بارداری در سنین بالای ۳۵ سال منعی ندارد/ حوادث ترا خبرگزاری علم و فناوری - بارداری در سنین بالای ۳۵ سال منعی ندارد/ حوادث ترافیکی از مهمترین علل مرگ‌ و میر کودکان زیر ۵ سال
معاون بهداشت وزارت بهداشت:

بارداری در سنین بالای ۳۵ سال منعی ندارد/ حوادث ترافیکی از مهمترین علل مرگ‌ و میر کودکان زیر ۵ سال

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر چند سن مناسب بارداری قبل از ۳۵ تشخیص داده‌ شده است، با این ‌وجود بارداری بعد از این سن، هیچ منعی ندارد و تنها نیازمند مراقبت‌ های ویژه ‌تری است که با تقویت و ارائه خدمات ویژه امروز، بارداری در این گروه سنی به ۱۹ درصد افزایش ‌یافته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، کارگاه آموزشی مدیران سلامت جمعیت، خانواده و مدارس با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

در این برنامه دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: در راستای ارتقای خدمات بهداشتی، بازنگری بسته ‌های خدمتی از اولویت‌ های معاونت بهداشت است که تلاش می ‌شود در قالب برنامه‌های مختلف به آن دسترسی پیدا کنیم.

حضور بیش از 11 میلیون جوان در سن ازدواج

وی در ادامه بیان کرد: با انجام برنامه‌ های منسجم، ایران ازجمله کشورهای برجسته در حوزه مراقبت ‌های بهداشتی اولیه است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به توسعه و تقویت برنامه‌ های مراقبت ‌های بهداشتی اولیه و سلامت خانواده در کشور عنوان کرد: یکی از مباحث اصلی وزارت بهداشت، سیاست‌ های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است که موظف هستیم در این‌ ارتباط، برنامه ‌های لازم را دقیق پیش ببریم.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به محدودیت منابع و رایگان بودن خدمات بهداشتی ارائه هر گونه خدمت اضافی به معنی بهبود کیفیت نیست بلکه باعث ترویج فرهنگ غلط ارائه خدمات غیر ضروری است.

دکتر رئیسی با اشاره به آماری درباره جمعیت کشور تصریح کرد: در حال حاضر ۱۱.۴ میلیون جوان معادل 5 میلیون زوج در سن ازدواج در کشور وجود دارد که باید زمینه ازدواج این افراد فراهم شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر سلامت جمعیت اظهار کرد: قبل از سال 1390 میانگین سنی 6 درصد مادران باردار کشور بالای 35 سال بود که امروز با اجرای برنامه‌ های مختلف طول سلامت باروی افزایش‌ یافته است.

تجهیز 400 بیمارستان کشور به اتاق زایمان

وی اضافه کرد: هر چند سن مناسب بارداری قبل از 35 تشخیص داده‌ شده است، با این ‌وجود بارداری بعد از این سن، هیچ منعی ندارد و تنها نیازمند مراقبت‌ های ویژه ‌تری است که با تقویت و ارائه خدمات ویژه امروز، بارداری در این گروه سنی به 19 درصد افزایش ‌یافته است.

دکتر رئیسی درباره شاخص سلامت مادران نیز خاطرنشان کرد: امروز بیش از 400 بیمارستان کشور مجهز به اتاق زایمان هستند و رایگان کردن زایمان طبیعی در کشور از جمله سیاست ‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: توجه به زوج ‌های نابارور و ارائه تسهیلات، توسعه مراکز ناباروری، آموزش و تشویق زوج‌ هایی که تنها یک فرزند دارند به فرزندآوری، حذف برنامه تنظیم خانواده، افزایش سن امید به زندگی از 55 به 80 سال، تدوین سند ملی سالمندان از جمله برنامه‌ های مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی یادآور شد: در زمان حاضر، سن ازدواج خانم ‌ها نسبت به یک دهه قبل چهار سال افزایش ‌یافته و فاصله ازدواج تا تولد اولین فرزند 4.2 سال افزایش ‌یافته است.

دکتر رئیسی با تاکید بر ضرورت تامین سلامت جمعیت، اظهار کرد: در اول انقلاب، شاخص مرگ ‌و میر مادران 274 مرگ در یکصد از هزار تولد زنده بود که امروز با برنامه ‌ریزی ‌های انجام ‌شده این آمار به 18.8 مرگ رسیده است.

کاهش چشمگیر مرگ و میر کودکان

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره شاخص مرگ‌ و میر کودکان زیر 5 سال نیز گفت: این آمار از 150 مورد در هزار تولد زنده با کاهش 10 برابری به زیر 15 مورد رسیده که یکی از مهمترین علت‌ های این مرگ‌ و میر حوادث ترافیکی تشخیص داده‌ شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: همچنین شاخص مرگ ‌و میر کودکان زیر یک سال از 110 به 13 تا 14 مورد در هزار تولد زنده و شاخص مرگ نوزادان از بالای 45 به کمتر از 9 مورد رسیده است که این بیانگر اهمیت خدمات نظام پیشگیری است.

دکتر رئیسی تاکید کرد: در برخی از حوزه ‌های بهداشتی باید مدل کار تغییر داده شود و حضور موثرتری داشته باشیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: بررسی علت ‌های مرگ‌ و میر مادران، حضور پزشکان مقیم و متخصصان زنان مقیم در بیمارستان‌ ها، تربیت متخصصان زنان، توسعه تخت ‌های ویژه نوزادان از جمله برنامه ‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی در پایان سخنان خود بیان کرد: مدیران سلامت، آینده کشور را در این بخش راهبری می‌کنند و تلاش می ‌شود در این نشست‌ها اولویت ‌های بهداشتی و مدیریت سلامت خانواده ارائه شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 75246

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب