بیش از ۵ تریلیون قطعه زباله پلاستیکی در دریاها وجود دارد

یک شرکت هلندی به نام Ocean Cleanup برای از میان برداشتن زباله‌های دریایی ابزارهای گوناگونی، از جمله موردی که بالاتر اشاره شد، توسعه داده است. در خصوص این سیستم‌ها دانشمندان نگران هستند که مبادا اکوسیستم دریایی را به خطر بیاندازند. هرچند برخی نیز وجود دارند که در کارکرد موفقیت‌آمیز اینگونه سیستم ها شک دارند.

پاکسازی زباله ها از اقیانوس ها اصلا کار ساده‌ای نیست. در سپتامبر سال ۲۰۱۸، مهندسان با استفاده از یک آنتن ۶۰۰ متری تلاش کردند تا زباله های پلاستیکی اقیانوس آرام را به یک تور شبکه ای هدایت کنند. تلاشی که در حد و اندازه‌های خودش قابل قبول بود، اما برای پاکسازی انباشتی از زباله به مساحت بیش از دو برابر ایالت تگزاس آمریکا (با بیش از ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع وسعت) به پروژه‌ای عظیم‌تر نیاز است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس نیوز، یک شرکت هلندی به نام  Ocean Cleanup برای از میان برداشتن زباله‌های دریایی ابزارهای گوناگونی، از جمله موردی که بالاتر اشاره شد، توسعه داده است. در خصوص این سیستم‌ها دانشمندان نگران هستند که مبادا اکوسیستم دریایی را به خطر بیاندازند. هرچند برخی نیز وجود دارند که در کارکرد موفقیت‌آمیز اینگونه سیستم ها شک دارند.

اینکه اینگونه سیستم‌ها بتوانند در پاکسازی زباله‌ها در اقیانوس آرام موثر واقع شوند یا خیر، موضوعی است که در آینده مشخص خواهد شد. اما این دست سیستم‌ها تنها گزینه برای پاکسازی بیش از ۵ تریلیون قطعه زباله پلاستیکی در دریاها نیستند. در ادامه به برخی از انها نگاهی خواهیم انداخت.

چگونه می‌توان زباله‌های اقیانوسی را پاکسازی کرد؟

شرکتی به نام Healthy Harbor در بالتیمور وسیله ای طراحی کرده است به نام «سطل زباله چرخان». از سال ۲۰۱۴ تاکنون سه نسخه از این دستگاه‌ها توسعه داده شده‌اند. هر کدام از این سطل های زباله چرخان این قابلیت را دارند که بیش از ۶۰۰ هزار کیلوگرم زباله را پاکسازی کنند.

یکی دیگر از راهکارهایی که وجود دارد این است که زباله‌ها به سوی خشکی (ساحل) هدایت کنیم. البته آنطور که مارکوس اریکسون (Marcus Eriksen)، دانشمند محیط زیستی در لس‌آنجلس می‌گوید، بر اساس برخی از مطالعات اقیانوس ها خود این توانایی را دارند که زباله‌ها را به سرعت به ساحل منتقل کنند. سازمان ملی جوی اقیانوسی ایالات متحده از سال ۲۰۰۶ تا کنون بیش از ۴۵۰ تن زباله را از ساحل آلاسکا جمع آوری کرده است.

البته ناگفته نماند که کاهش استفاده از مواد پلاستیکی نخستین گام برای مقابله با زباله‌های اقیانوسی به شمار می رود. آنطور که در گزارش ماه دسامبر سازمان ملل آمده، شهرهای مختلفی در ۱۲۷ کشور جهان قوانینی برای استفاده از مواد پلاستیکی یکبار مصرف مانند کیسه‌های خرید وضع کرده‌اند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۸:۲۸

شناسه خبر: 75108

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب