خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

پشت پرده برگزاری نشست ضد ایرانی آمریکا در لهستان / ۱۰ نکته که نشانه تبدیل ایران به قدرت فرامنطقه ای و جهانی دارد

طبق اعلام وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در ماه آینده، این کشور در لهستان نشستی به منظور کنترل قدرت نظامی ایران و بررسی روش ها جدید برای جلوگیری از نفوذ کشورمان در منطقه و جهان با دعوت از سایر کشورها برگزار کند که این نشان از شکست پروژه های چند هزار میلیون دلاری آمریکا و همپیمانان منطقه ایش دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – امریکا دشمنی خود را با ایران 40 سال است که ادامه می دهد و طی این 40 سال با جنگ، تحریم، ترور، ایجاد و حمایت از گروهک های تروریسیتی همچون منافقین، داعش، الاهوازیه و ... تمام سعی خود را کرده است که مردم از تصمیم خود برگردند تصمیمی که در سال 1357 با قاطعیت تمام انتخاب کرده اند و 40 سال است که بر آن پافشاری می کنند که ایران و ایرانی دیگر نمی خواهد مانند دولت خائن شاه نوکر آمریکا در منطقه باشد.

طی این سال ها آمریکا با فرض اینکه ابر قدرت جهان است تمام تصمیماتش را بر علیه ایران در دولت و کنکره اش می گرفت از اعلام تحریم های ظالمانه علیه مردم کشور تا حمایت از صدام حسین. اما طی ماه های اخیر آمریکا تصمیم به تغییر رویه برای مقابله با ایران گرفته است و این تغییر رویه را روز گذشته مایک پمپئو به صورت علنی اعلام کرد. وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در گفت‌وگویی اختصاصی که با یکی از شبکه های  تلوزیون این کشور داشت از برگزاری نشستی بین‌المللی توسط این کشور در ماه آینده در کشور لهستان خبر داد و گفت:

آمریکا در ماه آینده، یک نشست در سطح رهبران جهان برگزار خواهد کرد که برای گسترش ثبات و آزادی در خاورمیانه است. این نشست بر روی تاثیرات منطقه‌ای ایران متمرکز خواهد بود و هدف اصلی این نشست اطمینان حاصل کردن از اینکه «ایران تاثیر کارشکنانه‌ای ندارد» می‌باشد. امیدواریم آن‌ها (ایران و روسیه) را همراه با حکومت (سوریه) و تمامی افراد ذی‌نفع در آنجا(سوریه) بر سر میز مذاکره بیاوریم تا درباره شکل ساختاری که سوریه پس از یک جنگ داخلی باید داشته باشد، گفت‌وگو کنند.

این خبر وزیر امور خارجه آمریکا ، جدیدترین اقدام دولت ترامپ برای تحقق "کمپین فشار حداکثری" علیه مردم کشورمان است که خروج از توافق هسته ‌ای و اعمال دوباره تحریم‌ ها نیز بخشی از آن است.

برگزاری این نشست اما پیغامی برای مردم کشورمان و سیاست مدارهای جهانی در دل خود دارد که در ادامه به 10 مورد از این موارد اشاره می کنید:

1) امریکا، آن امریکای قدیم نیست که بتواند به تنهایی حریف کشوری دیگر شود. این اقدام نشان می‌دهد که کشوری که مدعی ابرقدرتی در جهان بوده و چهار دهه است ایران را تحت شدیدترین فشارها قرار داده‌اند، در برابر ما کم ‌آورده‌اند.

2) این اقدام ما را به یاد چیزهایی مثل گروه دوستان!! سوریه می‌اندازد. گروهی که با توهم سرنگونی نظام سوریه ابتدا با حضور 85 کشور تشکیل شد و چنان آب رفت که کسی خبری از آن به دست نیارود. حالا بسیاری از آن کشورها در صف باز کردن سفارتخانه خود در دمشق هستند.

3) پمپئو گفته که: این کشورها با هدف تمرکز بر ثبات خاورمیانه، صلح، آزادی و امنیت در این منطقه گرد هم خواهند آمد و اطمینان حاصل کردن از اینکه «ایران تاثیر کارشکنانه‌ای ندارد»، یک رکن مهم این نشست می‌باشد! اما این ایران است که در آسیای غربی تعیین می‌کند اوضاع از چه قرار است و بسیاری از کشورها حاضر نیستند منافع مهم خود را در گروی امنیت رژیم صهیونیستی به خطر بیندازند.

4) پمپئو، روسیه و ایران را «مجریان شرور خاورمیانه» خواند و گفت: امیدواریم آن‌ها (ایران و روسیه) را همراه با حکومت (سوریه) و تمامی افراد ذی‌نفع در آنجا(سوریه) بر سر میز مذاکره بیاوریم تا درباره شکل ساختاری که سوریه پس از یک جنگ داخلی باید داشته باشد، گفت‌وگو کنند. این نشان از ناامیدی کامل دستگاه دیپلماسی امریکا برای دخالت در آینده‌سازی برای سوریه دارد. بدون شک، هیچ یک از این عنصر با این دیدگاه به ورشو نخواهند رفت و این نشست هم مانند سایر راهکارهای امریکایی برای آسیای غربی چون منطبق بر واقع‌گرایی نیست شکست خواهد خورد.

5) انتخاب لهستان به‌عنوان میزبان این نشست به دلیل همسایگی آن با روس‌ها و قرار داشتن این کشور در خط نبرد احتمالی با مسکو است. لهستان سال‌های متمادی است که به‌عنوان پادوی امریکا در اروپای شرقی عمل می‌کند، با این حال باید دید که رهبران چند کشور جهان با این دستور کار موافق خواهند بود.

6) خروج امریکا از سوریه و افغانستان دو راهبردی فعلی در ایران به‌شمار می‌رود، بیرون کردن نظامیان امریکایی از عراق کار پیچیده‌ای نیست و بسیار ساده‌تر از افغانستان است، امریکایی‌ها به‌شدت نگران این مساله هستند چرا که دیر یا زود، این نیروهای مقاومت هستند که کنترل مرزهای عراق و سوریه را به دست خواهند گرفت و امریکایی‌ها نمی‌توانند در این مناطق مرزبان باشند.

7) همه تلاش‌ها برای قطع ارتباط ایران به مدیترانه تا اینجای کار شکست خورده، بدون شک کمی دیگر شاهد خواهیم بود که چین از طریق افغانستان، ایران، عراق و سوریه به سادگی به دریای مدیترانه متصل شود، این کابوسی است که باعث شده تا سران واشنگتن تصمیم به صرف هزینه‌های هفگفت در افغانستان، عراق و سوریه شوند.

8) سخنان وزیر امور خارجه امریکا در قاهره علیه ایران، سخنان وزیر امور خارجه یک ابرقدرت! نبود. این سخنان بازخورد بسیار منفی برای مقامات کاخ سفید دارد. پمپئو از ایران به‌گونه‌ای سخن می‌گوید که یک قدرت شکست‌ناپذیر است و این کاملا به نفع تهران تمام می‌شود. او، در قاهره از رژیم صهیونیستی دفاع می‌کند و نمی‌داند که با وجود همراهی رژیم حاکم بر مصر، اما مردم این کشور همچنان از این رژیم جعلی بدشان می‌آید!

9) ما امروز با وجود همه مشکلاتی که با آن دست به گریبان هستیم و ناشی از تحریم‌های خارجی، سوءمدیریت داخلی و رقابت جناحی برای به دست آوردن هر چه بیشتر سهمی از قدرت است، اما باید افتخار کنیم که به یک ابرقدرت تبدیل شده‌ایم که دشمنی چنین غدار را وادار به کرنش کرده‌ایم. ترامپ همچنان وحشت‌زده از این است که چگونه ایرانی‌ها در برابر این تحریم‌های کمرشکن تاب آورده و مقاومت می‌کنند.

10) محمدجواد ظریف توئیت خوبی کرد، امریکایی‌ها باید برای همیشه باور کنند که ایران را از دست داده‌اند، تلاش آنها برای حضور دوباره در ایران باید به یک افسانه تبدیل شود، درست هنگامی که جهنم یخ زد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 75184

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب