بر پایه فرهنگ و نیاز کشور؛

رقابت شرکت یونیتک در حوزه دیجیتال ساینیج با شرکتهای معتبر جهانی/ چندین دستاورد و خودکفایی در محصولات سخت افزاری و خدمات نرم افزاری

محققان شرکت مبین فناوران جی با برند یونیتک فعال در حوزه دیجیتال ساینیج تلاش خود را در زمینه تولید محصولات یونیتک از سال ۱۳۸۹ آغاز کرده و در حال حاضر بر پایه فرهنگ و نیاز کشور با سه شرکت معتبر ScreenCloud، Navori QL Professional، و NoviSign. در حوزه تولید محصولات دیجیتال ساینیج که دارای بیشترین درصد محبوبیت و رضایتمندی در بین کاربران بوده اند رقابت می کند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ محققان شرکت مبین فناوران جی با برند یونیتک فعال در حوزه دیجیتال ساینیج تلاش خود را در زمینه تولید محصولات یونیتک از سال 1389 آغاز کرده و در حال حاضر بر پایه فرهنگ و نیاز کشور با سه شرکت معتبر ScreenCloud، Navori QL Professional، و NoviSign. در حوزه تولید محصولات دیجیتال ساینیج که دارای بیشترین درصد محبوبیت و رضایتمندی در بین کاربران بوده اند رقابت می کند.

محمد دلوی اصفهانی مدیر ارشد اطلاعات (CIO) شرکت یونیتک، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که در سالیان دور نمایشهای عمومی در جهان در قالب های بیلبوردهای کاغذی، پوسترها، بنرها، تخته سیاه و یا تحته سفید ارائه می شدند، افزود: آن ها به عنوان وسیله ای ارتباطی، اطلاعاتی، و تعامل با جامعه برای رویدادهای مختلف، آگاهی، تبریک، و نمایش اطلاعات به جامعه ای که در آنجا نصب شده بودند مورد استفاده قرار می گرفتند.

وی ادامه داد: با گذشت زمان نشانه های دیجیتال (Digital Signage) (یک فرم از یک صفحه الکترونیکی نمایش اطلاعات، آگهی ها و پیام ها) پدیدار و پس از آن تبدیل به یک حوزه دانشی موفق و رو به رشد شد.

دلوی اصفهانی با اشاره به این که دیجیتال ساینیج جایگزین ابزارهای سنتی نمایش که عمدتا محدود به کاغذ بود شد، افزود: از مزایای عمده دیجیتال ساینیج می توان به اندازه و کاهش هزینه، افزایش انعطاف پذیری، جذب کاربران و یا رهگذران اشاره کرد.

این محقق حوزه دیجیتال ساینیج، گفت: فضاهای عمومی اکنون بیشتر بجای تابلوهای نشانه سنتی از نمایشگرهای دیجیتال که شکل جدیدی از ارائه و تجربه را قادر می سازند استفاده می کنند. سودمندی این سیستم ها نیز بستگی به محتوای ارائه شده بر روی صفحه نمایش، محل نمایش صفحه نمایش و نحوه کنترل این مطالب دارد.

 وی گفت: سیستم CAVE جزء اولین سیستم های دیجیتال ساینیج بود که محبوبیتی در مراکز عمومی مانند میدان های اصلی شهرها، دانشگاه ها، فرودگاه ها، ایستگاه ها راه آهن و غیره کسب کرد.

دلوی اصفهانی بیان داشت: امروزه تصور عمومی این است که اگر یک شرکت یا سازمان از تکنولوژی دیجیتال ساینیج استفاده نکند، آنها از زمان عقب هستند، در حالی که این لزوما درست نیست، بلکه صنایع بیشتر و بیشتری از این تکنولوژی استفاده می کنند تا پیام خود را با جهان به اشتراک بگذارند، تکنولوژی دیجیتال ساینیج قابلیت هایی فراتر از تصور دارد.

این محقق حوزه دیجیتال ساینیج، تصریح کرد: امروزه شرکت های کوچک برای به اشتراک گذاشتن تبلیغات و فروش خود از تکنولوژی های دیجیتال ساینیج در مدل سنتی کسب و کار خود استفاده می کنند، بعضی از آنها فراتر می روند و از اینترنت برای پخش سراسری فروش خود در فروشگاه های مختلف استفاده می کنند.

دلوی اصفهانی گفت: با گسترده شدن تکنولوژی دیجیتال ساینیج، شرکت های متنوعی منجمله شرکت های معتبری چون مایکروسافت، ال جی، پاناسونیک، Navori، NoviSign، ScreenCloud، digitalsignage و غیره شروع به فعالیت در این حوزه نمودند.

وی خاطرنشان کرد: در کنار طراحی های متنوع ساختاری، شرکت های مختلف همیشه در تلاش بوده اند امکانات مختلف نرم افزاری را برای مدیریت، طراحی و پخش محتوا برای کاربران خود فراهم کنند.

 

معماری دیجیتال ساینیج

مدیر ارشد اطلاعات شرکت یونیتک، در تشریح معماری یک دیجیتال ساینیج، تصریح کرد: تکنولوژی دیجیتال ساینیج از تعدادی نمایشگر که از یک هسته مرکزی تغذیه می شوند تشکیل شده است. نمایشگر که می تواند اشکال مختلفی داشته باشد تنها وظیفه پخش محتوای تعریف شده را دارد.

وی افزود: هسته زیرین که مسئولیت کنترل نمایشگر را دارا است محتوا را از بستر مبتنی بر cloud دریافت می کند و به نمایشگر تحویل می دهد. در لایه ی بالایی، سامانه مدیریت محتوایی (Content Management System) وجود دارد که وظیفه آن تعریف و طراحی محتوا برای ارسال به پخش کننده ها می باشد.

دلوی اصفهانی یادآورشد: رقابت شرکت های فعال در حوزه دیجیتال ساینیج تنها معطوف به حوزه سخت افزاری و طراحی های نوین سازه ها نیست، بلکه از زمان معرفی شدن و همه گیر شدن این تکنولوژی، شرکت های مختلف همواره در تلاش برای ارتقا و معرفی سامانه های مدیریت محتوای خود بوده اند.

 

دیجیتال ساینیج چهار مؤلفه مشترک دارد

وی تصریح کرد: تمامی شرکت های فعال در حوزه دیجیتال ساینیج به صورت مشترک چهار مؤلفه زمان بندی محتوا، تعریف گروه، طراحی و قالب های طرح بندی، و مدیریت شبکه را در سامانه خود پیاده سازی نموده اند.

زمان بندی محتوا: این قابلیتی است که کاربر را قادر می سازد تا برای پخش محتوای خود برنامه زمان بندی شده ای تعریف کند.

تعریف گروه: کاربر قادر خواهد بود پخش کننده های خود را در قالب گروه های مختلف تقسیم بندی کند.

طراحی و قالب های طرح بندی: با استفاده از این قابلیت کاربر قادر خواهد طرح بندی دلخواه خود برای نمایش محتوا به روی نمایشگر را طراحی کند.

مدیریت شبکه: با استفاده از این قابلیت کاربر قادر خواهد بود مدیریت جامع پخش کننده ها و وضعیت آن ها را در دست گیرد.

مدیر ارشد اطلاعات شرکت یونیتک، تصریح کرد: اما در کنار این سامانه، بسیاری از شرکت های فعال این حوزه تنها به معرفی و تولید دستگاه های stand-alone بسنده کرده اند.

 

 

وی در ادامه با اشاره به این که این شرکت ها، نمایشگرهایی تولید می کنند که دارای سیستم عاملی مبتنی بر ویندوز (و در برخی موارد Android) هستند و محتوای خود را تنها از طریق کارت حافظه خارجی که در قالب یک فلش مموری است فراهم می کنند، اظهار داشت: مشکل اساسی این سازه ها محدود بودن محتوا و طرح بندی برای پخش محتوا و همچنین هزینه بر و وقت گیر بودن برای به روز رسانی محتوا است.

مدیر ارشد اطلاعات شرکت یونیتک، گفت: همچنین شرکت های تولید کننده محصولات دیجیتال ساینیج در کنار فروش محصولات فیزیکی خود (مانند هسته مرکزی و یا همان پخش کننده و یا کیوسک های اطلاع رسانی دیجیتال)، سامانه های مدیریت محتوای خود را به صورت اشتراکی و با پرداخت های ماهیانه در اختیار کاربران می گذارند.

دلوی اصفهانی اظهار داشت: شرکت مبین فناوران جی (سهامی خاص) با برند یونیتک فعال در حوزه تولید محصولات دیجیتال ساینیج تلاش خود را در زمینه تولید محصولات دیجیتال ساینیج از سال 1389 آغاز کرد.

وی افزود: این شرکت با بهره مندی از تیمی متشکل از افراد متخصص، متعهد و توانمند، توانست خود را به عنوان یکی از مطرح ترین شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی دیجیتال ساینیح در ایران معرفی کند.

دلوی اصفهانی گفت: شرکت مبین فناوران جی توانسته است محصولاتی در هر زمینه قابل رقابت با نمونه های خارجی و یا حتی برتر از آن ها با تکیه بر امور پژوهشی، تحقیق و توسعه، و شناسایی بازار در قالب کاربردهای مختلف و با طراحی های متنوع تولید و ارائه نماید.

سالار میرزاخانیان مدیر عامل شرکت مبین فناوران جی ادامه داد: شرکت یونیتک توانسته است محصولات متنوع و مختلفی برای صنایع مختلف مانند گردشگری، سلامت، آموزش، نفت و گاز، حمل و نقل، کارخانجات تولیدی و غیره تولید و ارائه کند.

وی اذعان کرد: بر طبق آخرین آمار سایت Digital Signage Today، سه شرکت معتبر ScreenCloud، Navori QL Professional، و NoviSign. در حوزه تولید محصولات دیجیتال ساینیج دارای بیشترین درصد محبوبیت و رضایتمندی در بین کاربران بوده اند.

میرزاخانیان قابلیت های سامانه مدیریت محتوای این سه شرکت با سامانه مدیریت محتوای شرکت یونیتک را مورد مقایسه قرار داد و گفت:  ScreenCloudشرکتی آمریکایی که از سال 2015 فعالیت خود در این حوزه را آغاز کرد ه و هم اکنون این شرکت با بیش از 50 متخصص در حوزه های مختلف همکاری می کند. تا این زمان این شرکت به بیش از 5 هزار شرکت با اندازه های مختلف و فعالیت های گوناگون خدمات دیجیتال ساینیج ارائه کرده است.

 وی افزود:  Navoriشرکتی سویسی که فعالیتی بالغ بر 20 سال در حوزه دیجیتال ساینیج دارد. شرکتی پیشتاز در حوزه این فناوری که دارای شعبه هایی در آمریکا و خاورمیانه نیز است. خدمات این شرکت در حال حاضر به بیش از 100 کشور عرضه می شود.

میرزاخانیان ادامه داد: NoviSign شرکتی اسرائیلی که دفتری نیز در آمریکا دارد. این شرکت که ارائه کننده خدمات دیجیتال ساینیج است خدمات خود را به پنج قاره و به شرکت هایی چون دیزنی، ایکیا، ناسا، نوکیا، فراری و غیره ارائه کرده است.

وی بیان کرد: شرکت مبین فناوران جی با برند یونیتک توانسته است در حوزه تولید محصولات مبتنی بر تکنولوژی دیجیتال ساینیج خود را به عنوان یکی از مطرح ترین شرکت های ارائه دهنده محصولات و خدمات دیجیتال ساینیج در ایران معرفی و جایگاه خود را در این حوزه تثبیت نماید.

 

میرزاخانیان تصریح کرد: محصولات این شرکت هم شامل محصولات سخت افزاری و هم خدمات نرم افزاری می باشد. تولید انواع محصولات مبتنی بر تکنولوژی دیجیتال ساینیج و با امکانات متنوع مانند کیوسک های نمایشی، کیوسک های لمسی و تعاملی، پرووها و آینه های هوشمند و غیره که دارای خدمات و پشتیبانی های نرم افزاری متعدد می باشند فعالیت اصلی شرکت یونیتک می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در ایران شرکت هایی به فعالیت هایی در حوزه ارائه محصولات و خدمات دیجیتال ساینیج پرداخته اند، که محصولات ارائه شده عمدتا نواقصی در خدمات نرم افزاری دارند، و یا طی قراردادهایی از خدمات و محصولات خارجی مانند سامسونگ، ال جی، viewneo، novisign و sreencloud استفاده می کنند.

میرزاخانیان تاکید کرد: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و تاکید بر اقتصاد مقاومتی و استفاده از کالاهای ایرانی، شرکت یونیتک با تکیه بر نیروی جوان، نخبه، و مستعد خود توانسته است تمامی امکانات و خدمات مورد نیاز تکنولوژی دیجیتال ساینیج را بومی سازی و حتی امکانات متنوع تر، به روز، و مبتنی بر فرهنگ و نیازمندی های کشور ارائه دهد.

وی اظهار داشت: استفاده از محصولات خارجی نه تنها به بدنه اقتصادی کشورمان به سبب خروج ارز از کشور صدمه وارد می کند، بلکه در مواردی امنیت ملی را نیز به سبب در دسترس نبودن سرور (Server) های این سامانه به مخاطره می اندازد. شرکت یونیتک با بهره مندی از خدمات اینترنتی ارائه شده در داخل کشور، نه تنها امنیت محتوا را تضمین می کند، بلکه سرعت دسترسی به محتوا را نیز افزایش داده است.

مدیر عامل شرکت یونیتک خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت یونیتک توانسته است در تولید محصولات دیجیتال ساینیج از صفر تا 100 به خودکفایی کاملی دست یابد.

میرزاخانیان گفت: در حال حاضر تمرکز شرکت یونیتک معطوف بر صنایع  قرار گرفته است، بدین معنا که برای هر صنعتی و با هر ذات کسب و کاری و نیازمندی های خاص آن محصولاتی تعریف و تولید می شود.

وی ادامه داد: برای نمونه محصولاتی مختص حوزه سلامت، حوزه گردشگری، آموزش و غیره. زیر ساخت های مورد نیاز برای تولید محصولات متنوع و خدمات مورد نیاز شامل دانش نرم افزاری و سخت افزاری است که در شرکت یونیتک بومی سازی و ارتقا یافته است.

 

حمایت دولتی برای ارتقای این حوزه چه نقشی دارد؟

مدیر عامل شرکت یونیتک تاکید کرد: برای هر شرکت دانش بنیانی به منظور پیشرفت صعودی و رسیدن به قله های موفقیت و دیدگاه های تعریف شده، صد در صد حمایت دولت در زمینه های مختلف باید وجود داشته باشد. حمایت هایی همچون فراهم نموندن مکان هایی کارگاهی با تمام امکانات و قیمت های مناسب، فراهم کردن بستر مناسب برای تبلیغ شرکت و محصولات آن به صورت رایگان، ایفای نقش پراکسی و ایجاد کانال های تجاری جهت ایجاد تعامل با شرکت های خارجی و فعال کردن بخش صادرات و حمایت از آن تاثیر بسزایی دارد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 75194

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب