خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

کودکان بازمانده از تحصیل معضلی برای امینت کشور

عمده بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان دختران هستند که به دلیل ازدواج زودرس و مسائل فرهنگی اجازه ادامه تحصیل به آن‌ها داده نمی‌شود، از طرفی معضل بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان امنیت کشور هم را هدف قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، ۱۳۶ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود داردکه ۲۰ هزار نفر از این کودکان بازمانده از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان زندگی می کنند.

معاون مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در این رابطه گفت: عمده بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان دختران هستند که به دلیل ازدواج زودرس و مسائل فرهنگی اجازه ادامه تحصیل به آن‌ها توسط خانواده‌ها عمدتاً در مناطق روستایی داده نمی‌شود، البته اشتغال پسران و دوری مدرسه‌ها در روستاها برای دانش آموزان هم از دیگر دلایل افزایش بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان است‌. در چهار سال گذشته، آموزش‌وپرورش با یک کار جدی و عملیاتی به بحث بازماندگان از تحصیل ورود پیداکرده و با مراجعه خانه به خانه و شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، آن‌ها را به مدرسه فرستاده است. براساس برنامه مدون آموزش و پرورش حتی مدیران مناطق در سیستان و بلوچستان نیز بر اساس جذب حداکثری بازمانده‌ها ارزشیابی می‌شوند.

وی افزود: با این‌ وجود که مدارس شبانه‌روزی را افزایش دادیم و طرح ایجاد مدارس روستا مرکز را راه‌اندازی کردیم اما همچنان بازمانده از تحصیل‌ داریم و عمدتاً‌ خانواده‌ها به دختران ‌به‌ دلایل فرهنگی‌ ‌همچنان اجازه تحصیل را ‌نمی‌دهند. فارغ از دخترانی که به‌دلیل ساختارهای سنتی و فرهنگی از تحصیل باز می‌مانند؛ معضل بازماندگان از تحصیل در سیستان و بلوچستان حتی امنیت کشور هم را به گفته یک نماینده هدف قرار می‌دهد.

در این راستا نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: گروه‌های معاند و تروریستی در کمین بازماندگان از تحصیل هستند. لطمات و هزینه‌ هایی که افراد بی سواد برای منطقه داشتند به هیچ عنوان در افراد تحصیل کرده سراغ نداریم و در بررسی‌ها مشخص شد که جذب شده ها در گروهک‌های تروریستی اغلب از افراد کم سواد و بی سواد هستند.‌ اکثر آمار کودکان بازمانده از تحصیل مربوط به بخش بلوچستان بوده و علت این مسئله هم پراکندگی جمعیت و وسعت بالای منطقه است‌. در استانی که به گواه مرکز آمار ایران، جوان‌ترین استان ایران است و رکورددار رشد جمعیت کشور است؛ تعداد رو به افزون بازماندگان از تحصیل عواقب سختی دارد؛ عواقبی بعضاً امنیتی‌.

نماینده سیستان نیز در این خصوص بیان داشت: پراکندگی جمعیت در استان‌های پهناور را عامل اصلی آمار بالای کودکان بازمانده از تحصیل است. فاصله میان دو دبیرستان در سیستان و بلوچستان حدود ۳۰۰ کیلومتر هم میشود. در رابطه با کودکان بازمانده از تحصیل آموزش و پرورش و سایر نهادها آمار دقیقی برای ارائه کردن ندارند ولی در این زمینه قطعاً استان سیستان وبلوچستان رتبه نخست را دارد. حتی در فواصل روستاهای سیستان و بلوچستان برق رسانی و آبرسانی نیز با مشکل جدی مواجه است، چه رسد به وجود مدرسه؛ این استان درگیر یک عقب ماندگی تاریخی است و این فاصله تا توسعه یافتگی سایر استان‌ها پیش از انقلاب بسیار بیشتر بود که  با پیروزی انقلاب اسلامی فاصله بسیار کمتر شد. وی یکی از اقدامات برای کم شدن آمار کودکان بازمانده از تحصیل را توسعه مدارس شبانه روزی در مناطقی مانند استان سیستان و بلوچستان دانست. این مدارس زمانی وظیفه ذاتی خود را می‌توانند به خوبی انجام دهند که به صورت ویژه از سوی آموزش و پرورش حمایت شوند و برای آن‌ها اعتبارات رفاهی مناسبی مانند اختصاص بودجه برای غذا در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از راهکارها برای ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل را اختصاص سرویس‌های مینی‌بوس یا اتوبوس از طرف آموزش پرورش برای مناطق کم جمعیت و در نظر گرفتن شعاعی معادل  50 کیلومتر برای خدمات رسانی این سرویس‌ها به دانش آموزان است. این مدل، پیش از این نیز در استان سیستان و بلوچستان امتحان شده و در کاهش هزینه‌ها بسیار مؤثر و اقدامی مهم در جهت کاهش آمار بازماندگان از تحصیل است.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۲:۲۹

شناسه خبر: 75199

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب