره گردید، دریا درمانی به دلیل میل انسان پسامدرن به سوی طب جایگزین و مکمّل رو به گسترش است، امّا هنوز توان حقیقی دریا درمانی از دیدگاه علمی آشکار نشده است.

پژوهش های پزشکی در مورد اثر دریا درمانی در پسوریازیس، نشانگر مؤثر بودن این شیوه‌ی درمانی می باشد که اثرات آن نیز پایدار بوده و نیازی به مصرف کورتیکو استروئید وجود ندارد. دو گروه مستقل نیز اثر دریا درمانی را بر روی فیبرومیالژی مورد بررسی قرار داده اند.

فیبرومیالژی با درد اسکلتی– عضلانی گسترده‌ی مزمن و افزایش درد پذیری با لمس همراه است که توأم با علائم دیگر همچون خستگی مزمن، اختلال خواب، مشکلات مفصلی، اختلال روحی– روانی و شناختی است. از آنجا که هیچ عامل مستقلی بعنوان علت فیبرومیالژی شناخته شده نیست، یک مدل چند عاملی در مورد این بیماری تصور می رود. این بیماری اثر فراوانی بر روی وضعیت سلامت، کیفیت زندگی، وضعیت شغلی و کارآیی فرد دارد.

در مطالعه ای که از هلند گزارش شده است، دریا درمانی اثر شگرفی بر روی علائم فیبرومیالژی و کیفیت زندگی بیماران داشته است.

 

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 75063

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب