خبرگزاری علم و فناوری

خطرناکترین جانوران دریایی منقرض شده

بیشتر گونه های جانوری توسط انسان کشف شده اند، اما ممکن است گونه های زیاد دیگری وجود داشته باشند که توسط انسانها هنوز شناخته نشده اند و بخش عظمی از این جانوران ساکن دریا باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، اقیانوسهای امروزی می توانند محل خطرناکی برای انسان باشند زیر در آن انواع ماهیان گوشت خوار، نهنگ، انواع هشت پاها و کوسه ها زندگی می کنند. با این حال، بدون توجه به آنچه که در عمق اقیانوسها پیدا می کنیم هیچ کدام به اندازه هیولاهای ماقبل تاریخ ترسناک نیستند؛ مارمولک های غول پیکر، کوسه های بسیار بزرگ و حتی نهنگهای گوشت خوار عظیم الثه. برای بسیاری از این هیولاها انسان تنها غذای مختصری می باشد. در این گزارش خطرناک ترین جانوران دریایی منقرض شده را معرفی می کنیم. 

 

۱۱-پروتوایکتیوسوروس پروستاکسالیس

حدود 200میلیون سال پیش یک خزنده با ظاهری شبیه به دلفین تلف شد و لاشه اش کف دریا نشست کرد. با دفن این موجود جمجمه اش به طرز حیرت انگیزی حفظ شده و به دانشمندان اجازه داد که بعد از نیم قرن آن را به صورت دیجیتالی بازسازی کنند. استخوان های جانور بیش از ۶۰ سال پیش در یک مزرعه پیدا شد، اما اهمیت آن به تازگی روشن شده است. فوق العاده است که جمجمه حیوان به صورت سه بعدی حفظ شده و حاوی استخوان هایی است که به ندرت دیده می شوند. این فسیل ابتدا یک گونه فراوان شناسایی شد، اما بعد از مطالعه دقیق تر، دانشمندان آن را به عنوان یک گونه نادر به نام "پروتوایکتیوسوروس پروستاکسالیس" شناسایی کردند.

 

۱۰- مگالدون

مگالدون کوسه ای به اندازه یک اتوبوس، آنها ۲۵ تا ۱٫۵ میلیون سال پیش می زیستند که در بهترین حالت ۴۰ میلیون سال پس از آخرین دایناسورها ظاهر شدند. از سوی دیگر، این بدین معناست که انسانها احتمالًا در دوره آنها وجود داشتند.

 

۹- لیوپلورودون

درباره طول واقعی این جاندار تردیدهایی وجود دارد برخی آنرا ۶ متر تخمین می زنند که ۱٫۵ متر آن شامل سر این هیولا می شود. آنها فوق العاده سریع بودند. آنها همچنین قادر بودند همانند کروکودیل ها بسیار سریع و در کمترین زمان ممکن طعمه خود را شکار کنند.

 

۸- باسیلوسوروس

باسیلوسورس اجداد درنده نهنگهای امروزی بودند و با ۱۵ تا ۲۵ متر طول از کرتاسه تا انتهای ائوسن (۱۵ میلیون سال قبل) می زیستند. با طول زیاد و حرکت مارپیچی آنها نزدیکترین گونه به مارها بودند. شواهد فیزیکی نشان می دهد که باسیلوسورسها برخلاف توانایی نهنگ های امروزی توانایی ردیابی و شنا در عمق را نداشتند.

 

۷- جکلیوپتروس رنانی

جکلیوپتروس رنانی یا عقرب دریایی با ۲٫۵ متر طول بزرگترین سخت پوست بوده است.  این جانوران در دوره پرمین می زیستند و پیش از دایناسورها در انقراض گروهی پرمو-تریاس منقرض شدند، البته تعداد کمی از خرچنگهای ماقبل تاریخ زنده ماندند که خرچنگهای نعل اسبی نمونه ای از آنها است. شواهدی وجود ندارد که بتوان گفت عقربهای دریایی سمی بودند اما ساختار دم آنها شبیه به عقرب های امروزی بوده که احتمال سمی بودنشان زیاد است.

 

۶- مائوسوروس

 

طول گردن این هیولا ۱۵ متر بوده، طول کلی این جانور ۲۰ متر بوده و بخاطر وجود مهره های زیاد در گردن سبب انعطاف پذیری بالای آن می شده است. دیرینه شناسان می گویند محیط زیست مائوسوروس محدود به اطراف نیوزلند بوده که این نشان می دهد مناطق نزدیک به استرالیا محیط بسیار خطرناکی بوده است.

 

۵- دانکلوستیوس

دانکلوستیوس یک هیولای گوشتخوار بوده و با طول ۹ متر در اواخر دونین (۳۵۸ تا ۳۸۲ میلیون سال پیش) می زیستند و قبل از ظهور کوسه ها منقرض شدند. آنها به جای دندان همانند لاکپشتها یک برآمدگی استخوان ها داشتند. تخمین زده می شود که فک آنها هنگام گاز گرفتن نیرویی برابر با ۳٫۵ تن (۸۰۰۰ پوند) در هر اینچ مربع وارد می کرد، که باعث می شد همراه با تمساح ها و دایناسوری به نام تیرکس دارای قویترین آرواره  ها باشند. 

 

۴- کرونوسوروس

کرونوسوروس یک پلیوسور گردن کوتاه است. طول کرونوسوروس به ۹ متر می رسید، طول سر این جانور ۲٫۵ متر بود و آرواره بزرگی داشت. طول دندانهای بزرگ این هیولا به ۲۷ سانتیمتر می رسیده است. یک کرونوسوروس می توانست یک مرد بالغ را بخورد در حالیکه هنوز برای غذای بیشتر جا داشت. از آنجایی که باله آنها بسیار شبیه به لاک پشت های دریایی امروزی است گفته می شود که آنها نیز در ساحل تخم گذاری می کردند.

 

۳- هلیکوپریون

هلیکوپریون نوعی کوسه که در دوره پرمین تا تریاس (حدود ۲۷۰ میلیون سال پیش) می زیست. طول این کوسه به ۴٫۵ متر می رسید و در فک پایین آن یک ردیف دندانی مانند چرخ دنده داشت.

 

۲- لیویاتن ملولای

این هیولا چیزی بین نهنگهای قاتل و نهنگ اسپرم بود و در اواخر دوره میوسن (۱۱ میلیون سال قبل) می زیست. با طول ۱۳ تا ۱۷ متر نهنگ غول پیکری بود که سایر نهنگها را می خورد. با ویژگی هایی مشابه نهنگ های امروزی و دندانهای قدرتمند در آبهای تیره توانایی زیادی برای زندگی داشتند.

 

۱- سفره ماهی غول پیکر

این هیولا ۵ متر طول داشت و با نیش ۲۵ سانتیمتری و حاوی سم نوروتوکسین (neurotoxin) در قسمت تحتانی بدن خود به اندازه ای قدرتمند بود که می توانست تمام افراد یک قایق را بکشد. آنها چند میلیون سال پس از دایناسورها منقرض شدند، اما گونه ای سفره ماهی مشابه آنها اکنون در آبهای رودخانه مکونگ در استرالیا زندگی می کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۶:۰۲

شناسه خبر: 75171

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب