گزارش علم وفناوری از شیوع الگوی جدید در بین جوانان؛

خالکوبی با طعم هپاتیت/تاتو کردن چه عوارضی دارد؟

خالکوبی یک شکل از آرایش دائمی بدن است که به واسطه سوزن، جوهر به زیر پوست در محل طراحی انتقال می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ تمایل به استفاده ازآرایش‌هاي دائم در کشورهاي مختلف جهان روبه افزایش است، متاسفانه درکشور مانیز تمایل به انجام این عمل بطور روز افزونی رو به ازدیاد نهاده ازجمله آرایش‌هاي دائم می توان به تاتو (خالکوبی)اشاره نمود.

تاتو در ایران مشابه روش هاي تاتو در جوامع غربی می‌باشد، سوزن الکتریکی، وسیله اصلی کار در تاتو کردن است. وسپس با تزریق رنگدانه‌هاي آن نقاط پوست رامی‌پوشانند وبدین وسیله طرح‌ها و نقوش گوناگونی ایجاد می‌نمایند.

 نوع رنگ مصرفی نیز بسیار مهم است. رنگ‌ها باید استاندارد، بهداشتی و سازگار با پوست بدن باشند، گاهی رنگ‌هاي گیاهی به جاي رنگ‌هاي شیمیایی استفاده می‌شوند که اغلب باعث حساسیت پوستی وناراحتی شخص می‌شود و حساسیت به رنگ‌هاي گیاهی بیش از رنگ‌هاي شیمیایی گزارش شده است.

در گذشته افراد محدودی اقدام به انجام این کار می‌کردند اما امروزه، خالکوبی یک مد محسوب می‌شود و افرادی همچون ورزشکاران، بازیگران و... مبلغ این کار شده‌اند، مهمترین عوامل انگیزه ورزشکاران برای خالکوبی استفاده از آن به عنوان ابزاری برای آرایش از بعد زیبایی‌شناسی است.

اما آنچه اهمیت بیشتری دارد، این است که ورزشکارن ایرانی با توجه به شرایط متغیر جهان، با چالش‌های مهمى در زمینه وسایل ارتباطى و مخاطبان جدید روبرو هستند.در این مرحله مخاطبین در مى‌یابند که جامعه سنتى‌شان نمى‌تواند نیاز روز آنان را برآورده کند و به پذیرش فرهنگ و روشهاى وارداتی روی می‌آورند و از عمل به بسیارى از عادات سنتى سربازمی‌زنند و به تقلید فرهنگ وارداتى پرداخته، روز به روز ازتمدن و فرهنگ خود دور مى‌شوند.

مدگرایی اثرات ملموسی بر فرهنگ جامعه ما گذاشته است و گستردگی دامنه آن چنان است که نمی‌توان آن را صرفاً در آرایشهای تند و لباسهای عجیب و غریب و غیره ملاحظه کرد بلکه در نحوه ارتباط روزمره افراد، هنر و ادبیات نیز اثرات خود را بر جای گذاشته است که به نظر میرسد ورزشکارن کشورمان نیز از این امر تأثیر پذیرفته‌اند.

خطرات خالکوبی

1-عفونت: استرلیزه نامناسب و نادرست وسایل تاتو کردن و استفاده از رنگ‌هاي آلوده می‌باشد گر چه تعدادي از رنگ‌هاي اضافه شده به تاتو براي استفاده در لوازم آرایشی تایید شده‌اند اما هیچیک براي تزریق در پوست مورد تایید قرار نگرفته‌اند. استفاده از رنگ‌هاي تایید شده در تاتو، خطوط را منقطع می‌کند. بعضی از این رنگها، رنگ صنعتی هستند که فقط بعنوان جوهر پرینتر و یا رنگ نقاشی اتومبیل مناسبند.

2-انتقال هپاتیت B: بزرگترین خطر را ایجاد می‌کند واین ویروس از طریق استفاده از سوزن مشترك تاتو منتقل می‌شود.

3-انتقال هپاتیت C: تاتو کردن می‌تواند بوسیله سوزن‌هاي از قبل استفاده شده توسط مشتریان قبلی و یا رنگ‌هاي استفاده شده، نقص در تکنیک استرلیزه کردن، مواردي براي ابتلاءبه هپاتیت C باشد، شایع ترین عفونت ویروسی مزمن که 2 درصد از جمعیت مردم آمریکا به آن آلوده شده‌اند. تحقیقات نشان داده که مردمی که در سالن‌هايتبلیغاتی تاتو، تاتو کرده اند 9 بار بیشتر از مردمی که تاتونکرده‌اند در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C می‌باشند.

4-خطر افزایش سرطان: رنگ ها و جوهر هاي جدید هرروزه به بازار آمده و زود هم ناپدید می‌شوند. این جوه‌ها و رنگ‌ها باعث تحریکات و التهابات پوستی می‌شوند.

 

خالکوبی در وضعیت غیربهداشتی، می تواند فرد را در معرض عفونت های ویروسی مانند هپاتیت، عفونت باکتریایی پوست یا درماتیت (التهاب و آماس پوست)، قرار دهد. پسوت اولین سد دفاعی بدن در برابر ورود میکروب ها است و با تشو کردن این سد دفاعی مورد تهاجم قرار می گیرد، چون در این فرایند، سوزن در یکی از سدهای دفاعی بدن نفوذ می کند و همراه خود عوامل میکروبی را وارد بدن می کند.

 

رنگ های تتو هم ممکن است واکنش های ایمنی بدن را تحریک کند.باانجام تتو سلول ها،  ملتهب، بنفش رنگ و به صورت دانه های تسبیح برجسته می شوند. افرادی که سابقه نقص سیستم ایمنی بدن دارند، باید دور تتو را خط بکشند. برخی از افراد نیز به جوهر خالکوبی، واکنش های حساسیتی نشان می دهند و اگر کسی مکشلاتی مانند اگزما داشته باشد، خالکوبی وضعیت او را بدتر می کند. بسیاری از رنگ های تتو فقط از مرکب ساخته شده اند و عوارض پوستی شدیدی ایجاد می کنند.

در اطراف ناحیه ای که رنگ تتو تزریق شده است، شایعه هایی به نام گرانولوما به وجود یم آید که پُر از سلول های ماکروفاژ (گلبول های سفید بیگانه خوار) است که تلاش می کنند رنگ تتو را ببلعند و از پوست پاک کنند، به خصوص اگر رنگ تتو حاوی جوهر قرمز باشد. همچنین در محل تتو ممکن است کلویید (برآمدگی در محل التیام زخم) ایجاد شود که افراد سیاه پوست بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند. از آنجایی که هنگام خالکوبی تزریق زیر پوست انجام می شود، احتمال ابتلا به بیماری ایدز، هپاتیت B و هپاتیت C وجود دارد.

شایع‌ترین مشکل تاتو

1-نارضایتی

نارضایتی و تمایل به برداشتن تاتو شایع ترین مشکل پس ازانجام عمل تاتو می باشد . علل نارضایتی عبارت است از :

*محو شدن آثار تاتو به مرور زما ن

*انتقال رنگدانه ها به نواحی دورتر از محل تاتو و ایجاد

2-لک

*تغییر بدن افراد به مرور زمان و همچنین در طول فصول مختلف سال

*تغییر رنگ و حالات ظاهري بدن مانند چاقی ، لاغري وهمچنین تغییر حالت کلی بدن.

همواره وزارت بهداشت در بیانیه‌هایی اعلام کرده که انجام هر نوع تاتو و خالکوبی البته به غیر از موارد پزشکی که زیرنظر متخصصان و مراکز درمانی معتبر انجام می‌شود، درهیچ آرایشگاه و مرکزي مجاز نیست و خلاف قانون است چرا که احتمال انتقال بیماري وجود دارد.

متاسفانه یکی ازمهم‌ترین مشکل‌هاي بازرسان بهداشت محیط در اداره نظارت بر بهداشت اماکن این است که اکثر مراکزي که خالکوبی می‌کنند، زیر زمینی هستند و این کار در شرایط غیربهداشتی و توسط افراد غیرمتخصص انجام می‌شود.

وزارت بهداشت همواره نسبت به عوارض خالکوبی و حتی تاتو که توسط افراد غیرمتخصص و در شرایط غیربهداشتی صورت می گیرد، هشدار داده اما تعداد آرایشگاه‌هایی که کار تاتو انجام می دهند زیاد است و به همین دلیل ما ازهموطنان درخواست می کنیم در صورت مشاهده تخلف دراین زمینه، موضوع را به مراکز بهداشتی منطقه اطلاع دهند تا در صورت اثبات اتهام با نظارت مقامات قضایی و هماهنگی وزارت بهداشت، نسبت به پلمپ واحد متخلف ازطریق اداره اماکن عمومی اقدام و با فرد خاطی برخورد قانونی شود.

انتهای پیام/حسینی مفرد

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 75350

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب