در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد؛

راه اندازی بزرگترین فارم پرورش عقرب دنیا با ظرفیت ۴ میلیون قطعه

بزرگترین فارم پرورش عقرب دنیا با ظرفیت ٤ میلیون قطعه در لارستان راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس؛ بزرگترین فارم پرورش عقرب دنیا با ظرفیت ٤ میلیون قطعه در منطقه لطیفی لارستان در حال بهره برداری است.

مدیر این مرکز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در فارس گفت: بر اساس آمار سازمان محیط زیست، فارم پرورش عقرب لارستان بزرگترین فارم دنیا است که در حال حاضر ٣٠٠ هزار قطعه از گونه‌های شاخ، جرار (گادمیوم) و کراسیکودادر این فارم پرورش می‌یابد.

وی همچنین عنوان کرد: بر این اساس، عملیات سم گیری هر سه ماه یکبار انجام می‌شود که از هر ٣٠٠ قطعه عقرب یک گرم سم و در گونه جرار از هر هزار و ۱۰۰ قطعه یک گرم سم تولید می‌شود. بر اساس این اعلام، در این فارم علاوه بر پرورش عقرب، پرورش میل ورم و جیرجیرک نیز جهت تغذیه عقرب‌ها انجام می‌شود.

مدیر مرکز فارم پرورش عقرب در لارستان خاطر نشان کرد: علاوه بر تولید سم از تلفات عقرب‌های فارم روغن تهیه می‌شود که به صورت درمانگر و مسکن درد‌های عضلانی و مفصلی مورد استفاده قرار میگیرد. فارم پرورش عقرب زمینه اشتغال در تولید روغن و پرورش حشرات نیز فراهم می‌کند که سودآوری قابل توجهی دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس؛ عقرب ها انواع متنوعی دارن که در اندازه های کوچک و بزرگ موجود هستند. خطرناک ترین نوع عقرب ها در ایران زندگی می کنند و مرکز عقرب پرور ایران رو می شود استان خوزستان دانست. این جانور بیابانی سم بسیار مهلک و کشنده ای قسمت انتهای بدن یعنی دم خودش هست که سوای خطرات جانی و مرگبار، در صورت استفاده درست از سم عقرب، می توان جان بسیاری از آدم ها را هم نجات داد. چرا که این سم کشنده مصارف دارویی داشته و برای تسکین درد و از بین برنده انواع عفونت ها کاربرد دارد.

همچنین در کشورهای شرقی مثل چین، عقرب سرخ شده یا کبابی از تنوع های غذایی به شمار رفته و مشتریان بسیار زیادی هم دارد. چینی ها معتقدند خوردن عقرب می تواند بدن را در مقابل بسیاری از بیماریها مصون نگه داشته و همچنین باعث افزایش طول عمر و عقب افتادن پیری شود. البته هر عقربی خوراکی نیست و باید از قبل توسط مراجع زیربط تأیید شده باشد. همچنین سم عقرب ها باید قبل از مصرف از بدنش استخراج شده و عده سم ساز هم خارج گردیده باشد.

 

محمد صادقی

زمان انتشار: یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 75423

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
ارتیان نجفی
۰ مخالف          ۱ موافق
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۱:۰۶

با سلام بنده فارم دار هستم و 3 کیلو زهر عقرب مزو با درصد خلوص 95% دارم بهمراه مدرک پرورش + مدرک زهرگیری + مدرک صادرات عزیزانی که در خصوص فروش میتونن همکاری کنن با بنده تماس بگیرند 09395038500

عبدالکریم قاسمی
۱ مخالف          ۱ موافق
یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۸:۱۷

درود برشما،امیدوارم در حرفه ایی که پیشه کرده اید موفق باشید،امکان کارآموزی در مزرعه شما امکان داره

اشتراک گذاری مطالب