تخریب لایه‌ی میلین مغز را جدی بگیرید! خبرگزاری علم و فناوری - تخریب لایه‌ی میلین مغز را جدی بگیرید!

تخریب لایه‌ی میلین مغز را جدی بگیرید!

ام اس نام آشنای که هر قشری از جامعه چه داخلی چه بین المللی شنیده اند یا حتی لمسش کرده اند.

به گزارش خبرنگار،خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی ،بیماری که امروزه شایان توجه بسیاری از مردم جهان را به خود متوجه ساخته و بعضی‌ها را گریبان گیر خود کرده است دردی نیست، رنجی نیست، همانند اسمش آرام و بی‌صدا، بدن را به زانو درمی‌آورد و فرد را از انجام کارهایش ناتوان و محتاج کس می‌کند؛ و در حقیقت اگر بخواهیم مطلبی راجع به بیماری ام. اس بنویسیم برای ام. اس فقط می‌توانیم به تخریب لایه‌ی میلین مغز بسنده کنیم.

دکترمحمدرضا امیری نیکپور متخصص مغز و اعصاب و هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در گفت و گو با خبرنگار،خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: ام اس بیماری که کوچک و بزرگ نمیشناسد که ئر این بیماری سیستم عصبی بدن سلول‌های عصبی مغز را با سبول‌های نخاع اشتباه تحت تهاجم قرار میدهد و قسمتی که این سلول‌های که بعنوان پروتیین مری ساخته میشوند را تخریب میکنند و باعث اختلال عملکرد نورونی مغز و نورونی نخاع می‌شود.

به گفته وی:علت دقیق MS هنوز مشخص نشده است تئوری‌های زیادی در باره‌ی دلایل ابتلا به MS وجود دارد در این تئوری‌ها از کمبود ویتامین D. گرفته تا عفونت ویروسی صحبت شده‌است حتی مصرف بیش از اندازه‌ی نمک هم به‌عنوان یکی از عوامل پیشنهاد شده است با این حال تا کنون هیچ کدام از این تئوری‌ها به اثبات نرسیده و علت MS همچنان ناشناخته مانده است این بیماری مسری نبوده و از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود

بیماری ام اس یکی از مشکلاتی است که در سال‌های اخیر بیشتر به گوش می‌خورد اگرچه علت این بیماری هنوز به درستی شناخته شده نیست. ولی علم پزشکی تلاش در کاهش علائم و پیشرفت آن دارد در حال حاضر درمان قطعی و حتمی برای ام اس وجود ندارد.
 
عمده‌ترین مشکلات و علایمی این بیماری برای افراد ایجاد می‌کند:مشکلات عضلانی، حرکت و اسپاسم؛ مشکلات بینایی؛ بی حسی یا درد؛ مشکلات تکلم و بلع؛ تغییرات روده و مثانه؛ تاثیرات بیماری روی مغز و اعصاب؛ مشکلات جنسی از بیمار ام اسی وحشت نکنید.
 
 
مشکل ساز‌ترین قسمت این بیماری که آحاد جامعه رو در برمیگیرد، اما دراین زمینه نقش زنان مبتلا به این بیماری عمده‌ترین قسمت را شامل می‌شودکه ¾ هرم موجود را فقط قشر زنان تشکیل می‌دهند.

طبق امار موجود سال جاری استان اذربایجان غربی نیز به نوبه خود سهم قابل توجهی را شامل می‌شود، اما جای نگران کننده روند رو به افزایش این بیماری هست.
 
تعداد مبتلایان به این بیماری در استان به تعداد ۳۰۲۸ زن و ۱۰۰۹ مرد و در جمع کل شامل ۴۰۳۷ نفر میشود که در جای خود سهم اندکی هم نیست ودر بین یازده استانی که بیش از دو هزار بیمار مبتلا به ام اس دارند استان ادربایجان غربی در رتبه ۵ این جدول قرار دارد و استان تهران باز مثل همیشه در این زمینه نیز یشتاز است و رتبه نخست جدول را به خود اختصاص داده است ودر تعداد افزایش بیماران از سال ۹۶ به سال جاری طبق امار نامه در استان ۲۰۷ نفر بوده است.
 
کمرنگ، اما مسمر ساز
 
نقش NGO موسسات مردم نهاد در این زمینه چیست: که از اسمش مشخص است سازمان مردم نهادی که ریشه اصلی در حمایت و کمک به این افراد در واقعه واسطه‌ای مردم و قوای حاکم هست.

سمیه زارع مدیر انجمن بیماران مبتلا به بیماری ام اس استان آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار،خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی گفت:این انجمن در سطح استان از سال ۹۰ شروع به فعالیت کرده در ابتدای فعالیت حدود ۱۵۰۰ نفر بیمار ثبت شده در این انجمن بوده ودر حال حاضر در انجمن بیش از ۴۰۰۰ نفر ثبت نام کرده اند و هر ساله بیش از ۳۰۰ نفر به این آمار افزوده می‌شود.

در حال حضر از سن ۱۰ سالگی شده تا ۶۰ ساله در سطح استان و بعلت اینکه این بیماری به سنین کمتری رسیده و باید بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه افزود:انجمن ام اس متاسفانه، چون جدیدا شروع به فعالیت کرده مردم جامعه کمتر از این بیماری آگاهی دارند و فویبای بیش از حد مردم از این بیماری باعث کم اطلاعی آنان در این زمینه است.

هزینه داروی این بیمارن کمر شکن وسرسام آور می‌باشد از حدود یک میلیون شروع و تا بیش از ان نیز ادامه می‌یابد و، چون این بیماری جز بیماری هزینه بری هست از بیماران خاص به شمار می‌اید و لی متاسفانه حمایت چندانی از این بیماران نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه شاید یکی از دلایلی که به این بیماران توجهی و حمایتی صورت نمی‌گیرد استفاده انان علاوه بر دارو‌های مخصوص ملزم استفاده مکمل داروی نیز هستند.

علت استفاده از این دارو‌های مکمل در کنار دارو‌های ام اس این است که دارو‌های ام اس عامل \وکی استخوان هستند و حتی شامل عوارض دیگری نیز دارند. و، چون این دارو‌ها تحت پوشش بیمه نیستند وبیمار مجبور هست از جیب خودش اقدام کند که گاهی این هزینه‌های هنگفت را نمیتواند تامین کند.

وی در ادامه گفت:گرچه با اوضاع اقتصادی انتظاری چندانی نیست همانند کمک‌های که به انجمن خیریه امید بیماران سرطانی و دیگر آنان میشود با این وضع اقتصاد بازار کمک شود، اما به صورت اندک نیز میتواند مسمر ساز باشد.

ام اس بیماری خطرناکی نیست شاید مشکل ساز باشد، ولی در این جامعه هیچ گونه طرد شدن این افراد بیمار به حق جانب نیست. بلکه حمایت از انان و روحیه دادن حتی در بحرانی‌ترین شرایط زندگی بیدار کردن روزنه همدلی و هم حسی در افراد است.

زمان انتشار: شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 75298

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب