خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

دلایل رشد ۱۰ برابری بیماری ایدز در بین زنان ایرانی / چگونه می توان میزان افزایش مبتلایان به ایدز در کشور را کاهش داد ؟

بنابر اعلام رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، طی دوسال اخیر رابطه جنسی رتبه اول آلوده کردن مردم کشورمان به بیماری ایدز را کسب کرده است که در این بین زنان ایرانی مبتلا به ایدز با رشد ۱۰ برابری روبه رو شده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – بیماری ایدز ((HIV را می توان در زمره خطرناک ترین بیماری های جهان دانست چرا که با توجه به تحقیقات چند ساله و صرف هزینه های فراوان در سرتاسر جهان تاکنون درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است و سرنوشت بیماران آلوده شده به این ویروس در نهایت مرگ است. در کشورمان نیز هر ساله تعدادی از هموطنانمان به این ویروس مبتلا می شوند و متأسفانه جان خود را از دست می دهند.

این بیماری در ایران از راه‌های آمیزش جنسی، استفاده معتادان تزریقی از «سرنگ آلوده» و در موارد محدودی، انتقال ویروس از مادر مبتلا به کودک رواج یافته‌است البته با تلاش بسیار مسئولین بهداشت کشورمان، خوشبختانه انتقال ویروس از مادر مبتلا به کودک، مهار شده و تقریباً به صفر رسیده است.

اما به گفته سازمان بهداشت جهانی بر اساس داده‌های گزارش شده، نرخ رشد اپیدمی ایدز در ایران به صورت هشدار دهنده‌ای در حال افزایش است. اما نکته ای نگران کننده ای که در مورد این بیماری در کشور وجود دارد تغییر روش انتقال این بیماری می باشد چرا که با توجه به اعلام مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، در گذشته بیشتر افراد مبتلا به این بیماری در کشور افراد معتادی بودند که از طریق سرنگ آلوده به این بیماری مبتلا شده بودند ولی طی سال های اخیر رابطه جنسی، رتبه اول آلوده کردن افراد را در کشور کسب کرده است و از ۳۴ هزار نفر مبتلا به ایدزی که در کشور شناسایی شده اند تنها ۱۶ یا ۱۷ هزار نفر از مبتلایان تحت درمان مداوم قرار دارند و سایر این افراد درمانی انجام نداده‌اند یا تحت مراقبت مراکز مشاوره بیماری های رفتاری قرار ندارند.

ایدز چیست ؟

ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) نوعی بیماری است که به دلیل ضعف‌ عمده‌ در دستگاه‌ ایمنی ناشی از ابتلا به ویرس (HIV) به وجود می‌آید این‌ ویروس باعث‌ کاهش‌ توانایی‌ بدن‌ در مقابله‌ با عفونتها و توانایی‌ نابودی‌ سلول‌های‌ غیرطبیعی‌ مثل‌ سلول‌های‌ سرطانی‌ می‌شود.

ویروس‌ ایدز سلول‌های‌ ایمنی‌ در بافت‌ها مانند مغز استخوان‌، طحال‌، کبد و همچنین سلول های موجود در خون (لنفوسیت‌ها) را درگیر می‌سازد. این‌ سلول‌ها در تولید پادتن برای‌ مقابله‌ با بیماری ها و سرطان‌ها نقش‌ مهمی را ایفا می کنند. در مجموع‌ می توان گفت‌ که‌ بیماری ایدز در واقع یک‌ نوع‌ نقص‌ ایمنی‌ ثانویه‌ است‌ که‌ در سیر عفونت‌ با ویروس‌ (HIV) ایجاد می‌شود.

روش های انتقال بیماری ایدز و علائم آن

بیماری ایدز یا (HIV) از سه روش اصلی می تواند از بیمار مبتلا به این ویروس به فرد سالم منتقل شود :

  1. تماس جنسی
  2. در معرض خون یا بافت آلوده قرار گرفتن
  3. از مادر به فرزند در دوران بارداری، زایمان یا تغذیه با شیر مادر

البته هیچ گونه خطر انتقال از طریق ویروس مدفوع، ترشحات بینی، بزاق، خلط، عرق، اشک، ادرار، یا استفراغ وجود ندارد مگر اینکه با خون آلوده شده باشند.

زمانی که ویروس وارد بدن فرد می شود اغلب موارد شخص با عوارض ساده‌ای مانند اسهال ، خارش پوست و افزایش خفیف حرارت بدن مواجعه می شود البته این عوارض پس از چند هفته خودبه خود برطرف می‌شود و شخص مبتلا شده به این ویروس تصور می کند که به سرماخوردگی دچار بوده است.

از آنجا که ساخته شدن پادتن‌های موثر حدود 14 روز طول می‌کشد دراین زمان جدال بین ویروسها و پادتن‌ها در بدن فرد مبتلا شده به (HIV) در جریان است. بعد از گذشت این دو هفته حال شخص بیمار خوب می‌شود اما در خون او پادتن ضد ایدز را می‌توان تشخیص داد و از خون وی ویروس ایدز را بدست آورد. سپس لنفوسیت T4 که  به ویروس ایدز مبتلا شده است شروع به رشد و تقسیم شدن در بدن می کند و همین امر باعث تورم غدد لنفاوی می‌شود. تورم غدد لنفاوی در بعضی از موارد ماه ها یا سالها بعد از ابتلای اولیه مشخص می شود و می‌تواند مدت ها به همین صورت باقی بماند. لاغری از اولین علائم این بیماری است چرا که بیماران مبتلا شده به این ویروس به دلیل اینکه دیواره روده آنها مواد غذایی را جذب نمی کند اکثرا به شدت لاغر می‌شوند.

عرق کردن در شب و احساس خستگی ، التهاب بیضه‌ها از سایر علایم این بیماری است. مرحله بعدی که در آن تصویر نهایی بیماری ایدز به نمایش گذاشته می‌شود حاصل از درهم شکسته شدن کامل سیستم دفاعی بدن است. تعداد سلولهای لنفوسیت T4 به شدت کاهش یافته است و در این حالت انواع بیماریهای باکتریایی ، ویروسی و انگلی ساده قادر هستند که بیمار مبتلا شده به این ویروس را به سادگی از پا دربیاورند.

در این رابطه بخوانید:

ایدز چیست و از چه روش هایی منتقل می شود؟ / آخرین آمار افراد مبتلا به ایدز در ایران

ارائه خدمات مشاوره ای، تشخیصی و درمانی رایگان به مبتلایان به ایدز/۵۷۰ هزار خانم باردار مورد آزمایش قرار گرفتند

جان باختن یک سوم از بیماران ایدزی به دلیل بیماری سل/ بیش از یک میلیون تست سریع تشخیص ایدز در کشور انجام شد

ایدز در ایران

بیماری ایدز تا سال 1981 ناشناخته بود و در سال 1984 مشخص شد که ویروس HIV عامل بیماری است. اکنون با گذشت 38 سال از آن تاریخ عفونت AIDS/HIV بصورت یک پاندمی درآمده و موارد ابتلای آن تقریبا از تمام کشورها گزارش شده است.

از این گسترش جهانی بیماری، کشور ما نیز مصون نماند و اولین مورد گزارش و ثبت شده ابتلا به ایدز در ایران مربوط به سال ۱۳۶۶ و در مورد یک کودک شش ساله مبتلا به بیماری هموفیلی است که فراورده‌های خونی آلوده وارداتی از فرانسه دریافت کرده بود.

بعد از رواج این بیماری در آن ها سال استفاده از سرنگ های مشترک بین معتادان رتبه اول انتقال این بیماری را در کشور داشت اما بنابر اعلام مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، رابطه جنسی، رتبه اول انتقال ویروس ایدز در ایران را کسب کرده است محرز در این زمینه گفت:

از دو سال پیش اصلی ترین راه انتقال ایدز در کشور تماس جنسی است. زمانی انتقال این بیماری 97 درصد در معتادان مرد و سه درصد در زنان معتاد بود، اما طی دو سال اخیر تعداد زنان مبتلا از طریق روابط جنسی 10 برابر شده است. اکثر مبتلایان به ویروس ایدز در کشور 25 تا 40 ساله هستند و به علت ضعف اطلاع رسانی و نبود آموزش در مورد انتقال ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی، جوانان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. آموزش و پرورش درباره مسائل جنسی صحبت نمی کند زیرا معتقد است دانش آموزان بی بند و بار می شوند و این مشکلی است که ما با آن مواجه هستیم. به علت نبود سیستم غربالگری و مراجعه کردن افراد پر خطر شناسایی موارد جدید مبتلا به ویروس ایدز در کشور به کندی پیش می رود و هر سه ماه یکبار حدود دو هزار مورد جدید شناسایی می شود. تخمین زده می شود بیش از ۶۶ هزار مورد ابتلا به ویروس ایدز در کشور داشته باشیم. حداقل نیمی از این تعداد از ابتلای خود اطلاعی ندارند یا اگر دارند آن را کتمان می کنند. این افراد می توانند با انجام مقاربت‌های جنسی با سایرین باعث انتقال عفوت HIV ‌شوند.

دلایل افزایش ابتلا به بیماری ایدز از طریق روابط جنسی در ایران

بنابر اعلام رئیس مرکز تحقیقات ایدز کشورمان، هم اکنون رابطه جنسی به عنوان عامل اصلی افزایش انتقال ویروس ایدز در کشور شناخته می شود، برنامه ریزی ها صحیح در حوزه نظام آموزشی کشورمان از جمله عواملی است که می توانست نقش به سزایی در کاهش انتقال ایدز از طریق روابط جنسی را ایفا کند اما متأسفانه در کشورمان مراکز آموزشی همچون مدارس و دانشگاه ها که می توانند نقش به سزایی در آموزش و تربیت کودکان، نوجوانان و جوانان را ایفا کنند به دلیل نداشتن منبع آموزشی مناسب فرهنگ ایرانی و اسلامی از آموزش به دانش آموزان و دانش آموختگان تفرح میروند و اگر مرکزی نیز بخواهد اقدام به آگاه سازی فرزندان نماید از آنجا که منبع ایرانی و اسلامی برای آموزش تعریف نشده است مجبور به استفاده از منابع غربی همچون سند 2030 می شوند و از آنجایی که این آموزش ها مناسب فرهنگ کشورمان نمی باشد این مراکز متهم به ترویج بی بند وباری می شوند.

علاوه بر آن، کم کاری رسانه ها به ویژه رسانه های شنیداری و دیداری در آموزش مردم به ویژه آموزش های جنسی و مراقبتی با توجه به وابستگی مردم به این رسانه به دلیل پایین بودن سطح مطالعه در ایران باعث شده است که بسیاری از مردم همچون جوانان و نوجوانان به ویژه دخترها و زنان از دسترسی به اطلاعات مربوط به روش های صحیح پیشگیری از انتقال بیماری های از طریق روابط جنسی مطلع نباشند که این عوامل باعث افزایش آمار مبتلایان به ایدز از طریق روابط جنسی شده است. عدم تعریف ردیف بودجه مشخص برای سازمان‌های مردم‌نهاد (NGO) فعال در زمینه اطلاع رسانی و پیشگیری ایدز، افزایش مشکلات اجتماعی و اقتصادی برای ازدواج جوانان و عدم حمایت برنامه ریزی شده و مستمر دولت از قشر آسیب پذر جامعه از دیگر عوامل افزایش ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی در کشور می باشد.

دلایل رشد 10 برابری ابتلا زنان به ایدز در کشور

متأسفانه در کشورمان، بیش از ۹۰ درصد زنان بدون اینکه خودشان اطلاعی داشته باشند از طریق همسرانشان مبتلا به ویروس (HIV) شده‌اند و به دلیل فرهنگ اشتباهی که در جامع وجود دارد زنان مبتلا به این بیماری بیش از مردان داغ ننگ و تهمت به دلیل روابط نامشروع به پیشانیشان می خورد به همین دلیل از خود تمایل کمتری برای انجام آزمایش (HIV) نشان می‌دهند و اگر هم آزمایش بدهند، نتیجه آن را افشا نمی‌کنند.

طبق بررسی های انجام شده در کشورمان شمار فزاینده‌ای از مبتلایان جدید زن، بی‌سواد یا دارای تحصیلات ابتدایی هستند، علاوه بر آن این افراد کسانی هستند که اقداماتی جهت پیشگیری از انتقال بیماری‌های آمیزشی انجام داده‌اند ولی با توجه به اینکه آموزش جامعه ای در مورد پیش گیری اصولی ندیده اند این کار را به شکل ناقصی انجام داده بودند پس می توان گفت که اگر مردم به ویژه زنان ایرانی آموزش های لازم را در این زمینه کسب می کردند شاید امروز با رشد این چنینی رو به رو نمی شد پس به وسیله آموزش های مناسب فرهنگ ایرانی و اسلامی می توان تا حد زیادی این بیماری را در کشورمان کنترل کنیم.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 75072

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب