خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

عدم توزیع عادلانه امکانات حوزه درمان در کشور/کاسبی برخی پزشکان فرصت طلب در سایه کمبود نیروی سلامت!

طبق تبصره ای که در سال ۹۵ در کشور تصویب شد مراکز و بخش های خصوصی قادر به راه اندازی دانشکده های خصوصی در مناطق محروم به منظور رفع نیازهای این مناطق می باشند اما با گذشت دو سال این تبصره به دلیل فشارهای وارده در حال فراموشی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - دریافت هزینه‌ های خارج از چارچوب‌ های مشخص و فرا‌تر از تعرفه ‌های ابلاغی وزارت بهداشت، قصورهای مختلف پزشکی، کمبود پزشک به ویژه در مناطق محروم طی سال های اخیر به یکی از معضلات حوزه درمان تبدیل شده است. طی چند سال اخیر وضع مردم به دلیل شرایط اقتصادی و تورم موجود مناسب نیست و افزایش هزینه‌های درمانی بیماران و گاهاً دریافت پول‌های خارج از ضابطه توسط  "برخی از پزشکان و بیمارستان‌های خصوصی "، باعث شده است که اعتماد مردم به جامعه پزشکی کمرنگ شود. اما هر بار با بالا گرفتن انتقادات مردم از دولت و وزارت بهداشت، مسئولین با مبرا دانستن جامعه پزشکی از هرگونه آلودگی و تخلف مالی، این موضوع را ساخته ‌و پرداخته رسانه‌ها برای تخریب دولت و وزارت بهداشت عنوان می‌کردند.

درآمد میلیاردی برخی پزشکان فرصت طلب از دریافت زیرمیزی

پدیده رشوه بگیری یا به عبارت دیگر "زیر میزی بگیری" چند سالی است در نظام سلامت کشور رواج یافته است و از پزشک گرفته تا پرستار بیمارستان و حتی نگهبانان این مراکز همه و همه برای انجام خدمتی که به بیماران و خانواده هایشان که وظیفه انها می باشد انجام می دهند ، پول چایی و رشوه طلب می کننند و بدتر از همه پزشکانی هستند که سوگند یاد کرده اند تا به اصول و اخلاق پزشکی متهد باشند و جان و سلامتی بیمار خود را بر هر چیزی مقدم بدانند، اما متأسفانه برابر آمار سالیانه ‌تقریبا دو تا سه برابر اختلاس مشهور 3000 هزار میلیاردی از مردم رشوه و به عبارت دیگر زیر میزی می‌گیرند . این آماری است که سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت سابق کشورمان در سال 93 اعلام کرده بود و گفت:

مردم پیش از اجرای طرح تحول سلامت سالانه ۷  تا ۱۰ هزار میلیارد تومان زیرمیزی پرداخت می‌کردند.

با یک حساب سر انگشتی اگر جمعیت فعلی کشور را 80 میلیون در نظر بگیریم هر ایرانی به طور متوسط سالی حدود 100 هزار تومان به جمع محدود پزشکان زیرمیزی بگیر، زیرمیزی می‌دهد و اگر آمار هر پزشک را به ازای هر هزار نفر یک پزشک بدانیم ( طبق آمار بانک جهانی )، با توجه به ادعای شیوع ۲ تا ۵ درصدی زیرمیزی بین پزشکان و به ویژه جراحان، می‌توان اینگونه فرض کرد که تقریبا 4000 هزار پزشک، هر کدام در سال بین 2 تا 3 میلیارد تومان رشوه می‌گیرند البته این آمار مربوط به سال 93 است و متأسفانه بعد از اجرای طرح تحول سلامت نیز این پدیده شوم نه تنها که ریشه کن نشده است بلکه همانگونه که از شواهد و قرائن مشخص است حداقل کاهش نداشته است. البته این نکته را نباید فراموش کرد که بسیاری از پزشکان کشور جزء قشر زحمت کش این حوزه هستند و علاوه بر اینکه وظایف خود را به نحو احسنت انجام می دهند حتی هزینه های درمانی بیماران را نیز از جیب خود متقبل می شود.

افزایش قصور پزشکی در سایه بی توجهی به بیمار

یکی دیگر از مواردی که این روزها اعتراض مردم را در پی داشته است افزایش اشتباهات برخی پزشکان به ویژه در اتاق های عمل می باشد که گاهی این قصورها باعث مرگ بیمار یا نقص عضو دائمی وی شده است، اما نکته تأسف برانگیری که گاهاً در بررسی شکایات بیمار از پزشک در این پرونده ها به چشم می خورد سوء استفاده پزشک از اعتماد بیماران خود می باشد در تعدادی از پرونده ها مشخص شده است که حتی بیمار برای جراحی توسط پزشک مشهور رازی به پرداخت مبلغی خارج از تعرفه پزشکی به شخص پزشک شده است اما در حین عمل پزشک به جای خود همکار، دستیار و یا دانشجوی خود را به اتاق عمل فرستاده است که این کار پزشک علاوه بر اینکه بر خلاف قوانین و تعهدات پزشکی وی است، نماد خیانت پزشک به بیمار است و مشخص می کند که پزشک هیچ ارزشی برای بیمار قائل نیست.

احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی در مورد قصور پزشکی و پرونده های ارجاعی به این سازمان تا پایان سال 1396 گفت:

 سال 1396 در مجموع 6 هزار و 651 پرونده به مراکز پزشکی قانونی ارجاع شد که برای 2 هزار و 746 پرونده ارجاعی به پزشکی قانونی، اشتباهات پزشکی محرز شد. رشته زنان، زایمان و نازایی بالاترین میزان قصور پزشکی را به خود اختصاص داده‌ است ، دندانپزشکی، جراحی عمومی، جراحی ارتوپدی و پزشکی عمومی در رتبه های بعدی قصور پزشکی پس از رشته زنان، زایمان و نازایی قرار دارند.

عدم توزیع عادلانه امکانات پزشکی و پزشکان در کشور

خوشبختانه در سال های بعد از انقلاب ، دولت های مختلفی که بر سرکار آمده اند توجه خاصی به مناطق محروم داشته اند و به ویژه طی 10 الی 12 سال اخیر در چرخه ساخت و ساز بیمارستان‌ها، دولت گذشته و دولت فعلی عملکرد نسبتا خوبی داشته است به عنوام مثال در این مدت حداقل 7 بیمارستان تنها در استان محرومی مانند سیستان و بلوچستان احداث شده است.

اما چیزی که در این‌ میان مطرح است، عدم تمایل حضور پزشکان متخصص در مناطق محروم می باشد. متأسفانه در تعدادی از این استان ها و شهرستان های محروم هر چند که دولت وسایل و امکانات لازم برای ارائه خدمات به پزشکان را تهیه کرده اند اما مردم و بیماران این شهرستان توانایی استفاده از این امکانات را به دلیل عدم حضور پزشک متخصص را ندارند و بیماران مجبورند برای رفع بیماری خود به استان ها و شهرستان های دیگر سفر کنند.

به عنوان مثال بیمارستان زینبیه شهر خورموج، علارقم داشتن امکانات درمانی مناسبی نظیر دستگاه سی تی اسکن و تجهیزات آی سی یو، ان آی سی و ام .آر. آی و بخش‌های اورژانس، اعصاب و روان و دیگر حوزه‌ها هنوز در تأمین متخصص برای بیماران خود دچار مشکل هستند در این زمینه یکی از مراجعه کنندگان به این بیمارستان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در باره مشکلات این بیمارستان گفت:

در گذشته مشکل مراجعه و گرفتن نوبت پذیرش برای رادیولوژی دربیمارستان تامین اجتماعی بوشهر وجود داشت، اگر چه امروزه این مشکل تا حدودی برطرف شده است اما باز شاهد کم توجهی مسئولین هستیم؛ مثلا برای مریض ما در آبان ماه امسال ام آر ای انجام شد و قرار بود یک هفته بعد جواب داده شود و با هر بار مراجعه، به یک بهانه جواب به ما داده نشد.

وی افزود: این بیمار به علت نبود ام آر ای در بیمارستان زینبیه شهر خورموج، بعد از دو هفته بستری بودن به بیمارستان سلمان فارسی استان بوشهر منتقل شد، و از آبان‌ماه تاکنون در این بیمارستان بستری است، اما هنوز پاسخ ام آر آی آن داده نشده است و در روز گذشته با مراجعه مکرر یک CDبه ما تحویل داده شد تا به پزشک نشان داده شود. این همراه بیمار خاطر نشان کرد: بعد از دو ماه که پاسخ ام آر آی داده شد، گفته می شود به دلیل نبود پزشک قادر به پاسخگویی نیستیم و پزشکان بیمارستان به راحتی قطع عضو بیمار را تجویز می‌کنند.

متأسفانه به دلیل عدم توزیع عادلانه پزشکان در مناطق مختلف کشور باعث شده است که بسیاری از مردم به پزشکان متخصص با تجربه به ویژه در مناطق و شهرهای فقیر نشین دسترسی نداشته باشند و در صورت حضور نیز ساعت ها برای پزشک های گاهاً بی تجربه در صف نوبت باشند و بسیاری از پزشکان باتجربه و متخصص در استان های بزرگ مانند تهران جمع شوند.

مافیای پزشکی مانع اجرای انقلاب پزشکی در کشور

یکی از دلایلی که باعث شده است طی چند سال اخیر مردم از لحاظ پزشکی با مشکلات عدیده ای رو به رو شوند انحصار طلبی و محدودیت ها در پذیرش رشته پزشکی است که این عامل سبب شده است تعداد پزشکان تربیت شده نسبت به جمعیت 80 میلیونی کشور و افزایش مناطق محروم با توجه به موقعیت جغرافیای بسیاراحساس شود و باتوجه به ظرفیت های بالقوه ای که جمهوری اسلامی ایران برای تبدیل شدن به قطب علمی در منطقه و جهان در حیطه های مختلف علوم پزشکی  دارد نیاز به افزایش پذیرش در حوزه پزشکی احساس می شود اما با توجه به محدودیت هایی که بخش دولتی در حوزه تأسیس دانشگاه های کشور و پذیرش دانشجو دارد بلاخره در مصوبه 25 مهرماه 1395 در دویست و پنجاه و ششمین جلسه شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی قانونی درجهت تحقق اهداف متعالی بسته‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی به وسیله صدور مجوز تاسیس موسسات خصوصی آموزش عالی سلامت تدوین‌ و ابلاغ شد.

در این ماده آمده است که بخش خصوصی در چارچوب ضوابط ذیل امکان تاسیس موسسات خصوصی آموزش عالی سلامت را خواهد داشت:

1-دارا بودن منابع لازم برای راه اندازی موسسه آموزش عالی خصوصی که میزان این منابع با توجه به ماهیت فعالیت از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت تعیین خواهد شد و در آیین نامه اجرایی تاسیس موسسات آموزش عالی خصوصی آورده شده است.

2- دارا بودن ظرفیت جلب مشارکت دانشگاه های معتبر جهان که از سوی شورای عالی ارزشیابی وزارت بهداشت و با در نظرگرفتن دانشگاه های برتر در نظام های رتبه بندی شانگهای، QS و ESI مورد تایید قرار گرفته اند.

تبصره 1: ، شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور پس از ارائه مدارک مثبته توانمندی مالی برای تاسیس موسسه آموزش عالی خصوصی نسبت به صدور موافقت اصولی اقدام خواهد کرد.

تبصره 2:  متقاضیان راه اندازی موسسات خصوصی که به منظور تامین نیازهای اولویت دار کلان مناطق آمایشی، در یکی از مناطق اقدام به تاسیس موسسه کنند، از اولویت صدور مجوز برخوردار خواهند شد.

تبصره 3: بر اساس مصوبه دویست و بیست و سومین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاسیس موسسات آموزش عالی خصوصی در استان تهران، نیاز به مصوبه آن شورا دارد.

اجرای این طرح باعث می شود طی ده سال آینده تعداد پزشکان به ویژه در مناطق محروم به صورت چشمگیری افزایش یابد چرا که قانون گذار اولویت تأسیس این دانشگاه ها را در منطق محروم در نظر گرفته است و دیگر مردم این مناطق برای دسترسی به پزشک با مشکل رو به رو نشوند و حتی مناطق روستایی نیز می توانند به پزشک دسترسی داشته باشند و طرح تحول سلامت که میلیاردها تومان برای آن هزینه شده است به درستی اجرا شود.

اما متأسفانه به دلیل فشارهای سیاسی که به این طرح توسط مافیای پزشکی وارد شد مانع اجرایی شدن این طرح شد و بعد از دو سال هیچ خبری از این طرح نشد چرا که با اجرا شدن این طرح هزینه های سالانه 4 میلیارد تومانی برای تعدادی از پزشکان که از طریق زیر میزی تأمین می شود قطع می گردید. طرحی که با اجرای درست آن می توانست باعث انقلابی در حوزه پزشکی کشور شود .

کلام آخر ...

نمایندگان مجلس و مسئولین وزارت بهداشت می توانند با پی گیری های خود و مقابله با مافیای پزشکی برای اجرای این طرح کمک شایانی به حوزه پزشکی کشور نمایند. چرا که اجرای درست این طرح می تواند انقلابی در حوزه سلامت ایجاد نماید و بسیاری از محرومیت ها در این حوزه را رفع نماید و دیگر هیچ بیمارستانی یا مرکزی در کشور نباشد که به دلیل نداشتن پزشک امکانات آن خاک بخورد و حتی می توان به این موضوع فکر کرد که در دوره ای که کشورهای دشمن ایران همچون آمریکا و متحدان منطقه ای آن ها ایران را با تحریم مواجعه کرده اند و مانع فروش محصولات کشورمان به سایر کشورها می شوند، می توان با تربیت پزشک های متخصص حاذق و فرستادن آن ها به کشورهای کم بزاعت منطقه و جهان علاوه بر محبوبیت کشورمان ( مانند حضور بی شمار پزشکان هندی در ایران در رژیم گذشته)، باعث ایجاد درآمد برای کشور شود .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

 

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75153

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب