برای اولین بار در کشور؛

فناوری پلاستینه کردن بافت های طبیعی توسط محققان دانشگاه اصفهان بومی سازی شد

فناوری پلاستینه کردن برای تهیه بافت مصنوعی غیر قابل فساد برای اولین بار در کشور و با همکاری محققان دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بومی سازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ فناوری پلاستینه کردن برای تهیه بافت مصنوعی غیر قابل فساد برای اولین بار در کشور و با همکاری محققان دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بومی سازی شد.

 

قلب گوسفند

 

مهدی شیخی دانشجوی مقطع دکتری دانشکده شیمی پلیمر دانشگاه اصفهان، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که یکی از مسائلی که در کشور وجود دارد و عمدتا دانشجویان و محققان گروه علوم پزشکی با آن  مواجه می شوند کمبود اجساد برای آناتومی و تشریح است، اظهار داشت: دستیابی به تولید پلاستینه کردن، یک فناوری برای حفاظت و نگهداری از بافت است که بافتهای قابل فساد را به حالت غیر قابل فساد در آورده و بافت ایجاد شده می تواند چندین سال قابل استفاده باشد.

وی افزود: این یک نوع فناوری نگهداری و حفاظت از بافتهای طبیعی انسانی و حیوانی است و برای اولین با در ایران با همکاری دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان محقق شده است.

شیخی در رابطه با ضرورت دستیابی به این فناوری، اظهار داشت: وجود نمونه هاي طبيعي انسان جهت آموزش علوم تشريحي به دانشجويان و مراکز پژوهشی فعال در زمینه­ ی پزشکی و آسیب شناسی اهمیت زیادی دارد، عمدتا مراكز آموزشي به دليل در اختيار نداشتن نمونه­ هاي طبيعي كافي با مشکلاتی مواجهه هستند.

وی یادآور شد: در کشور ما اجساد از کشورهای خارجی مثل چین با هزینه بالایی وارد می شود و حداکثر یک ترم قابل استفاده است، واردات جسد علاوه بر هزینه­ ی گزاف با مشکلات زیادی بویژه در شرایط فعلی کشور همراه است.

شیخی در پاسخ به این سوال که بافت های مصنوعی قبلا هم وجود داشته یا نه، تصریح کرد: اصولا برای اهداف مورد نظر در حوزه علوم پزشکی بافت طبیعی استفاده می شود، بافتهای مصنوعی هم وجود داشته اما به حالت مولاژ بوده که هرگز کیفیت مورد نظر را ندارد، هیچ مولاژی قادر به نشان دادن اجزای سلول با این کیفیت نمی باشد، مولاژها یک طرح کلی از جایگیری بخش های مختلف بدن هستند.

وی با بیان این که بافت مصنوعی غیر قابل فساد اولین بار در کشور آلمان توسط شرکت Biodur ساخته شد، و در حال حاضر کشورهای آلمان و چین تولید کنندگان اصلی پلیمر مورد نیاز برای این منظور بودند، تصریح کرد: در ایران هم چند سالی است که ساخت بافت مصنوعی با همکاری دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شروع شده است.

 شیخی بیان داشت: این بافت مصنوعی مزایای بسیار مهمی دارد، از جمله این که اجزای بافت را کاملا دقیق نشان می دهد در حالی که هیچ وقت نمونه های طبیعی را با این کیفیت نمی توانیم داشته باشیم.

وی افزود: حتی شکل و ماهیت سلول زیر میکروسکوپ کاملا مشخص است، این که فرد مرده و سلولها هم از بین رفته اند  اما شکل سلول حالت طبیعی خود را نگه داشته است.

جنین انسان

بافت مصنوعی چه کاربردها و کاربرانی دارد ؟

شیخی گفت: کاربرد عمده بافت مصنوعی آناتومی و علوم تشریح برای پاتولوژی و پزشکی قانونی است، برای آسیب شناسی هم استفاده می شود، در مواردی در موزه ها برای آشنایی بیشتر مردم  با اجزای بدن بافت مصنوعی به نمایش گذاشته می شود.

 

تولید این دستاورد در چه مرحله ای قرار دارد و آیا قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را دارد؟

این دانشجوی مقطع دکتری دانشکده شیمی پلیمر دانشگاه اصفهان، در پاسخ به این سوال، گفت: مواد مختلفی برای ساخت آن وجود دارد چیزی که تولید کردیم نیمه صنعتی است و حتی برای برخی از اندام ها مانند کلیه که پلاستینه کردن بسیار دشواری را دارد نمونه هایی را تهیه کرده ایم که بهتر از نمونه های آلمانی است و تمایز بخشهای مختلف بافت کاملا مشهود است. برای دیگر اندام ها نیز در تلاش هستیم به کیفیت بالاتر از حال حاضر دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: همه نمونه هایی که ما تولید کردیم قابل رقابت با نمونه آلمانی نیست، بررسی ها و پژوهشهایی مورد نیاز است.

 این دانشجوی مقطع دکتری دانشکده شیمی پلیمر دانشگاه اصفهان، تاکید کرد: توجه به این نکته هم حائز اهمیت است که آلمانیها از سال 1985 ساخت بافت مصنوعی را شروع کرده و الان حدود 40 سال است که در این حوزه کار می کنند. 

وی با اشاره به این که علاوه بر زمان، محدودیتهای مالی هم برای تولید محصولی با کیفیت مورد نظر باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: این بافت مصنوعی در سال 1396 ثبت اختراع شد و الان در مرحله نیمه صنعتی قرار داریم، نمونه هایی تولید می کنیم و امیدواریم پروژه و سرمایه گذاری اتفاق بیفتند و بتوانیم در حد نمونه آلمانی همه نمونه ها را تولید کنیم، البته مواد اولیه در تولید با کیفیت عالی نقش موثری دارد.

شیخی در پاسخ به این سوال که آیا تولید این محصول مورد حمایت هم قرار گرفته است، اظهار داشت: از طرف مسوؤلان وعده هایی داده شده و امیدواریم محقق شود.

این دانشجوی مقطع دکتری دانشکده شیمی پلیمر دانشگاه اصفهان، با تصریح این که فناوری پلاستینه کردن برای تهیه بافت مصنوعی غیر قابل فساد را در قالب پایان نامه دکتری و با راهنمایی اساتید ارجمندم سرکار خانم فاطمه رفیع منزلت عضو هیئت علمی گروه شیمی پلیمر دانشکده شیمی دانشگاه اصفهان و آقای دکتر عباسعلی ربیعی عضو هیئت علمی گروه علوم آناتومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام داده ام، تاکید کرد: توسعه و ارتقا دستاورد هم با نظر اساتید دنبال خواهد شد.

 

موش صحرایی

 

مغز انسان

مغز گوسفند

کلیه گوسفند

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75143

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب