محققان MIT داروی قابل استنشاق تولید کردند

پروژه جدید که محققان دانشگاه MIT به انجام رسانده‌اند می‌تواند درمانی نوین برای بیماری‌های تنفسی به شمار بیاید. این محققان اکنون می‌توانند اشکالی قابل استنشاق از ملکول آران‌ای پیام‌رسان(mRNA) را به صورت آئروسل طراحی کنند. با استفاده از این ذرات می‌توان درمان‌های جدیدی برای بیماری‌های تنفسی نظیر سیستیک فیبروسیس ارائه داد.

پروژه جدید که محققان دانشگاه MIT به انجام رسانده‌اند می‌تواند درمانی نوین برای بیماری‌های تنفسی به شمار بیاید. این محققان اکنون می‌توانند اشکالی قابل استنشاق از ملکول آران‌ای پیام‌رسان(mRNA) را به صورت آئروسل طراحی کنند. با استفاده از این ذرات می‌توان درمان‌های جدیدی برای بیماری‌های تنفسی نظیر سیستیک فیبروسیس ارائه  داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، ملکول آر‌ان‌ای مسنجر یا پیام رساندر سلول‌ها وظیفه رمزگزاری توالی‌های پروتئینی را برعهده دارد. بسیاری از دانشمندان برای درمان بیماری های مختلف به این ملکول امیدوار هستند. بزرگترین مانع برای چنین رویکردی یافتن راهی ایمن و موثر برای فرستادن mRNA به درون سلول‌های هدف است.

محققان دانشکاه ام‌آی‌تی ذراتی قابل استنشاق تولید کردند که می‌توان از آنها برای جابه‌جایی RNA پیام رسان استفاده کرد. در تصویر زیر که آشا پاتل (Asha Patel)، یکی از محققان این پروژه ثبت کرده است، سلول های پوششی ریه‌ها قابل مشاهده هستند که این ذرات (نواحی زرد رنگ) را جذب کرده‌اند. ذرات موجود در این کل حامل ام‌آران‌ای هایی هستند که پروتئین‌های فلوروسنت سبز رنگ را کد می‌کنند.

دنیل اندرسون (Daniel Anderson)، استادیار دپارتمان مهندسی شیمی دانشگاه ام آی تی، می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم قابلیت ارسال آران‌ای های پیام‌رسان طی فرآیند تنفس به سلول‌های ریه ما را قادر سازد تا با بسیاری از بیماری‌های تنفسی مقابله کنیم.» این محققان نشان دادند که می‌توانند با استفاده از این روش، می‌توانند سلول های ریوی موش را القاء کنند تا پروتئین‌هایی خاص (در این مورد پروتئین بایولومینسنت) را تولید کند.

ساخت دارویی که با بوییدن می‌توان آن را مصرف کرد

این محققان می‌گویند اگر نرخ موفقیت یکسانی با استفاده از پروتئین‌های درمانی حاصل شود، به اندازه کافی برای استفاده از این روش در درمان بیماری‌های تنفسی انسان قابل اتکا خواهد بود. نتایج این تحقیق در چهارمین روز از سال جدید میلادی در مجله  Advanced Materials به چاپ رسید. آشا پاتل، دانشجوی پست‌داک سابق دانشگاه MIT و استادیار کنونی امپریال کالج لندن، رهبری این تحقیق را برعهده داشته است.

آران‌ای پیامرسان دستورالعمل‌های ژنتیکی را که سلول ها را برای تحریک پروتئین‌هایی خاص تحریک می کنند را رمزگذاری می کند. بسیاری از محققان بر روی توسعه mRNA هایی برای درمان اختلالات ژنتیکی و یا حتی سرطان کار می‌کنند. درواقع آنها سلول های بافت‌های مختلف را به کارخانه های تولید دارو تبدیل می کنند.

از آنجا که ملکول ام‌آر‌ان‌ای می‌تواند به سادگی درون بدن انسان تجزیه شود، نیاز است تا برای ارسال این ملکول به درون سلول های بدن از موانع حفاظتی منحصر به فردی استفاده کرد. آزمایشگاه پروفسور اندرسون بر روی توسعه موادی کار می‌کند که می‌توان با استفاده از آنها mRNA و یا گونه ای دیگر از آر‌ان‌ای‌های درمانی به نام RNAi را به درون سلول های ارگان‌های مختلف مانند کبد فرستاد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 75106

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب