خبرگزاری علم و فناوری

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان هشدار داد

تخریب ۹۰درصدی اکوسیستم مرجانی جزیره کیش/بندرعباس آلوده ترین شهر ساحلی است

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: هشدار های زیست محیطی مبنی بر تخریب و نابودی ۹۰درصدی زیستگاه مرجانی در جزیره کیش را بایدجدی گرفت .

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ محمد صدیق مرتضوی ظهر امروز در گفت و گوبا خبرنگار ما در بندرعباس اظهارداشت: تحقیقات پژوهشی برروی زیستگاه مرجانی در کیش نشان می دهد که اکوسیستم بشدت تخریب شده و در حال نابودی است.

نابودی اکوسیستم های محلی 

وی افزود: توسعه ناپایدار و بدون ارزیابی های زیست محیطی و آمایش سرزمین موجب شده که بسیاری از اکوسیستم های دریایی ما در استان در معرض تخریب قرار بگیرد، امری که شاید تجدید آن روندی بسیار طولانی وزمان بری خواهد داشت.

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان  تاکید کرد: برداشت های بی رویه از زیستگاه های دریایی در جزایر خلیج فارس و هجوم گردشگران با رفتارهای آسیب زننده موجب کاهش تنوع زیستی و از دست رفتن زیستگاهای ابزیان و مرجان ها باشیم  که باید گفت با استفاده وبهره برداری اصولی ازاین زیستگاه ها می توان به ارزآوی و اشتغال زایی هم پرداخت .

ادوات نامناسب صید بلای جان زیستگاه ها

مرتضوی با اشاره به اداوت صید منسوخ شده در کشور افزود: استفاده از ابزارهای نامناسب ، عدم توجه به هشدار دریابست، و ورود آلودگی های انسانی و صنعتی به دریا و ورود آب توازن کشتی ها به دریا موجب تخریب وصدمه به زیستگاه های ابزیان شده است که به نوعی معیشت صیادان سنتی و بومی را دچار چالش نموده است که اگر این روند تداوم یابد هم نیروی انسانی تهدید شده وهم اکوسیستم های آبی تخریب می شود.

کاهش شدید جمعیت آبزیان 

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان بیان داشت: ورود آلودگی های صنعتی به دریا بشدت ذخیره گاههای میگو ولاروهای این ابزی را در حاشیه ساحل تخریب کرده ورفته رفته با کاهش شدید جمعیت این آبزی سود آور و مغذی خواهیم بود  که اگر این روند تداوم یابد دیگر تولید مثل ابزیان هم دچار مشکل شده وبا کاهش شدید بانک زیستی و تنوع زیستی گونه های آبزی و نادر مواجه خواهیم بود .

بندرعباس آلوده ترین شهر ساحلی 

وی با اشاره به ورود بی رویه فاضلاب و آلودگی های صنعتی به دریا تاکید کرد: شهر بندرعباس از آلوده ترین نقاط ساحلی است و تحقیقات و آزمایشات کیفی نشان می دهد که از میزان آلودگی شدیدی برخوردار بوده که بیم آن داریم که این آلودگی برروی ذخیره گاه های اصلی و صیدگاه های مادر هم تاثیربگذارد که این مسئله نیازمند بررسی های بیشتر در خصوص ورود آلودگی ها به دریا و جلوگیری از آلوده نمودن دریا و تخریب اکوسیستم های نادر است .

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 75389

مطالب مرتبط :
۲۲

پرورش ماهی در قفس از رویا تا واقعیت

آینده ای درخشان اشتغال زایی در انتظار پرورش ماهی در قفس در بندرلنگه

پروژه پرورش ماهی در قفس به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی فعالیت شیلاتی است و این طرح مهم‌ترین پروژه اقتصاد مقاومتی شیلات است.

لل

چه کسی پاسخگوست

تیشه صید ترال بر ذخیره گاه های آبزیان ایران

یکی از مخرب‌ترین روش‌های صید که به زیستگاه و ذخائر آبزیان صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند صید ترال یا کف‌روب است. صید ترال به استثناء اعلام قانونی برای صید میگو، در مابقی فصول سال که تخم‌ریزی آبزیان به ویژه میگو است ممنوع بوده و سبب نابودی مولدها و زیستگاه‌های آبزیان می‌شود.

ق

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان:

لزوم توجه به اقتصاد، جامعه و دانش بومی در کشاورزی پایدار / با استفاده از جلبک های دریایی ، پدیده کشندقرمز کنترل شد

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: در مجموعه وزارت جهادکشاورزی سه مولفه اقتصاد، جامعه و دانش بومی در نظرگرفته شده که با رعایت آنها به کشاورزی پایدار می رسیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب