تایید کارشناسان اسرائیلی بر قدرت فرامنطقه ای ایران خبرگزاری علم و فناوری - تایید کارشناسان اسرائیلی بر قدرت فرامنطقه ای ایران / کدام قایق های تندرو سپاه باعث وحشت ناوهای آمریکا شده است؟+ فیلم و عکس
خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

تایید کارشناسان اسرائیلی بر قدرت فرامنطقه ای ایران / کدام قایق های تندرو سپاه باعث وحشت ناوهای آمریکا شده است؟+ فیلم و عکس

اندیشکده صهیونیستی «مرکز مطالعات عمومی» اسرائیل، روز گذشته ضمن تأکید بر قدرت نظامی ایران در ساخت موشک و قایق های تندرو طی گزارشی اعلام کرد: ایران می‌تواند اسرائیل و آمریکا را با استفاده از فناوری های جدیدش با مشکلات جدیدی مواجه کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – قایق های تندرو پر سرعت که توسط محققین کشورمان طراحی و ساخته شده است، بخش مهم و پایه استراتژی نیروی دریایی کشور را تشکیل می دهند و در واقع ستون فقرات اصلی دکترین دفاعی در زمینه دریایی به حساب می آید. خوشبختانه ایران آن چنان در زمینه ساخت قایق های تندرو بعد از انقلاب  پیشرفت کرده است که نه تنها به عنوان یکی از کشورهای برتر در زمینه طراحی و ساخت آن در جهان شناخته شده است بلکه موفق به ساخت نمونه های از این قایق های تندرو برای اولین بار در جهان شده است.

حضور آمریکا با ناوهای بزرگ جنگی در خلیج فارس در سال های ابتدایی بعد از جنگ تحمیلی بهانه ای برای سر کیسه کردن اعراب حوزه خلیج فارس شده بود تا با بهانه واهی همچون محافظت آنان در مقابل ایران آن ها را حسابی بدوشند ولی بعد از موفقیت های گسترده و پی در پی ایران در ساخت و خودکفایی سلاح های جنگی همچون موشک ها و قایق های تندرو باعث شده است که دیگر حتی آمریکایی ها خود نیز در منطقه احساس امنیت نکنند و بارها مقامات ارشد کشورمان آمریکایی ها را تهدید کرده اند که در صورتی که کوچکترین اشتباهی در منطقه علیه ایران انجام دهند خلیج فارس را گورستان کشتی ها و نیروهای آمریکایی می کنند که همین عامل باعث هراس و ترس آمریکایی های شده است. کارشناسان و محققین جهان بارها ایران را نه تنها قدرت عظیم منطقه بلکه قدرت فرامنطقه ای نامیده اند. در این زمینه روز گذشته، اندیشکده صهیونیستی در تحلیلی ضمن بررسی نبردهای کنونی در منطقه، به تلاش ایران در ساخت انواع قایق‌ ها و پهپاد‌های مجهز اشاره کرد. اندیشکده صهیونیستی «مرکز مطالعات عمومی» در بخشی از گزارش خود نوشت:

«ایران در حال توسعه انواع هواپیماهای بدون سرنشین گشتزنی و رزمی، قایق‌های بدون سرنشین  مجهز به «جی. پی .اس » (سامانه موقعیت یاب) برای رقابت با نیروی دریایی و هوایی آمریکا، عربستان و اسرائیل است. ایران در پی این است که با ارتقاء توانایی این جنگ افزارها، با قایق‌های تندروی باسرنشین و بدون سرنشین و موشک‌های خود به کشتی‌های جنگی  آمریکا  حاضر در منطقه حمله کند. ورود قایق‌های بدون سرنشین تندرو در عرصه نبرد، تهدید جدیدی علیه نیروی دریایی و منابع گازی‌ اسرائیل در دریای مدیترانه است.»

در این گزارش به معرفی تعدادی از دستاوردهای صنایع دفاع در زمینه ساخت و طراحی قایق های  تندرو که باعث وحشت نیروهای آمریکایی و اسرائیلی شده است می پردازیم.

 

قایق تندروی آذرخش

قایق‌ های تندروی آذرخش را می توان جزء قایق های تندرو تولید داخل دانست که در نیروی دریایی سپاه پاسداران مورد استفاده قرار می گیرند. این قایق برای مأموریت های مختلفی همچون گشت، گشت مسلح، تهاجمی و ترابری تولید شده اند و قابلیت حرکت با سرعت 93 کیلومتر بر ساعت و دارای برد عملیاتی 500 کیلومتر می باشند و این بدان معنی می باشد که توانایی گشت زنی 30 در صد خلیج فارس را در مدت زمان 6 ساعت را دارد. این قایق جزء قایق ‌های دوبدنه سبک موشک ‌انداز به حساب می آید که به دلیل سرعت بالایی که دارد قابلیت رادار گریزی دارد و به ‌راحتی از دید دشمن پنهان می‌ماند و امکان مسلح‌ سازی آن با رده‌ های مختلفی از سلاح‌ های سبک ضد کشتی وجود دارد. آذرخش دارای طول 23 متر و مجهز به سلاح های تیربار 12.7 میلی‌ متری در عقب ، توپ 23 میلی‌ متری تک ‌لول در جلو ، راکت ‌انداز 107 میلی ‌متری 16 لوله بر بالای کابین و رادار جست‌ وجو با حداقل برد 30 کیلومتر در بالای پرتاب‌ گر راکت می باشد. خدمه آذرخش بسته به ماموریت و ماهیت شناور متغیر بین 2 تا 8 نفر می باشد.

قایق تندروی ذوالفقار

شناور تندروی ذوالفقار که به دست متخصصان صنایع دفاعی کشورمان ساخته شده است دارای 13 تن وزن می باشد ، برد عملیاتی و سرعت این قایق موشک‌ انداز که کابوس شناورهای دشمن در خلیج فارس می باشد به ‌ترتیب 600 کیلومتر و 95 کیلومتر بر ساعت می باشد و به ‌عنوان یک شناور گشت دریایی در صنعت دفاعی کشور مورد استفاده قرار می گیرد و براساس ایده حمله سریع به کشتی‌ های دشمن، طراحی شده و مجهز به موشک‌های ضد کشتی میان ‌برد و پیشرفته ترین تجهیزات الکترونیک ، مخابراتی و اپتیکی مجهز است و طراحی آن بر اساس شرایط آب و هوایی و ویژگی ‌های منطقه خلیج فارس انجام شده است. این قایق تندرو به تیربار 12.7 میلی‌متری در عقب و جلو، سامانه موشک کوثر با برد 25 کیلومتر و رادار جست‌ و جو با حداقل برد 30 کیلومتر مجهز شده است. ذوالفقار نسبت به آذرخش دارای سرعت بالاتر و برد عملیاتی بیشتر می باشد؛ به ‌طوری‌ که طول آن نیز کاهش یافته است و به ‌لحاظ آیرودینامیکی نیز بهینه شده است.

شلیک موشک ظفر از شناور تندرو ظفر

قایق تندروی ذوالجناح

ذوالجناح یکی دیگر از قایق تندرو ایرانی است که توسط محققین کشورمان طراحی و ساخته شده است. این قایق با بهره گیری از دو موتور ۱۲۰۰ اسب بخاری ، موشک های سطح به سطح هدایت شونده و مانور پذیری بالایی که دارند توانایی اجرای عملیات سریع را بر علیه شناورهای دشمن در خلیج فارس دارند. این قایق دارای سرعت 54 نات ( تقریبا 100 کیلومتر بر ساعت) می باشد، این قایق در واقع نسخه اژدرافکن ذوالفقار است. از ویژگی های این قایق مسلسل ۱۲.۷ یا ۲۳ میلیمتری، قابلیت حمل راکت های ۱۰۷ و ۱۲۲ میلیمتری و قابلیت شلیک اژدر می باشد.

سراج، سریعترین قایق تندرو جهان

اگر قایق تندروی سراج را با خودروهای بی همتای جهان همچون بوگاتی و لامبورگینی تشبیه کنیم اغراق نکرده ایم چرا که هیچ شناور و قایق تندروی جنگی جهان به گرد پای آن نمی رسد و علاوه بر طراحی منحصر به فردی که دارد از مواد پیشرفته و خاصی مثل نانو در کنار موتورهای قدرتمند، برای ساخت آن استفاده شده است. این قایق دارای سرعت 70 نات ( بیش از 130 کیلومتر بر ساعت) می باشد و طبق اعلام دریادار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه قرار است سرعت آن در آینده نزدیک به 180 کیلومتر بر ساعت برسد. این شناور مدل مهندسی معکوس‌ قایق انگلیسی "بلید رانر" می باشد که در مسابقات سرعت جهان از آن استفاده می شود که متخصصان صنایع دریایی ایران آن را به شناوری با قابلیت حمل راکت ‌اندازهای دریایی 107 میلی‌متری 11 لوله‌ای پایدار شده، رادار جست‌وجوی دریایی با برد حدود 30 کیلومتر و تیربار 7.12 میلی‌متری تبدیل کردند. این قایق جزء قایق های تندور تهاجمی دسته بندی می شود و طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است این شناور به پرتابگرهای موشک و اژدر نیز تجهیز شود.

یامهدی, اولین قایق تندرو بدون سرنشین جهان

قایق تندروی «یا مهدی» اولین قایق بدون سرنشین جهان است که قابلیت کنترل از راه دور را دارد. این شناور بدون سرنشین مجهز به حسگرهای مختلف و دارای 3 مقر پرتاب راکت می باشد و از جنس مواد کامپوزیتی ساخته شده است به همین دلیل توسط رادارهای دشمن قابلیت شناسایی را ندارد. قایق «یا مهدی» بر اساس یک قایق دو نفره گشت زنی ساخته شده است و جزء شناورهای «اثر سطح» محسوب می‌شود و توان حرکت سریع در دریای مواج را دارد. این شناور 6 تنی دارای دو موتور 660 اسب بخاری می باشد که سرعت ان را به 50 نات (93 کیلومتر بر ساعت ) می رساند از این ‌رو این شناور تقریباً سرعتی معادل آذرخش و ذوالفقار را دارد با این تفاوت که این شناور علاوه بر اینکه بر روی آن سلاح های متفاوتی همچون سه جایگاه پرتاب راکت نصب شده است، به خاطر بدون سرنشین بودن و قابلیت کنترل از راه دورش مانند یک بمب متحرک عمل می کند چرا که به راحتی می تواند خود را به بدنه کشتی ها و ناوهای بزرگ جنگی آمریکا در منطقه بزند و باعث غرق شدن آن ها شود.

قایق های تندرو پرنده باور

قایق های پرنده یا ادوات اثر سطحی نوعی از قایق های دوزیست آبی- هوایی می باشند که ضمن قابلیت نشستن و بلند شدن از روی آب، با طراحی خاص خود از پدیده اثر سطحی استفاده کرده و قابلیت های عملیاتی خود را افزایش می دهند. در حال حاضر دو کشور روسیه و ایران موفق به دستیابی به فناوری آن شده اند. کشورمان برای اولین بار موفق به ساخت سری جدیدی از این قایق های با نام «باور 1» شد و هم اکنون موفق به طراحی و ساخت «باور 4» نیز شده است. از جمله مزیت های این قایق های پرنده این است که هر منطقه ای از دریا می تواند محل آغازگر مأموریت آن ها باشد و در صورت لزوم در هر منطقه ای فرود آمده و در عوارض ساحلی خود را پنهان نماید. سرعت قایق پرنده باور 100 نات ( 185 کیلومتر بر ساعت) و ارتفاع پروازی معمول آن 1 تا 5 متر و تا سقف چند ده متر عنوان شده است. این قایق ها علاوه بر مجهیز بودن به دوربین های دید بر شب و روز برای ارسال اطلاعات دشمن، قابلیت شلیک راکت و موشک به شناورهای دشمن را دارد.

انتهای پیام /

 خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75301

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲:۲۲

ماشاالله

اشتراک گذاری مطالب