سیستان و بلوچستان دارای حداقل زیرساختها در حوزه در خبرگزاری علم و فناوری - سیستان و بلوچستان دارای حداقل زیرساختها در حوزه درمان/آیا بیمارستان‌های هوشمند در راه است؟
خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

سیستان و بلوچستان دارای حداقل زیرساختها در حوزه درمان/آیا بیمارستان‌های هوشمند در راه است؟

بیمارستان هوشمند یکی از مدرن ترین دستاوردهای فناوری می باشد که گام مهمی برای رسیدن به بهترین روش های درمانی است، حال با توجه به اینکه بیمارستانهای سیستان و بلوچستان از حداقل امکانات و زیرساختها بهره مند نیستند آیا رسیدن به بیمارستانهای هوشمند برای مردم این استان آرزوی دست نیافتنی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، استفاده از سیستم های مبتنی بر فناوری های دیجیتال و سیستم ها و ابزارهایی که عنوان هوشمندی را با خود به یدک می کشند، نقش موثری در بهبود فرآیند تشخیص و درمان بیماری های مختلف داشته است، بنابراین با توجه به این که کادر درمانی و بیماران برای استقبال از فناوری آمادگی لازم را پیدا کرده اند، دیگر وقت آن رسیده است که بیمارستان ها و مراکز درمانی هم به چنین سیستم هایی مجهز شوند.

استان سیستان و بلوچستان از نظر سرانه تخت بیمارستانی 50 درصد با نرم کشوری فاصله دارد. پراکندگی استان و فاصله نقاط جمعیتی آن با یکدیگر سبب شده خدمات بهداشتی و درمانی موجود پاسخگوی نیاز نباشد و خدمات رسانی به سختی انجام شود. متاسفانه همسایگی این استان با دو کشور افغانستان و پاکستان که از وضعیت نامطلوب بهداشتی برخوردارند همواره استان را با مشکل خاص از جمله بیمارهای مختلف و قاچاق غیر قانونی دام و تبعات آن رو به رو کرده که خروج از این معضلات نیز نیازمند نگاه بین بخشی است.

همچنین این استان از نظر سوء تغذیه در شرایط بسیار نا امن غذایی به سر می برد که سبب بروز آسیب های مختلف شده است و برای رفع این مشکل پشتیبانی های لازم ضروری است. حال با توجه به تمامی این مشکلات سیستان و بلوچستان چه روزی مجهز به بیمارستان هوشمند خواهد شد، آیا مجهز شدن به چنین بیمارستانهایی برای مردم این استان رویایی دست نیافتنی خواهد بود.
یکی از حوزه هایی که تحت تاثیر فناوری های دیجیتالی شاهد پیشرفت چشمگیری بوده ، حوزه سلامت و درمان است. اتصال تجهیزات درمانی به اینترنت هم کارآیی آن‌ها را بیش‌تر می‌کند و هم ارائه خدمات بهتر به بیماران را ممکن می‌کند. به عنوان مثال اتصال دستگاه ام آر آی یا دیگر وسایل پزشکی و درمانی به اینترنت به کارکنان بیمارستان‌ها امکان می‌دهد تا در صورت خرابی ناگهانی آن‌ها یا وقوع هرگونه مشکل به سرعت از موضوع مطلع شوند و برای تعمیر اقدام کنند. تسریع در تشخیص چنین مشکلاتی در بیمارستان‌ها که با جان انسان‌ها سروکار دارند بسیار ضروری است.

عدم یکپارچگی در سیستم پرونده‌های الکترونیکی بیماران (EHR) یکی از مشکلات پیش‌روست. در حالی که داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از دستگاه‌های اینترنت اشیاء علائم حیاتی بدن بیماران را نشان می‌دهند، اما به طور معمول این اطلاعات در پرونده‌ها‌ی الکترونیکیشان ذخیره نمی‌شود که باعث می‌شود اطلاعات متمرکزی درباره‌ی هر  بیمار در دسترس نباشد. بسته به نوع بیماری، بیماران می‌بایست از دستگاه به خصوص مربوط به آن استفاده کنند که به دلیل اختلاف در اطلاعات خروجی دستگاه‌ها با توجه به شرکت سازنده به دلیل عدم همکاری مناسب مقایسه‌ی این اطلاعات را با مشکل مواجه‌ می‌کند که خود می‌تواند مشکل بزرگی باشد.

به عنوان یک مشکل پیش‌روی دیگر می‌توان به تغییرات مداوم در سخت‌افزار و تکنولوژی اتصال دستگاه‌های اینترنت اشیاء اشاره کرد. امروزه بیماران ممکن است برای تامین سلامت خود از بیشتر از یک دستگاه اینترنت اشیاء استفاده کنند، که هر دستگاه از یک سنسور بخصوص استفاده می‌کند که معمولا این سنسورها هر کدام از تکنولوژی خاصی (مثلا بلوتوث، وای فای و ...) برای انتقال اطلاعات تولیدی خود به یک هاب برای انتقال به سرور استفاده می‌کنند. به این منظور با اتصال یک دستگاه جدید به یک بیمار احتمالا به یک هاب جدید نیز نیاز داریم که باعث افزایش هنگفت هزینه می‌شود.

بیمارستان هوشمند چیست؟

بیمارستان هوشمند یکی از مدرن ترین دستاوردهای فناوری می باشد. بیمارستان های هوشمند مجهز به فناوری های دیجیتالی، گام مهمی برای رسیدن به بهترین روش های درمانی است. بیمارستان های هوشمند دارای سیستم و ابزارهای دیجیتال مدرن جهت تشخیص بیماری ها و درمان آن ها هستند. در سال های اخیر هوشمندسازی بیمارستان ها به دلیل قابلیت­های فراوانی که ایجاد می­کند به شدت مورد استقبال کادر درمانی و بیماران قرار گرفته است.

هوشمندسازی بیمارستانها آینده درخشان و امیدبخش در زمینه درمان بیماریهای مختلف را نوید می­دهد. فناوری هوشمندسازی بیمارستانها شامل موارد بسیاری مانند خاموشی روشنایی، قطع سیستم های تهویه و اختلالات دمایی، قطع برق اضطراری و … می باشد.

بیمارستان های هوشمند با استفاده از برنامه های هوشمند الکترونیکی، کنترلی، مخابراتی و نرم افزاری مختلف امکان ارتباط موثرتر بین بخش های مختلف بیمارستان و ارتباط بهتر بین کادر درمانی و بیماران را فراهم می کند. سامانه های هوشمند بیمارستانی به دو بخش کلی تقسیم می شوند:

 • سامانه های هوشمند بیمارستانی مرتبط با مدریت تاسیسات بیمارستانی
 • سامانه های هوشمند بیمارستانی مربوط به اطلاع رسانی در بخش های مختلف

 

مزایای بیمارستان هوشمند

 1. تسریع در زمان ارائه خدمات به بیماران
 2. افزایش سطح کیفی بیمارستان و ارائه خدمات بهتر به بیماران
 3. ثبت الکترونیکی و ایمن اطلاعات بیماران در مراکز داده بیمارستان
 4. کاهش هزینه بیمار و خدمات سانی ارزان تر
 5. استفاده بهینه از تمامی تجهیزات و منابع در دسترس بیمارستان
 6. بالارفتن ضریب ایمنی و امنیت بیمارستان ها
 7. به حداقل رساندن خطاهای انسانی
 8. استفاده بهینه از نیروهای انسانی در بیمارستان
 9. بهینه سازی مصرف انرژی
 10. ارتقاء دانش پرسنل بیمارستان
 11. کنترل بهتر عفونت و ارتقاء بهداشت عمومی بیمارستان جهت کاهش شیوع عفونت در بیمارستان
 12. و


مزاياي  کلینیکی و بالینی :

بهبود کیفیت ارائه خدمات بالینی و افزایش سطح سلامت با بهره گیری از سیستم های پيشرفته وخبره اطلاعاتی بیماران، نظير پرونده الکترونیک سلامت (EHR)، پرونده الکترونیک پزشکی (EMR)ميسر خواهدشد.

ارتقاء روش های مراقبت از بیمار

استفاده از مانیتورینگ 24 ساعته علائم حیاتی ، دسترسي به  جزئیات مراقبت و سيربيماري و اطلاعات باليني بيمار با كمك فناوری های نوین تله مدیسین (پزشكی از راه دور) ممکن خواهد بود ،دراين روش استفاده از تبلت ها و گوشی های تلفن همراه هوشمند، حضور مجازی پزشکان در بخش های مختلف بیمارستان در هر ساعتی از شبانه روز را امکان پذیر می سازد و پزشک می تواند با دسترسی به اطلاعات پرونده الکترونیک پزشکی بیمار ، از طریق وب با تبادلات تصویری (دوربین های IP) و امکانات صوتی بیمار را ویزیت  نموده و داروهای مورد نظرش را برای بیمار تجویز نماید.
استفاده از سیستم های تصمیم یار (CDSS) در جهت کمک به پزشکان در تصمیم گیری بالینی: با توجه به پیشرفت سریع علوم پزشکی و وجود حجم بسیار بالای اطلاعات باليني در یک تصمیم گیری، پزشک نیازمند ارجاع به حجم انبوهی از اطلاعات از وضعیت بیمار دارد و گاهاً تصمیم گیری در مورد وضعیت بیمار ، پیچیده و دشوار خواهد شد. با توجه به اهمیت زمان ، قبل از آن که یک پزشک بتواند اطلاعات کافی را برای تصمیم گیری در مورد بیمار به دست آورد، زمان اجرای تصمیم فرا رسیده، و تاخیر در تصمیم گیری می تواند خطر آفرین باشد. سیستم های هوشمند تصمیم یار با بهره گیری از روش های داده کاوی (Data Mining) بهترین گزینه ها را انتخاب نموده و در اختیار پزشک معالج قرار می دهد. اما تصمیم گیری نهایی و مسئولیت اجرای آن برعهده پزشک معالج می باشد.

کاهش خطا و افزایش ایمنی بیمار با استفاده از سیستم های هشدار دهنده با بهره گیری از فناوری شناسایی امواج رادیویی    Rad
در این فناوری برچسب های RFID که از یک مدار الکترونیکی و یک آنتن تشکیل شده اند و امکان پایش در حال حرکت آنها وجود دارد، استفاده ميشود قابل ذکراست که امواج رادیویی از اغلب جامدات عبور کرده و نیازی به دیدن مستقیم دستگاه  باركدخوان وجود ندارد،  در این روش با استفاده از برچسب RFID روی روکش و جعبه داروها برای پیشگیری از داروهای اشتباه به بیماران (دستگاه RFID خوان کنار تخت هر بیمار با خواندن برچسب روی دارو در صورتی که در پرونده پزشکی بیمار مصرف این دارو تجویز نشده باشد، هشدار خواهد داد).بكارمي رود و استفاده از برچسب RFID روی کیسه های خون برای استقرار صحیح نظام هموویژلانس نيز بسيارسود مند است. و  همچنین  بهره گیری از سیستم های هشدار دهنده مکمل پرونده الکترونیک پزشکی (EMR) در مواجه با مداخلات دارویی و تعیین دوز داروهای پرخطرمي تواند نقش بسزايي در کاهش خطا و افزایش ایمنی بیمار ايفا نمايد، این امکانات بدین معنی است که در یک بیمارستان هوشمند احتمال خطای انسانی در تشخیص و درمان بیماران به میزان قابل توجهی کاهش یافته و در مقابل شرایط مناسبی برای مرقبت از بیماران فراهم خواهد شد.

با توجه به تاکید سازمان جهانی بهداشت (WHO)  بر نظارت بهداشت وشستشوي  دست ها در کادر درمانی با بهره گیری از تگ های هوشمند، تعداد شستشوهای دست را برای هر شخص بررسی نموده و به صورت یک سیستم یکپارچه مدیریت و پایش نمود. با این سیستم می تواند تا 90% ریسک خطرات احتمالی را کاهش داد.

بهینه سازی اقدامات جراحی با توجه به واقعیت افزوده (Augmented Reality): با پیوند دادن محیط واقعی و محیط مجازی ، با توسعه سیستم های ناوبری جراحی در راستای هدایت جراح و ابزار جراحی در حین عمل ، به جراح در انجام بهتر عمل جراحی با حداقل تهاجم ممکن و با بهره گیری از نمایشگرهای پوشیدنی (HMD: Head Mounted Displays)  کمک می نماید.

مدیریت هوشمند انبارهای بیمارستانی

 با استفاده از فناوری RFID راه حلی مناسب و جایگزین روش های سنتی ورود و خروج کالا می باشد. با افزایش تبادلات کالا از انبارها ثبت اطلاعات و نقل و انتقال کالا با سرعت و به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد. تسهیل استفاده از خدمات با کیفیت رفاهی به همراهان بیمار با صدور کارت های هوشمند بیمارستانی و بهره مندی از کلیه امکانات رفاهی همراه می باشد. و همچنین وجود مانیتورهای چندکاره در اتاق بیمار که پزشکان معالج، کادر پرستاری مربوط به شیفت های مختلف را معرفی می نماید، قوانین و مقررات بیمارستانی و فیلم های آموزشی در ارتباط با نوع خاص بیماری را با توجه به نیاز و درخواست بیمار نمایش خواهد داد.


سیستم مدیریت ساختمان بیمارستان

به سیستمی اطلاق می شود که در یک بیمارستان نصب شده و از طریق اجزای خود، کنترل قسمت های مختلف بیمارستان و نمایش خروجی های مناسب را برای مدیران و تصمیم گیران مدیریتی را امکان پذیر می نماید. قسمت های مختلف تحت کنترل، معمولا شامل تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع (HVAC) و تجهیزات روشنایی بوده که می تواند به سیستم های ایمنی، آتش نشانی،، تامین برق اضطراری و کنترل آسانسورها و بالابرها و سیستم آبرسانی شامل تنظیم دما و فشار آب، قطع و وصل جریان آب و امکان کنترل آبیاری فضای سبز را نیز در بر میگیرد. در سیستم مدیریت ساختمان بیمارستان بسیاری از اعمالی که کارکنان از روی عادت و یا وظیفه انجام می دهند توسط سیستم های هوشمند انجام می گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی شده و بعلاوه کاهش مصارف و هزینه های انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد .با بکارگیری انواع حسگرها در داخل بخش ها و راهروهای بیمارستان و با بکارگیری یک سیستم واحد می توان بصورت لحظه ای، کنترل تمامی شرایط آسایشی و امنیتی را در اختیار داشت و از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد. در بیمارستان هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی داخلی بیمارستان و محوطه عمومی بیمارستان، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل دوربین های مدار بسته، کنترل در ها، کنترل وضعیت های اضطراری همچون آتش سوزی، زلزله و بسیاری کنترل های هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می یابد .بیمارستان هوشمند، بیمارستانی است که مجهز به یک زیرساختار ارتباطاتی قوی بود که  می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد.

فناوری اطلاعات سلامت متحول کننده مفاهیم گذشته و زاینده مفاهیم جدیدی همچون هوشمند سازی است ، چنین فناوری که مبتنی بر اطلاعات و دانش می باشد بعنوان ستون اصلی و شاهراه ارتباطی یک بیمارستان هوشمند بوده و با بهره گیری از فناوری دیجیتال جهت ارائه  خدمات با کیفیت و ایمن به بیماران قدمی فراتر گذاشته و امکانات گسترده تری را به ارمغان آورده است. این سیستم ها درحال حاضر در تعدادی از کشورهای پیشرفته استفاده می شود و عملیاتی نمودن آن در احداث بیمارستانهای جدید و پیشرو دور از دسترس نمی باشد ، لذا بیمارستان پارس امیدوار است با استفاده  از فناوریهای مدیریت اطلاعات سلامت و روشهای هوشمند سازی بتواند بعنوان اولین بیمارستان هوشمند شمال ایران ، با ارائه خدمات سلامت با کیفیت ، نقش موثری در ارتقاء سلامت جامعه ایفا نماید.

آیا بیمارستان‌های هوشمند در راه است

 هوشمند شدن بیمارستان‌ها در هر دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری مهم است. هوشمند شدن خدمات بیمارستانی ابعاد وسیعی دارند از جمله در نوع ارائه خدمت، در جابه جایی بیمار، در مراقبت از بیمار و در تبادل اطلاعات بیمار و در بیمارستان‌های نوین دنیا به موضوع هوشمند سازی توجه ویژه ای می‌شود. مسئله مهم دیگر در بیمارستان‌های نوین، بحث ایمنی بیمار است، که در واقع اولویت اول بیمارستان‌سازی در دنیاست و در طراحی‌های نوین بیمارستان‌ها بر ایمنی بسیار تاکید مي‌شود و این اتفاق در کشور ما نیز باید بیفتد.

بیمارستان‌های سبز با انرژی پاک

یکی از گرایش‌های جدید بیمارستان‌سازی در دنیا، ایجاد بیمارستان سبز، یعنی بیمارستانی که کمترین میزان هدر رفت انرژی را داشته باشد و از انرژی‌های پاک استفاده می‌کنند، همچنین کمترین آلودگی را از جهات مختلف برای محیط زیست ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال استفاده حداقلی از سوخت‌های فسیلی، کمترین میزان هدررفت انرژی، کمترین میزان آلودگی ها از نظر پساب و پسماند و آلودگی‌های صوتی و رعایت بسیاری دیگر شاخص‌های زیست محیطی از جمله ویژگی‌های مهم بیمارستان‌های آینده دنیاست. در این راستا بحث ساخت بیمارستان‌های سبز در دنیا مطرح شده است، که بر اساس آن در این بیمارستان‌ها از سوخت‌های فسیلی کمتر استفاده می‌شود و پساب، پسماندها و آلودگی‌های صوتی در بیمارستان به حداقل ممکن می‌رسد و به طور کلی جنبه‌های زیست محیطی در بیمارستان‌های سبز که بیمارستان‌های آینده دنیا هستند، مورد توجه قرار دارند.

​ساير كاربردها :

افزایش بهره وری از تجهیزات و نیروی انسانی با استفاده از سیستم موقعیت یابی و بلادرنگ: با کمک  سیستم RTLS افراد و تجهیزات، مانیتورینگ محیط، مدیریت موقعیت های اورژانسی با استفاده از RFID رهگیری و کنترل می شود. براساس طراحی تکنولوژیک صورت گرفته، همه موارد فوق الذكر مجهز به یک بارکد اختصاصی خواهند شد که به راحتی و بدون هر گونه وقفه و درنگ تمامی کادر درمانی، بیماران، نوزادان و تجهیزات ارزشمند بیمارستان در زمان واقعی قابل  شناسایی ، ردگیری و موقعیت یابی بوده و بر پایه گزارش ها و تحلیل های خروجی حاصل از آن می توان مدیریت دقیقی بر کلیه منابع درون بیمارستانی به منظور استفاد و کارایی بهینه آنها اعمال نمود. بستر ارتباطی بدون نیاز به سیم کشی و بر پایه پروتکلی امن و کدگذاری شده در محیط، قابل پیاده سازی است. برای یافتن موقعیت دقیق کادر درمان در شرایط اضطراری تگ های تولید شده که دارای حافظه و قابلیت برقراری ارتباط می باشداستفاده ميشود. تگ های بیمار نیز ضمن دارا بودن ویژگی های فوق با داشتن قابلیت تشخیص وضعیت مچ بند شناسایی بیمار و وجود یک سیستم تماس اضطراری با ايستگاه پرستاري ، علاوه بر موقعیت یابی سریع و دقیق بیماران کمک می کند سرعت دستیابی خدمات و امداد به طور قابل توجه ای افزایش یابد و در صورت باز شدن غیر مجازدرسيستم كنترل پرستاري مشخص ميشود و ضریب امنیتی بالایی را برای بیماران فراهم می نماید. همچنین سامانه موقعیت یابی بلادرنگ (RTLS) وظیفه بهبود استفاده از تجهیزات حیاتی و ارزشمند بیمارستان را با ردگیری و موقعیت یابی پایش می نماید. تگ های تجهیزات به دلیل دارا بودن سنسورهای دما و رطوبت در درون آنها، می توانند به عنوان حسگرهای یک سامانه پایش محیط مورد استفاده قرار گیرد. تمامی حسگرها در یک بستر ارتباطی بی سیم در تبادل داده ها با هم در ارتباط بوده و سیستم با اعلام هشدارهای مناسب به افراد ذیربط مانع از بروز صدمات و خسارات خواهد شد. در این سیستم از تگ خوان ها (Readers) با برد بلند و همچنين برد كوتاه ( مدل اتاقی) با بالاترین میزان دقت استفاده می شود. تگ خوان های برد بلند تمامی داده های مرتبط با تگ ها را از زون ها واقعی یا مجازی تعریف شده در بیمارستان جمع آوری می کند.

 

انتهای پیام/ 

لاله الله دادی 

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 75326

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
فناوری بیمارستانی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷:۱۹

شرکت فناوری بیمارستانی هوشمند ارائه دهنده سامانه های هوشمند سازی بیمارستان ها و مراکز درمانی با سابقه چندین ساله در تولید و اجرای انواع سیستم های هوشمند، آماده ارائه راهکار های نوین بیمارستانی در جهت افزایش بهره وری و کارایی بیمارستان ها و مراکز درمانی است.

رفاه و توسعه میخواهیم یا بنزین مجانی !؟؟
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۰:۰۲

………………………………………………. قیمت هر لیتر بنزین در زیمبابوه : 40 هزار تومان =================================== زیمبابوه ، آفریقا قیمت هر لیتر گازوییل در زیمبابوه ۳.۱۱ دلار و قیمت هر لیتر بنزین ۳.۳۳ دلار تعیین شده است. ( افریقا هم فهمید قیمت سوخت نباید مجانی باشه و ما نوابغ ایرانی هنوز از دولت و مجلس ، بنزین مجانی میخواهیم !!!!؟؟؟؟ ) ............................. انرژی مجانی در ایران و یارانه مترتب بر آن ، از عوامل اصلی عقب ماندگی ، فساد ، تنزل اقتصاد و تورم ایران است . اکثر ما ایرانیان خجسته دل متوجه نیستیم که بابت این انرژی و سوخت مجانی ؛ چه هزینه های سنگین مادی ، معنوی و جانی پرداخت کرده و خواهیم کرد !؟؟ رفاه و توسعه میخواهیم یا بنزین مجانی !؟؟ انتخاب با ماست !! ...........................................................................................

اشتراک گذاری مطالب