ایران در صنعت بارورسازی ابرها خودکفا شد؛

فناوری تولید گلوله یدید نقره در کشور بومی سازی شد+فیلم

یکی از محققین کشور با کمک وزارت دفاع برای اولین بار موفق به ساخت گلوله های بارور ساز ابرها در کشور شد که طی چند ماه اخیر با موفقیت آزمایش شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان طی ساله ای اخیر میزان بارندگی کشور به صورت چشمگیری کاهش یافته است که این کاهش بارندگی تأثیر مستقیم بر روی زندگی مردم و همچنین کاهش محصولات کشاورزی در کشور داشته است. اما خوشبختانه طی سه ماه اخیر با تلاش هایی که محققین وزارت نیرو با همکاری سپاه پاسداران در زمینه بارورسازی ابرها به وسیله بومی سازی این تکنولوژی انجام داده اند با رشد بارندگی نسبت به سال های گذشته روبه رو بوده ایم.

تاریخچه و روش باروسازی ابرها در جهان

در سال 1932 برای اولین بار دانشمند روسی به فکر این افتادند تا بتوانند به صورت مصنوعی ابرها را مجبور به بارش کنند به همین منظور تحقیقات خود را شروع کردند. در سال ۱۹۴۲ یک دانشمند آلمانی به نام فندایزن آزمایش بارور سازی ابر ها را به صورت عملی شروع کرد فندایزن توسط هواپیما مقداری شن و ماسه را درون ابرها در ارتفاع بالا ریخت این کار او منجر به بارش بسیار ضعیف در ابرها شد اما او موفق به ادامه آزمایشات خود نشد چرا که با شروع جنگ جهانی دوم کشته شد.

اما فعالیت‌های جدی در این زمینه پس از جنگ جهانی دوم شروع شد، در سال ۱۹۴۶ میلادی دکتر برنارد ونگوت  موفق به کشف راه حل جدیدی برای بارور سازی ابرها شد که انقلاب عظیمی در این حوزه به وجود آورد او کشف کرد که بلورهای بسیار ریز یدید نقره باعث تشکیل بلورهای یخ در بخار آب می‌شوند. ونگوت دلیل انتخاب یدید نقره را فاصله‌ مولکول‌ها این ماده در شبکه‌ بلوری آن با فاصله‌ مولکول‌های آب در شبکه‌ بلور یخ اعلام کرد وی همچنین روشی را اختراع کرد تا بتوان ذره‌های بسیار ریزی از یدید نقره را  فراهم آورد.

در همان زمان دو دانشمند آمریکایی وین سنت شیفرو اروینگ لانگمویر در آزمایشگاه شرکت جنرال الکتریک این کشور روی طرح بارورسازی ابرها با یخ خشک شروع به کار کرده بودند. آن‌ها با استفاده از هواپیما در ارتفاع بالا مقدار زیادی یخ خشک را در میان ابرها پاشیدند در این آزمایش، بعد از حدود 5 دقیقه ابرها شروع به بارش نمودند. به این ترتیب شفر و دیگران دانشمندان، آزمایش‌های خود را ادامه دادند و در نهایت حدود سال‌ ۱۹۵۰ بارورسازی ابرها به صورت یک فن‌آوری شروع به کار کرد، از آن تاریخ تاکنون پروژه‌های بارورسازی ابرها در بسیاری از کشورهای جهان و با روش های مختلف اجرا شده است.

کشورهایی که از صنعت باروسازی ابرها استفاده می کنند

براساس گزارش ‌های منتشر شده از سوی سازمان جهانی هواشناسی در حال حاضر بیش از ۵۰ کشور در سرتاسر جهان از فن آوری باروسازی ابرها استفاده می کنند. در این میان کشورهای آمریکا و روسیه را می توان پرچم دار استفاده از این فناوری در جهان معرفی کرد چرا که طی 50 سال اخیر تحقیقات مفصل و دامنه‌ داری در این زمینه انجام داده‌ اند و دارای سابقه طولانی در اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و اجرایی در این زمینه هستند.

یکی از تفاوت هایی که در اجرای برنامه های باروسازی ابرها در آمریکا با سایر نقاط جهان وجود دارد، پیاده سازی این طرح به صورت ایالاتی می باشد و هر ایالات خود به صورت مجزا این پروژه را پیاده سازی می کند و هدف اصلی این کشور بیشتر تأمین آب مورد نیاز خود می باشد. اما این طرح در اروپا مانند کشورهای ایتالیا و اسپانیا به منظور مبارزه با محدودیت‌ های کمی و کیفی منابع آب و در کشورهای اتریش و فرانسه در جهت مقابله با حوادث غیر مترقبه مانند جلوگیری از تگرگ و پراکنده کردن مه پیاده سازی می شود. کشور چین نیز از این تکنولوژی در زمینه های گوناگون استفاده می‌کند.

به عنوان مثال سال گذشته این کشور برای اطفای آتش‌سوزی‌ های وسیع جنگل‌ های تبت و برای اداره بارندگی در جریان برگزاری المپیک سال   ۲۰۰۸  پکن از این فن‌ آوری استفاده نمود. برخی از کشورهای خاورمیانه مثل مغرب، لیبی، اردن، سوریه و کشور امارات متحده عربی برای افزایش میزان بارندگی ، موضوع  بارور کردن ابرها را مورد استفاده قرار داده اند و اندونزی نیز برای مقابله با آتش‌ سوزی جنگل ‌ها این شیوه را به کار برده است . گزارش سالانه ثبت پروژه‌های بارورسازی ابرها که توسط سازمان هواشناسی جهان ارائه شده است، نشان می‌دهد که از سال ۱۹۹۰ تا کنون بیش از ۵۰ کشور نسبت به فعالیت‌های تعدیل آب و هوا ابراز علاقه کرده‌اند، بطور متوسط  در هر سال در بخش‌های مختلف جهان بین صد تا ۱۳۰ پروژه بارورسازی ابرها گزارش شده است.

نمونه ای از فناوری بارورسازی ابرها توسط ناسا

بارور سازی ابرها در ایران

برای اولین بار در ایران پروژه بارورسازی ابرها با استفاده از هواپیما و ژنراتورهای زمینی در سال های ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ به منظور افزایش ذخیره آبی سدهای لتیان و کرج در رودخانه های جاجرود صورت گرفت؛ بعد از انقلاب نیز در سال 1368 در شیرکوه با استفاده از ژنراتورهای زمینی این طرح اجرا شد.

مرحله جدید اجرای این طرح با استفاده از فناوری های روسی همچون کرایه هواپیماهای مخصوص و خرید یدید نقره از بهمن سال ۱۳۷۷ آغاز شد و به صورت پراکنده چندین پروژه در بخش‌های مرکزی ایران و استان‌های گیلان ، مازندران، اردبیل، آذربایجان های غربی و شرقی، تهران و کرمانشاه به اجرا در آمد، اما طی چند سال اخیر اجرای این طرح بسیار محدود شد و شاید بتوان گفت که به صورت کامل متوقف شد چرا که شرکت روسی تعهدات خود را با ایران درست انجام نمی دادند.

خشک سالی در ایران به دلیل سرقت ابرهای

طی چند سال اخیر متأسفانه میزان بارندگی در کشور به صورت محسوسی کاهش یافته است. صاحب نظران و کارشناسان در این حوزه نظریه های مختلفی را برای کاهش بارندگی در کشور ارائه داده اند. تعدادی از این کارشناسان دلیل کاهش بارندگی در ایران را نه عوامل طبیعی بلکه خراب کاری های برنامه ریزی شده با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته به منظور وارد کردن فشار به ایران می دانند. در این زمینه غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران ، تغییرات اقلیمی در کشورمان را  مشکوک و اسرائیل را عامل این کار می داند وی در این زمینه گفت:

طی تحقیقات و مطالعات انجام شده توسط محققان کشور به این نتیجه رسیده ایم که تغییرات آب و هوایی طی سال های اخیر و اوضاع نامناسب محیط زیست در کشور ، تحت تاثیر عامل خارجی می باشد این کار توسط تیم های مشترکی از اسرائیل و یکی از کشورهای همسایه به وسیله غیربارور کردن ابرهای ورودی به کشورمان صورت می گیرد؛ علاوه بر این ما با بحث ابردزدی و برف دزدی نیز مواجه هستیم، این مطالعه طی چهارسال گذشته ارتفاعات افغانستان تا مدیترانه مورد بررسی قرار گرفته است؛ نتیجه اینکه همه ارتفاعات بالای دو هزار و 200 متر در این محدوده  پر از برف ولی ارتفاعات ما خشک بوده است.

البته تعدادی دیگر از کارشناسان صحبت های جلالی را رد و علت کمبود بارندگی در ایران را قرار گرفتن کشورمان در کمربندی خشک می دانند. اما هرچه که دلیل کاهش بارندگی می باشد نتیجه آن تاثیر منفی بر روی زندگی مردم کشورمان به ویژه صنعت کشاورزی شده است .

خودکفایی ایران در ساخت گلوله‌های بارورسازی ابرها

خوشبختانه در سه ماه پاییز امسال نسبت به سال های گذشته میزان بارندگی در کشور رشد چشمگیری داشت، حتی در تعدادی از استان ها با رشد 400 درصدی بارندگی روبه رو شدیم. علت این افزایش بارندگی پیاده سازی فن آوری بومی باروسازی ابرها به وسیله گلوله های بارورسازی ایرانی بود که توسط محققین ایرانی برای اولین بار به صورت صددرصدی ساخته شده بود. در این زمینه گلکار، مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت:

 طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده از چهار سال پیش و بر اساس تحقیقات انجام شده، توانستیم یدید نقره را که برای بارورسازی ابرها استفاده می‌شود، در داخل ایران تولید کنیم؛ از آنجا ‌که این ماده، یک ماده ممنوعه در داخل ایران است و حمل و نقل و نگهداری آن شرایط خاصی دارد، باید با یک سازمان نظامی در این راستا همکاری می‌کردیم، که سپاه آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرد و اکنون توانستیم ۲۰۰ عدد از این گلوله ها را تولید کنیم.

سردار حاجی زاده ، فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز در رابطه با همکاری سپاه برای تولید این گلوله ها گفت:

مواد مورد نیاز برای باروری ابرها وارداتی است، طبق نامه نگاری هایی که انجام دادیم تولید این ماده را به یکی از محققین کشورمان سپردیم و او در مدت یکی و دو ماه، این ماده را ساخت، این مواد تولید شده به آزمایشگاه‌های روسی ارائه شد و نتیجه آن کیفیت بالا و در سطح استاندار جهانی بود. امروز مقدار زیادی از این ماده تولید شده ‌و با توافق وزارت نیرو ۴ پایگاه هواپیمایی بدون سرنشین و یک پایگاه هوایی با سرنشین در تهران برای باروری ابرها بسیج شده است. سپاه این آمادگی را دارد که در هر زمینه که نهادها و سازمان ها اعلام آمادگی نمایند به آن ها کمک نماییم.

طریقه بارور سازی ابرها در کشورمان

تخریب روحیه محققان با بی اثر خواندن بارورسازی ابرها

کاهش میزان بارندگی در کشور یک موضوعی است که ریشه کنی آن نیاز به یک برنامه ریزی مناسب و دقیق دارد که علاوه بر فعالیت های مسئولین، مردم نیز باید برای این کار همکاری کنند و قطعاً نمی توان گفت که به وسیله بارورسازی ابرها می توان خشک سالی را در ایران نابود کرد اما با قاطعیت می توان گفت که بارورسازی ابرها و افزایش بارندگی می تواند نقش به سزایی در افزایش محصولات کشاورزی در کشور داشته باشد.

اما نکته ای که در پیداسازی این طرح در کشورمان طی ماه های اخیر وجود دارد بومی سازی آن می باشد که می تواند دستاورد بزرگی برای کشورمان باشد چرا که تعداد محدودی از کشورهای جهان می توانند چنین گلوله هایی با این کیفیت بسازند. اما متأسفانه طی روزهای اخیر تعدادی از مسئولین کشورمان طی مصاحبه هایی که انجام داده اند نتایج تلاش های چند صد نفره محققان و اجرا کنندگان این طرح را بی اثر خوانده است. داوود پرهیزکار رییس سازمان هواشناسی کشور که معاون وزیر راه و شهرسازی است ضمن بی اثر خواندن اجرای این طرح گفت:

وزارت نیرو از 20 سال پیش به موضوع بارور سازی ابرها ورود کرده است اما سازمان هواشناسی آنر ا به عنوان یک راه حل برای برطرف کردن مشکل کم آبی قبول ندارد و در این سال ها با بررسی های انجام شده، آن را تایید نکرده ایم. وزارت نیرو سال های اول ادعا داشت با بارور سازی ابرها در گیلان تا 200 درصد افزایش بارش رخ داد اما امروز پس از مخالفت های ما، آن عدد را تعدیل کرده و به عددی که ما اعلام کردیم رسیده است. گذشته از این بارور سازی ابرها یک کار تخصصی است که باید همه عوامل فراهم باشد.

به طور کلی آبی که از این روش به دست می آید آبی نیست که بشود روی آن سرمایه گذاری کرد اما عده ای جوسازی می کنند؛ مثلا پارسال بسیاری می گفتند وزارت نیرو اعلام کرده است با بارورسازی ابرها خشکسالی را برطرف می کنیم که در همان زمان سازمان هواشناسی آن را تکذیب کرد.

نمونه ای از پیاده سازی طرح بارورسازی ابرها در ایران

کلام آخر ...

هم اکنون به دلیل شرایط جغرافیای که بر کشور حاکم است و کاهش چشمگیر بارندگی طی سال های اخیر، متأسفانه دولت اجازه کشت تعدادی از محصولات کشاورزی را به کشاورزان در تعدادی از استان ها نمی دهد، حداقل با استفاده از بارورسازی ابرها و اجرای طرح آن می توان حداقل کشت این محصولات در این استان ها را دوباره از سر گرفت و در حالی که هم اکنون به دلیل تحریم های آمریکا مجبور به استفاده از محصولات مشکوک کشاورزی این کشور هستیم می توانیم در تولید تعدادی از این محصولات خود کفا شویم.

 

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75180

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب