در نمایشگاه CES رونمایی شد

هیوندا خودرویی با چهار پای رباتیک می‌سازد

کمپانی هیوندا در نمایشگاه سی‌ای‌اس از پروژه‌ای تحت عنوان الویت (Elevate) رونمایی کرده است؛ پروژه‌ای که در آن در نظر دارد یک وسیله نقلیه بسیار متفاوت را توسعه دهد. برای تولید این وسیله نفلیه جدید که لقب «نهایت وسیله نقلیه» را یدک می‌کشد از دو تکنولوژی خودروهای الکتریکی و رباتیک استفاده شده است.

هیوندا، غول خودروسازی کره‌ای، روز دوشنبه این هفته (۱۷ دی ۹۷) از پروژه ساخت خودرویی با پاهای رباتیک رونمایی کرد. استفاده از این پاهای رباتیک این قابلیت را برای خودرو ایجاد می‌کند که از انواع مختلف زمین‌ها ناهموار عبور کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از خبرگزاری فرانسه (AFP)، کمپانی هیوندا در نمایشگاه سی‌ای‌اس از پروژه‌ای تحت عنوان الویت (Elevate) رونمایی کرده است؛ پروژه‌ای که در آن در نظر دارد یک وسیله نقلیه بسیار متفاوت را توسعه دهد. برای تولید این وسیله نفلیه جدید که لقب «نهایت وسیله نقلیه» را یدک می‌کشد از دو تکنولوژی خودروهای الکتریکی و رباتیک استفاده شده است.

جان سو (John Suh)، مدیرعامل اجرایی هیوندا، در این زمینه می‌گوید: «این خودروی رباتیک با این هدف طراحی شده است تا هنگام بروز فجایع جان انسان ها را نجات دهد. می‌دانیم که در سراسر جهان نیاز به جستجو، نجات و کمک های بشر دوستانه روز به روز در حال افزایش است.»

خودروی رباتیک هیوندا جان انسان‌ها را نجات می‌دهد

آنطور که در کنفرانس خبری این کمپانی کره‌ای، با مشاهده مدل مقیاس کوچک در می‌یابیم، خودروی الویت همراه با چهار پای مکانیکی طراحی شده است که در انتهای هر یک از پاها چرخ‌ها قرار دارند. این وسیله نقلیه این قابلیت را دارد که پاهای خود را مانند یک جانور چهارپا بیرون بیاورد و یا آنها را به درون سازه جمع کند و مانند یک خودروی معمولی حرکت کند.

آنطور که دیوید بایرن (David Byron)، یکی از مهندسان این پروژه در هیوندا می گوید، با استفاده از این پاهای رباتیک، الویت، در حالی که محفظه مسافران را متعادل نگه داشته است، قادر خواهد بود از موانع بالا رود و یا مانند خزندگان حرکت کند. این مهندس مکانیک در کنفرانس خبری هیوندا گفت:‌ «این طراحی منحصر به فرد به خودرو این امکان را می‌دهد تا راه رفتن مانند خزندگان و پستانداران را تقلید و در هر جهت ممکن حرکت کند.»

الویت قادر است، در حالی که سطح خود را با زمین حفظ می‌کند، از دیوارهایی با ارتفاع حدود ۱.۵ متری بالا رود. هیوندا اعلام کرده است که سه سال گذشته را صرف توسعه این خودرو الکتریکی کرده است.

مدیرعامل هیوندا اعلام کرده است که الویت قادر است در مکان‌هایی حرکت کند که هیچ خودرویی تاکنون انجا نرفته است. آنطور که مهندسان می‌گویند این خودرو می‌تواند برای نجات جان آدم ها در مناطق دچار فاجعه و یا زمین‌های ناهموار مورد استفاده قرار گیرد. ادعایی که البته باید مورد آزمایش قرار گیرد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۷:۰۳

شناسه خبر: 75118

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب