زیر زمین سهم دانشجویان آینده ساز/هزینه های گزاف و خبرگزاری علم و فناوری - زیر زمین سهم دانشجویان آینده ساز/هزینه های گزاف و امکانات محدود خوابگاه های دانشجویی
علم و فناوری از فضای خوابگاه های استان خراسان شمالی گزارش می دهد:

زیر زمین سهم دانشجویان آینده ساز/هزینه های گزاف و امکانات محدود خوابگاه های دانشجویی

وضعیت نامطلوب خوابگاه های خودگردان در این استان باعث شده که شمار زیادی از دانشجویان خانه های کوچک و حتی زیرزمین ها را به علت ارزان بودن اجاره کنند که این وضعیت مشکلات زیادی را برای این قشر ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از خراسان شمالی،همراه چند دانشجو کوچه و پس کوچه هایی را طی کردم، در انتهای کوچه به خانه ای کوچک رسیدم اما پس از وارد شدن به سمت زیر زمین چند پله را که پایین رفتیم فضای محقر حدود ۱۵ متری را شامل می شد، این مکان خانه چند دانشجویی است که در یکی از دانشگاه های خراسان شمالی تحصیل می کنند. یکی از این دانشجویان با بیان اینکه ما هم اکنون به نوعی بومی محسوب می شویم افزود: محل زندگی ما روستا است که برای رفت و آمد با مشکل مواجه هستیم برای همین با دوستم تصمیم به خانه اجاره ای گرفتیم.

 

وی با بیان اینکه توانایی اجاره پرداخت خانه های مناسب را نداریم افزود: دانشگاه به ما خوابگاه نداده است ناچار شده ایم که این فضا رابرای زندگی موقت دانشجوی اجاره کنیم.

وی گفت: به سبب سنگینی کرایه منزل در خانه هایی با کمترین سطح ایمنی و بهداشت سکنی گزیده ایم.

نبود آرامش در خوابگاه ها

نبود آرامش در خوابگاه های غیر استاندارد خودگردان دانشجویی در خراسان شمالی معضلی است که این قشر از جامعه را هم اکنون در استان رنج می دهد.

وضعیت نامطلوب خوابگاه های خودگردان در این استان باعث شده که شمار زیادی از دانشجویان خانه های کوچک و حتی زیرزمین ها را به علت ارزان بودن اجاره کنند که این وضعیت مشکلات زیادی را برای این قشر ایجاد کرده است.

 

این مشکلات باعث شده که سه دانشجوی این استان در چند سال اخیر به علت نشت گاز و کوچک بودن فضا دچار گاز گرفتگی شوند و جان خود را از دست بدهند.

هم اکنون بیش از 40 هزار دانشجو در 30 دانشگاه و موسسه آموزش عالی در این استان تحصیل می کنند اما بیشتر این مراکر فاقد خوابگاه هستند.

شماری از دانشجویان خراسان شمالی گفتند: هزینه بالای خوابگاه های خودگردان و غیر استاندارد بودن این فضاها آرامش و آسایش را از آنان سلب کرده است.

 

دانشجویان دانشگاه دولتی بجنورد و دانشجویانی که در سایت تخته ارکان مستقر هستند کمبود و شلوغی اتوبوس برای رفت و آمد، هزینه بالای جابه جایی با وسایل نقلیه شخصی و کمبود فضای خوابگاهی را از مشکلات اساسی خود عنوان می کنند.

 کمبود فضای خوابگاهی از مشکلات جدی دانشجویان

آنان اظهار کردند: با وجود اینکه در دانشگاه دولتی پذیرفته شده اند اما هر سال تحصیلی هزینه های زیادی را متحمل می شوند.

یکی از دانشجویان کمبود فضای خوابگاهی را از مشکلات جدی این قشر عنوان کرد و گفت: هم اکنون این امر برای آنان به یک دغدغه تبدیل شده است.

 

فاطمه یکی از دانشجویان دختر که در خوابگاه خصوصی اسکان دارد، افزود: هر سال برای هزینه خوابگاه بیش از 12 میلیون ریال پرداخت می کنم.

وی گفت: با وجود اینکه هزینه زیادی برای خوابگاه پرداخت می شود اما این اماکن از امکانات رفاهی کمتری برخوردار است.

 

وی افزود: پذیرش بیش از ظرفیت در یک اتاق، کمبود سرویس بهداشتی، نامناسب بودن آشپزخانه، نبود فضا برای مطالعه و نبود سامانه های استاندارد و مناسب گرمایشی و سرمایشی از جمله مشکلات اساسی خوابگاه های بخش خصوصی است.

 

وی گفت: در یک خانه مسکونی که حداکثر برای چهار و پنج نفر ساخته شده است بیش از 30 دانشجو اسکان داده می شود.

وی اظهار کرد: هم اکنون که فصل امتحانات است شلوغی خوابگاه مانع از تمرکز می شود که حتی این امر درگیری بین دانشجویان را به دنبال دارد.

 

وی افزود: آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی با ظرفیت محدود به فضاهای خوابگاهی برای دانشجویان غیربومی استان تبدیل شده اند که در شان این قشر نیست.

یکی دیگر از دانشجویان دختر که در یکی دیگر از مراکز آموزش عالی استان تحصلی می کند گفت: نبود نظارت بر فضاهای خوابگاهی، کمبود امکانات، هزینه بالا برای اجاره بها برای دانشجویان به دغدغه تبدیل شده است.

 

وی که خود را رجبی معرفی کرد، افزود: نبود امکانات رفاهی مناسب و از همه مهم تر نبود نگهبان در ورودی این خوابگاه ها به علت نبود نظارت ها از سوی مسوولان دانشگاه است.

وی گفت: بیشتر ساختمان های قدیمی و مخروبه و حتی مسافرخانه قدیمی تبدیل به فضای خوابگاهی شده اند که از هیچ لحاظ برای ایجاد یک فضای خوابگاهی مناسب نیستند.

یک اتاق کوچ برای چند دانشجو!

یکی دیگر از دانشجویان گفت: یک اتاق کوچک برخی اوقات به هشت نفر اختصاص دارد که حتی فضای برای نفس کشیدن نیز وجود ندارد.

محمدی افزود: برخی از خوابگاه های دانشجویی نیز آپارتمان های نوساز هستند که در کمترین فضا تعداد زیادی دانشجو اسکان داده می شود.

یکی از دانشجویان پسر به کمبود سرویس های رفت و آمد اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه چند سال است این مشکل وجود دارد اما هیچ چاره ای برای این مرکز آموزش عالی اندیشیده نشده است.

 

رضایی افزود: به علت اینکه بیشتر دانشجویان در بیرون از پردیس دانشگاه اسکان دارند برخی اوقات روزانه چند بار از سرویس استفاده می کنند که هزینه رفت و آمد به یک نگرانی تبدیل شده است.

وی افزود: با وجود اینکه دانشجویان در این مرکز آموزش عالی در این خصوص تجمع کردند و این مشکل را به گوش مسوولان و رسانه ها رساندند اما هیچ اقدام اساسی برای حمایت از دانشجو انجام نشد.

نبود خوابگاه در نزدیکی مراکز آموزش عالی 

یکی از دانشجویان پسر که هم اکنون در یک منزل اجاره ای سکونت دارد گفت: بیشتر خانواده ها منزل های مسکونی را به دانشجویان و بخصوص پسران اجاره نمی دهندکه این امر باعث می شود با قیمت بیشتر و یا خانه ای نامناسب اجاره کنیم.

قربانی افزود: هم اکنون در یک زیر زمین 50 متری با دو نفر از هم کلاسی هایم اسکان یافته ایم که با مشکلات زیادی از قبیل تاریک و نمور بودن فضا روبه رو هستیم.

وی گفت: اگر برای دانشجویان پسر خوابگاه هایی در نزدیکی مراکز آموزش عالی تهیه شود بسیاری از مشکلات آنان کاسته می شود.

نظارتی در خوابگاه ها وجود ندارد

یکی از دانشجویان دختر که در یکی از خوابگاه های خودگردان به سر می برد گفت: نظارت در این مراکز تعطیل است.

'س م' با بیان اینکه در یک اتاق کوچک شش نفر ساکن هستیم افزود: جایی برای نشستن وجود ندارد.

 

وی گفت: بیشتر این اتاق های کوچک، تاریک و غیر استاندارد هستند اما به اجبار شش تخت در آن گنجانده شده است.

وی افزود: نبود امکانات گرمایشی و سرمایشی مناسب، کمبود یخچال از جمله مشکلات این دانشجویان است.

 

وی گفت: در هر واحد این خوابگاه که برای یک خانواده ساخته شده است تعداد زیادی دانشجو وجود دارد که برای پخت و پز با مشکل مواجه می شوند زیرا که یک آشپزخانه کوچک جوابگوی بیش از 30 نفر نیست.

جدی نگرفتن بهداشت درخوابگاه ها

وی یکی از دغدغه های اصلی این قشر را نبود نظارت و بازرسی از این مراکز عنوان کرد و افزود: متاسفانه از خوابگاه ها از نظر بهداشتی و امنیتی هیچ نظارتی نمی شود.

وی گفت: بیشتر این مراکز یک نگهبان نیز ندارد و آمد و شدها هیچ کنترل نمی شود این امر باعث شده که برخی از دانشجویان از این فرصت سوء استفاده کنند و افراد غیر دانشجو را به داخل خوابگاه بیاورند که این امر نیز موجب مشکلاتی برای این قشر شده است.

 

وی افزود: به علت نبود سرپرست، دانشجویان در این مراکز رها شده اند که این امر موجب آسیب های اجتماعی زیادی شده است.

وی گفت: آوردن امکانات و وسایل ممنوع به خوابگاه، استفاده بی رویه از وسایل آرایشی و پوشیدن لباس های نامناسب در داخل خوابگاه نیز خود حکایتی دارد.

 

در یک واحد دیگر خوابگاهی، دانشجویی با گلایه از نظارت نداشتن دانشگاه بر وضعیت این خوابگاه می گوید: برای یک سال تحصیلی 10 میلیون ریال هزینه می پردازیم و اگر خانه دانشجویی اجاره کنیم هزینه اش کمتر می شود.

 

وی با اعتراض می گوید: مشکل صف های طولانی سرویس بهداشتی و حمام برای همه دانشجویان دختر ساکن در خوابگاه وجود دارد.

وی گفت: این جا خبری از آسایش نیست و قرار است هر اتفاقی در این جا بیفتد به جز درس خواندن.

 

در خراسان شمالی خوابگاه استانداردی برای دانشجویان وجود ندارد و ساختمان هایی که اکنون دانشجویان استان در آن ها ساکن شده اند با کاربری خوابگاه ساخته نشده و این موضوع بارها در کمیسیون های دانشجویی استانداری و فرمانداری مطرح شده اما چاره ای اساسی اندیشیده نشده است.

شمار زیادی از مراکز آموزش عالی و موسسه های آموزشی این استان تازه ساخت هستند و هنوز زیر ساخت های لازم در زمینه های مختلف از جمله خوابگاهی را ندارد و یا حتی خود دانشگاه در محیط های استیجاری به سر می برند و از نظر فضای آموزشی نیز مشکل دارند.

شمار زیادی از دانشجویان دانشگاه هایی که در سایت اداری 'ارکان' تحصیل می کنند، هر روز چندین ساعت در مسیر این سایت و داخل شهر برای رفتن به دانشگاه در رفت و آمد هستند.

با توجه به وجود چهار مرکز آموزشی عالی در سایت اداری ارکان، از سوی دستگاه های خدمات رسان و مسوولان، برای رفع مشکلاتی از قبیل خوابگاه، کمبود اتوبوس و یا راه اندازی سرویس تاکسی عمومی ویژه دانشگاه اقدامی انجام نشده است.

 

در بیشتر مواقع اتوبوس های موجود در این مسیر، طی ساعت های مشخصی رفت و آمد می کنند اما اگر زمانی یکی از دانشجویان از سرویس جا بماند باید از آژانس با مبلغ بسیار زیاد در مقایسه با بهای اتوبوس، استفاده کند.

علاوه بر آن کمبود آژانس در این منطقه یکی دیگر از مشکلات است، که دانشجو باید ساعت ها برای برگشت اتوبوس و یا آمدن آژانس منتظر بماند.

حدود 12 هزار دانشجو در این منطقه حضور دارند اما تاکنون هیچ اقدام موثری در زمینه ایجاد جاده مناسب برای رفت و آمد این دانشجویان انجام نشده است.

 

با وجود درخواست دانشجویان، خواسته آنان به علت کمبود فضا پذیرفته نمی شود و این قشر از جامعه مجبور به اجاره خانه یا استفاده از خوابگاه های بخش خصوصی می شوند که این امر نارضایتی آنان شده است.

 

یکی از دانشجویان پیام نور بجنورد نیز  گفت: به علت نبود خوابگاه مجبور شده ام تنها برای دو شب ماندن یک خانه اجاره کنم.

'م ر' افزود: برخی از مراکز آموزشی استان ها یک خوابگاه دایر کرده اند که دانشجویانی که یک یا دو شب مجبور به ماندن هستند در این مراکز اسکان می یابند اما این امکانات در استان وجود ندارد.

 

واحد های پیام نور خراسان شمالی بیش از 11 هزار دانشجو دارد که بیشتر این دانشجویان بومی هستند اما از شهرهای اطراف و روستاها مراجعه می کنند که یک تا دو شب نیاز به خوابگاه دارند که این امر موجب دغدغه این افراد شده است که بعضا در خوابگاه های خودگردان و یا در واحد های مسکونی به سر می برند اما مسئولان این دانشگاه اعلام می کنند که این مرکز اموزش عالی تعد خوابگاهی ندارد.

مشکل کمبود خوابگاه دانشجویی در استان در حدی است که حتی دادستان عمومی و انقلاب بجنورد نیز بارها در برخی آیین ها بر این موضوع اشاره داشته است.

 

لزوم توجه به وضعیت خوابگاه های دانشجویی خراسان شمالی 

با توجه به این مسایل به نظر می رسد که زیرساخت‌های خوابگاه‌های دانشجویی به خصوص در خراسان شمالی  نیازمند تحول و توسعه اساسی است و با وجود تلاش‌هایی که انجام شده، هنوز کمبودهای فراوانی وجود دارد تا خوابگاه‌ها به استانداردهای مطلوب برسد.

 

درواقع باتوجه به حجم زیاد پذیرش دانشجو در سال های اخیر  به نظر می‌رسد بایستی برای بالابردن امکانات زندگی در این خوابگاه‌ها تلاش کرد چرا که ورود به خوابگاه تجربه سختی است و اگر مشکلات زندگی در خوابگاه هم به مشکلات دوری از خانواده، کمبود نیازهای تغذیه ای و عاطفی افزوده شود مشکلات بیشتری سر راه دانشجویان قرار گیرد که شاید وضع را وخیم کند.

 

در سال تحصیلی 96-97 در استان خراسان شمالی 34 هزار نفر دانشجو در 38 مرکز آموزش عالی شامل دولتی، پیام نور، فنی و حرفه‌ای، آزاد اسلامی، علمی و کاربردی و موسسه غیرانتفاعی زیر نظر 534 عضو هیات علمی تحصیل می کنند.

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75273

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب