مدرسه بنگاه اقتصادی نیست که خصوصی سازی شود

مدرسه بنگاه اقتصادی نیست که کسی بخواهد آنرا خصوصی کند ، پیشنهاد میکنم بعد از مشاهده ثمرات خصوصی سازی های قبلی،از جمله شرکت نیشکر هفت‌تپه ، ماشین سازی تبریز و آلمینیوم المهدی ،بر روند خصوصی سازی اقتصاد کشور تمرکز کنید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ایلام در راستای برنامه دولت برای خصوص سازی در آموزش و پرورش و اعلام دیدگاه این تشکل قبل از خطبه های نمازجمعه شهر ایلام سخنرانی کرد.

متن کامل صحبت های این دانشجو معلم به شرح ذیل است:

همه‌ی دستگاهها در دولت ، وظیفه‌ی پشتیبانی از آموزش و پرورش را دارند; چه دستگاههایی که به برنامه و بودجه می پردازند و چه دستگاههایی که آنهارا در مجلس شورای اسلامی تایید می کنند، باید همه نگاهها به آموزش و پرورش چنین نگاهی باشد.

( بیانات مقام معظم رهبری در دیدار معلمان و فرهنگیان – 71اردیبهشت39 )
اعتقاد من این است که در کشور اگر مشکلی وجود دارد ناشی از عدم پایبندی به قانون اساسی ست ،عزیزان نمازگذار ، همانطور که مستحضرید طبق اصل 93 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران"دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.
حال با این وجود نگاه دولت به آموزش و پرورش کشور نگاهی غیر تربیتی و دلالانه است ، گویا دولت آموزش و پرورش را یک بنگاه اقتصادی می داند و مدام در فکر کم کردن بودجه آموزش و پرورش است ، وزارتخانه ای که همیشه با کسری بودجه مواجه بوده است.
مقام معظم رهبری می فرمایند: برای آموزش و پرورش هرچه هزینه کنیم ، سرمایه گذاری است . اصل 93 قانون اساسی ، دولت را موظف به فراهم ساختن آموزش رایگان می کند اما بعضی ها در دولت تصمیم گرفته اند طی چندسال آموزش و پرورش کشور را به بخش خصوصی واگذار کنند و رسما برای نابودی اصل 93 قانون اساسی بودجه تعیین کردند و گویا اصلا نظر معلم و دانش‌آموز را نپرسیده‌اند.

حال نظر من دانش آموز دیروز ، دانشجومعلم امروز و معلم فردا این است : ما مخالف خصوصی سازی آموزش و پرورش هستیم.

مدرسه بنگاه اقتصادی نیست که کسی بخواهد آنرا خصوصی کند ، پیشنهاد میکنم بعد از مشاهده ثمرات خصوصی سازی های قبلی،از جمله شرکت نیشکر هفت‌تپه ، ماشین سازی تبریز و آلمینیوم المهدی ،بر روند خصوصی سازی اقتصاد کشور تمرکز کنید.

خصوصی سازی آموزش و پرورش روندی است که برای کم کردن بودجه آموزش و پرورش اتخاذ شده است و تمام راهکار دولت برای صرفه جویی ، کم کردن بودجه آموزش و پرورش است.

در صورت خصوصی سازی آموزش و پرورش ، رشد بی رویه مدارس غیر انتفاعی در کشور باعث اختلاف طبقاتی در میان جامعه خواهد شد.

تجربه دانشگاه های پولی که نتیجه اش بی اعتباری مدارک تحصیلات عالی در کشور است را همه میدانیم ، حال پولی کردن آموزش و پرورش کشور هم نتیجه ای جز این نخواهد داشت.

طرح خرید خدمت معلمان ، کیفیت آموزش را ذبح می کند ، معیشت و کرامت معلم را به شدت نادیده گرفته و راه را برای ورود افراد فاقد صلاحیت به امر آموزش تسهیل می کند.

تعلیم و تربیت یک امر تخصصی است که تنها در توان متخصصین و کارشناسان این حوزه است اما با طرح خرید خدمت هر کسی میتواند کلاسداری کند و نیاز به هیچگونه تخصصی نیست.

اما چگونه میخواهید نیروی متخصص این حوزه را که امروزه در کشور بسیار اندک است از بخش خصوصی تامین کنید؟ پیشنهاد میکنیم مجموعه هیئت دولت هم به همین شیوه اداره شود که البته مطمئن باشید آسیب آن از خرید خدمت معلمان بسیار کمتر است.

وزارت آموزش و پرورش کشور برای سالهای آینده به نیروی بیشتری نیاز دارد ، باید طوری برنامه ریزی شود که این نیرو از طریق دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی تامین شود.

در حال حاضر ورودی سالانه دانشگاههای فرهنگیان و شهید رجایی با خروجی سالانه وزارت آموزش و پرورش همخوانی ندارد و بقیه ظرفیت مورد نیاز آموزش و پرورش از بیرون از این دانشگاهها تامین می شود که این مسئله خود باعث آسیب دیدن نظام تعلیم و تربیت کشور میشود.

مقام معظم رهبری بارها در بیاناتشان اهمیت دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را ذکر فرموده‌اند ، در اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز با حضور و سخنرانی در دانشگاه فرهنگیان بار دیگر بر اهمیت این دانشگاه برای کشور تاکید کردند.

لازم است ذکر کنم که هفته گذشته ، بیش از ۶۰۰ تشکل ، انجمن و کانون دانشجویی در دانشگاههای سراسر کشور طی نامه‌ای به رئیس جمهور ، خواهان تغییر سیاست های دولت نسبت به آموزش و پرورش شدند ، امیدواریم که با تغییر دیدگاه دولت نسبت به آموزش و پرورش به سمت حل مشکلات آموزشی در کشور پیش رفته و با اجرای درست سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ، بتوانیم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ، نسلی با ایمان ، مسئولیت پذیر ، دارای اعتماد به نفس ، دارای ابتکار ، راست گو ، عاشق کشور و عاشق نظام را تربیت نماییم.

زمان انتشار: شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۳:۰۰

شناسه خبر: 75196

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب