وقتی برای اولین بار نرم افزار به کمک عدم قطع درختان می آید

به تازگی یک مخترع یک ابلیکیشن موبایلی اختراع کرد است که می تواند یک جایگزین دیجیتالی برای کاغذ باشد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از خراسان شمالی، عباس زهره وند عضو هیئت علمی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه دولتی کوثر بجنورد، برای اولین بار یک اپلیکیشن موبایلی  ساخته که در آن دانشگاه بدون حتی مصرف یک برگ کاغذ به دانشجو شناسانده می شود.

 

برای آشنایی با اقدامات عباس زهره وند و تلاش‌های وی در عرصه علمی گفتگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانیم

جناب زهره وند از چند سالگی شروع به اختراع و کارهای خلاقانه کردید؟

 اختراع و ارائه ایده های خلاقانه یکی از دغدغه های من از دوران کودکی تا به امروز بوده است به نحوی که همواره دنبال طراحی و یپاده سازی ایده هایی بوده ام که بتواند کارها را بوسیله آن ساده تر انجام داد.

جناب زهره وند مشوق شما چه کسانی بودند؟

مشوق های من پدر و مادرم بوده اند و اساتید بزرگوارم همچنین همسرم که همیشه کنار من بوده و ایده های من را شنیده است و در مورد آن نظر داده. بعضی از آنها را نقد کرده و بعضی دیگر را تحسین و در تکامل ایده های من کمکم های بسیار زیادی داشته اند.

جناب زهره وند متاهل هستید یا مجرد؟

من متولد 22 آبان 1365 و متاهل هستم . همسرم دانشجوی دکترای مهندسی برق گرایش مهندسی الکترونیک سیستم هستند و بسیاری از ایده های من با صحبت کردن با ایشان  بدست می آید . فیلد کاری بنده و ایشان بسیار نزدیک بوده و همین عامل باعث می شود بتوانیم ایده های مشترک بساری را پرورش دهیم

جناب زهره وند در مورد اختراع خود توضیح دهید؟

این روزها مهمترین دغدغه من استفاده از تکنولوژی هوشمند برای صرفه جویی در منابع هست. یکی از مهمترین منابع می تواند کاغد باشد به این دلیل که برای تولید کاغد باید از چوب استفاده شود. لذا ما برای اولین بار یک اپلیکیشن موبایلی آماده کردیم که در ان دانشگاه بدون حتی مصرف یک برگ کاغذ به دانشجو شناسانده می شود. این نرم افزار تمام اطلاعات مورد نیاز دانشجو را در اختیار وی قرار می دهد. این اطلاعات شامل اطلاعات آموزشی، حراستی، خوابگاهی، اطلاعات تماس و ... است. همچنین اطلاعاتی مورد نیاز دانشجو از مراکز خرید، داروخانه ها، بیمارستان ها، مراکز تفریحی، فرهنگی با نقشه رسید به آنها را در اختیار دانشجو قرار می دهد. این نرم افزار در دانشگاه کوثر طراحی شده  است. دو تن از دانشجویان من به نام های هاجر مفاخری و سحر محترم نژاد در پیاده سازی آن نقش داشته اند که هم اینچا از آنها تشکر می کنم.

جناب زهره وند اختراع شما در کجا کاربرد دارد؟

در تمام دانشگاه های کشور از جمله بیمارستان، دارو خانه، امکان تفریحی،.....و  کاربرد دارد. مثلا اگر دانشجو بخواد پیش نیازی و هم نیاز یک درس را بداند با تایپ و جستجو می تواتند آن را در نرم افزار پیدا کرد در نسخه بعدی دانشگاه های دیگر نیز به اپلیکیشن اضافه می شود. 

جناب زهره وند از شغلتون بگویید فکر می کنید چه عاملی سبب موفقیت شما شد؟

من عضو هیئت علمی هستم و در دانشگاه کوثر مشغول هستم  تلاش و پشتکار و توکل به خدا باعث موفقیت ام شده است.

جناب زهره وند برنامه آینده شما چیست؟

برنامه من برای آینده شکل نوینی از تربیت دانشجو است. دانشجو باید بتواند مشکل جامعه را حل کنید این دغدغه من است که بتوان به دانشجو مشکل را نشان دهم و با کمک وی برای حل مشکل قدم برداریم. این قدم ها ممکن است خیلی کوچک باشد ولی همین که حتی یک مشکل کوچک از استان و شهر و حتی یکی از روستاهای ما را حل کند برای من کافی است. دغدغه بعدی من این است که به جای تربیت دانشجو به عنوان سرباز دولت به این می اندیشم که دانشجویی تربیت کنم که کمک دولت کند با ایجاد اشتغال حتی اگر ایجاد اشتغال وی در حد یک نفر باشد نیز کافی است.

جناب زهره وند چه انتظاری از مسئولین دارید؟

ببینید خیلی از دوستان اختراع را یک محصول عجیب غریب می دانند . این ایده به نظر من درست نیست . هر محصول بسیار ساده ایی که بتواند یک مشکل بسیار کوچک را حل کند و یا در مصرف یک منبع صرفه جویی کند به نظر من یک اختراع است. ما در کشور مشکلات بسیار زیادی داریم اگر بتوانیم ابتدا آنها را حل کنیم خیلی کار کرده ایم.

جناب زهره وند چه مشکلاتی شما را از ادامه راه باز می دارد؟

عدم توجه به دانشجو و شعار بدون محتوا و فکر برای هر جامعه ایی سم است و این مشکل متاسفانه در جامعه ما بسیار رواج دارد . امیدوارم این مشکل حل شود.

جناب زهره وند اگر به عنوان کلام آخر صحبت پایانی دارید بفرمایید؟

اینکه از همه مسئولان استان خواهش میکنم به استان و بدنه دانشگاهی استان نگاه ویژه کنند. ما توانایی حل بسیاری از مشکلات شما را داریم کافیست به جای نگاه به بیرون مشکلاتتان را با دانشگاهایان در میان بگذارید. 

زمان انتشار: شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۳:۰۸

شناسه خبر: 75152

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب