نظریه پرداز اقتصاد مقاومتی تاکید کرد

تاکنون در اقتصاد مقاومتی مدل سازی نکرده ایم/ به ازای هر تن تولید آهن ۴مترمکعب آب شیرین نیاز داریم

نظریه پرداز اقتصاد مقاومتی در بندرعباس گفت: متاسفانه تاکنون در اقتصاد مقاومتی مدل سازی نکرده ایم و نمی توان منکر نقش پررنگ و تاثیرگذارهرمزگان در صیادی و دریانوردی شد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ صبح امروز دکتر حجت الله عبدالملکی نظریه پرداز اقتصاد مقاومتی در بندرعباس با اشاره به ظرفیت های دریامحور در جنوب کشور اظهار داشت: با نگاهی به ظرفیت عظیم دریا در جنوب کشور این سئوال پیش می اید که تاکنون چقدر توانسته ایم از ظرفیت های دریا به عنان محور توسعه بهره ببریم.

برای اقتصاد مقاومتی مدل سازی نکردیم

وی افزود: متاسفانه تاکنون در اقتصاد مقاومتی مدل سازی نکرده ایم واین ضعف کار ما در حوزه های مختلف است ، اقتصاد مقاومتی یک نگاه مبنایی و کلان است و یک رویکرد متفاوتی از مکتب اقتصادی اسلام برآمده که متناسب با شرایط اقتصادی کشورها ی مختلف می تواند به عنوان یک بعنوان  نظام تعریف شود ؛ این نظام چون یک بعد نرم ویک بعد سخت دارد باید متناسب با موضوعات مختلف طراحی و عملیاتی شود.

نظریه پرداز اقتصاد مقاومتی بیان داشت: دکتر کامرانی دو سال پیش یک طرحی را در مرکز تعریف کرده و تلاش نمود تا این موضوع وارد نظام عملیاتی شود که به سهم خودش یک موضوع کلان است و داشتن یک برنامه ملزم زمان طولانی است .

عبدالملکی گفت: در سطح استانها باید سه محور را درنظر بگیریم که با ره یافت های اقتصاد مقاومتی  تولید ، اشتغال و صادرات که برای این برنامه چارچوبی هم انتخاب شد و متاسفانه با تغییر مدیریت در کشور این طرح کنار گذاشته و این یکی از ضعف های ماست که در اقتصاد مقاومتی خلاء داریم.

چهار جبهه در حوزه اقتصاد مقاومتی

وی افزود: در حوزه اقتصاد مقاومتی 4 جبهه داریم ؛ جبهه علمی که تولید علم و نظریه کاربردی می نماید با توجه به شرایط مختلف اقتصاد و دریا که   دریا در اقتصاد مقاومتی خودش یک فیلد است و باید یک نگاه نقدانه که پشتیبان اقتصاد مقاومتی است به بحث بنشینیم .

عبدالملکی تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی 2 رکن دارد که رکن اول تقویت تولید ملی است و رکن دوم تقویت رویکرد جهانی و ورود به موضوعات اقتصاد با رویکرد جهادی که اولی کمی سخت است، در حوزه سخت و دومی در حوزه نرم است که ترکیب این دو باعث نگاه جدیدی در بهره وری می شود نگاه جهادی و تاکید بر تولید ملی که در ان تاکید بر استفاده از همه ی ظرفیت هایی شده است که در همه سرزمین توزیع شده است .

استفاده 15درصدی از دریا امیدوار کننده است

این مقام مسئول گفت: اقتصاد دریا در هرمزگان بسیار ظرفیت بالا و گسترده ای برای تولید دارد و طبق گفته مسئولان امر حدود 15% آن بهره وری شده است که جای بسی خوشحالی است و در مرزهای جنوبی کشور تا 1800 کیلومتر مرز دریایی میتواند اقتصاد کشور را تامین کند، در یکی از مطالعاتم گفته شده بود که یک سوم مردم دنیا در حاشیه 100 کیلومتری دریاها زندگی می کنند و شما در اغلب کشورهایی که دریا دارد می بینید توسعه مبتنی بر دریا و حاشیه دریا است و جمعیت هایی که کنار دریا زندگی نمی کنند که اغلب آنها  دریا ندارند مثل روسیه و آنهایی که دریا دارند عقل سلیم می گوید در کنار دریا زندگی کنید چرا که دریا یک عنصر بسیار با ارزش است و این درحالی است که در کشور ما مردم از دریا دور می شوند وبه سمت کویر و کوهستان که هیچ چیزی در آن نیست می روند که این سیاست دریاگریز جزو ترفند انگلیسی ها بوده است چون در صدسال پیش ایران جزو نیروهای دریایی برتر دنیا بوده است و انگلیسی ها نگرانند که مبادا مجددا قدرت دریایی ایران رونق بگیرد و با این کار جا برای مستعمرات انگلیسی ها تنگ خواهد شد  که سعی کرده اند  مردم را دریاگریز نمایند.

دریا می تواند اقتصاد خوبی رقم بزند

عبدالملکی بیان داشت: می توانیم از 4 قسمت دریا بهره برداری کنیم : بستر دریا ، متن دریا ، روی دریا و حاشیه دریا که از این موارد استفاده اقتصادی خوبی می توان کرد و در دنیا استفاده خوبی از این چهار قسمت انجام می دهند متاسفانه به این سمت نرفته ایم و می گویند که نیاز به سرمایه دارد و این قسمت ها اینقدر اقتصادی هستند که می شود منابع سرما یه ای را تامین کرد و هیچ کشوری در دنیا در مسیر توسعه اش با چالشی به اسم سرمایه روبرو نیست چرا که در نظام های فعلی پولی دنیا هر چه نیاز باشد سطح بالای کلان اقتصاد توانسته آن را تولید می کند. در اقتصاد مقاومتی گفته می شود شما نگران سرمایه نباشید و شما هر جا بتوانید تولید را رقم بزنید توجیه    عقلانی برای جذب و تولید سرمایه را خواهید داشت .

منابع زیادی در هرمز هدر می رود

وی تاکید کرد: در هرمزگان وظیفه خاصی داریم که دستگاهها ورود کرده اند و کمیته امداد هم اشتغال تولید کرده است و یک سفر به هرمز رفتیم و دیدیم که چقدر منابع به هدر می رود . یکی از مسایل چند حاکمیتی  بودن جزیره هرمز است که چند حاکم دارد و این حکام هیچکدام یکدیگر را قبول ندارند  و با شدت هم با هم درگیر هستند .  هر کسی می خواهد کاری انجام دهد 4 نفر دیگر مخالفش هستند و از استاندار می خواهیم ورود کند تا مسائل حل شود .

معاون کمیته امداد کشور بیان داشت: آمارهای مختلفی داریم از نظر وسعت 983 کیلومتر نوار مرزی با اتصال خط جزیره ها بالغ بر 1200 کیلومتر مرز آبی آن است معادل نصف مرز آبی کشور در اختیار هرمزگان است و استان هرمزگان مرکز فعالیت های دریا محور شده است و در بخش های دیگر مانند بخش صنعت گاز و نفت است و هرمزگان یک پتانسیل های بسیار خوبی از نظر ذخایر و تولید و فراوری دارد و با داشتن چند پالایشگاه سهم بالایی را در تولید فراورده های نفتی و بنزین داریم .

به ازای هر تن تولید اهن 4مترمکعب اب شیرین نیاز داریم

و ی گفت: در حوزه صنایع فلزی به علت نزدیکی به دریا به ازای تولید هریک تن آهنی که تولید می شود 4 متر مکعب اب شیرین نیاز داریم . سالها پیش صنایع فولاد را به اصفهان بردند و اکنون به این نتیجه رسیدند که باید آنها را به سمت دریا سوق دهند و 3 شرکت در هرمزگان فعال هستند که نزدیک به 25% تولید فولاد ایران را در هرمزگان انجام می شود ، برای تولید انرژی برق هم هزینه ای در نظر گرفته شده که در سالهای آینده اجرایی خواهد شد .

عبدالملکی افزود:  هرمزگان در حوزه صیادی و دریانوردی هم از نظر اقتصادی یک قابلیت بسیار بالایی دارد که منتها مردم خیلی نقش پررنگی ندارند و در گذشته ها مردم بیشترین درآمد را از صید بدست می آوردند ولی اکنون تغییر کرده و صید صنعتی شده است .

در بحث اقتصاد مقاومتی هم کاری انجام داده ایم در حوزه نظام گمرکی و مناطق ازاد در کشور که سازمان بازرسی خواسته بود و کاری که به صورت میدانی مطالعه شد و به پایان رسید و امیدواریم با این طرح مطالعاتی بتوانیم در حوزه اقتصاد مقاومتی در جنوب کشور و هرمزگان گامهای خوبی برداریم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 75084

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب