خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

«چهل سال انقلاب، چهل سال پیشرفت»/قسمت سوم؛ پیشرفت های صنعت برق ایران+نمودار

صنعت برق کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از نظر ظرفیت نصب شده نیروگاهی هم اکنون در خاورمیانه مقام اول، در آسیا رتبه سوم و در جهان رتبه چهاردهم را داراست و نسبت به سال ۱۳۵۷ در زمینه تولید برق با رشد ۱۵ برابری روبه رو بوده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – انقلاب اسلامی ایران در حالی در آستانه 40 ساله شدن قرار دارد که يكي از افتخارات غرور آفرين این انقلاب، رشد روز افزون و حضور فعال كشور در عرصه‌ هاي علمي می باشد. مقایسه ایرانِ قبل و بعد از انقلاب، می‌تواند واقعیت ‌های مهمی را برای نسل‌های پس از انقلاب آشکار کند.

پیشرفت هایی که علارغم درگیر کردن ایران به جنگ طولانی با عراق، تحریم های شدید و ظالمانه علیه مردم و عدم همکاری مرکز علمی بزرگ جهانی به دست آمده است. در سلسله گزارش هایی با عنوان «چهل سال انقلاب، چهل ساز پیشرفت » به بررسی پیشرفت های انقلاب اسلامی در طول این 40 ساله می پردازیم. در این گزارش به پیشرفت های صنعت برق ایران می پردازیم.

انقلاب اسلامی ایران سرآغازی برای جهش در صنعت برق رسانی به نقاط مختلف کشور بوده است به گونه ای که طبق آمار وزارت نیرو هم اکنون بیش از 99 درصد مناطق مسکونی کشور دارای برق می باشند و کمترین نقطه ای در کشور را می توان یافت که هنوز از نعمت برق و روشنایی بی بهره باشد.

اقدامات انجام شده در دولت های مختلف طی چهار دهه اخير، باعث رونق اقتصاد و اشتغال کشور در صنعت برق شده است. 15 برابر شدن ظرفيت توليد برق در کشور و صادرات برق به کشورهاي همچون پاکستان، عراق، افغانستان و ترکیه به خوبي نشان دهنده رشد ايران پس از انقلاب در صنعت برق می باشد. طی این سال ها ظرفيت توليد برق در کشور بيش از هزار و سيصد درصد افزايش یافته است.

افزایش ۱۵ برابری تولید برق در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

بعد از گذشت 40 سال از پیروزی با شکوه انقلاب اسلامی ایران، کارنامه این نظام مقدس در تامین امکانات رفاهی در مناطق مختلف کشور قابل قبول بوده و حتی در بسیاری از حوزه ها از جمله برق رسانی و آبرسانی به نقاط مختلف کشور توانسته بهترین دستاوردها را داشته باشد، به گونه ای که تلاش های و پیشرفت های انقلاب اسلامی با وجود تحریم ها اقتصادی و علمی جبهه آمریکایی – اسرائیلی در طول این سال ها برای بسیاری از کشورها الگو می باشد.

صنعت برق کشورمان، از نظر ظرفیت نصب شده نیروگاهی هم اکنون در خاورمیانه مقام اول، در آسیا رتبه سوم و در جهان رتبه چهاردهم را داراست و از نظر مقدار مصرف در جایگاه 18 جهان قرار دارد. در ابتدای انقلاب در حوزه برق تقریبا صد درصد وابستگی وجود داشت.

بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی کشور اعلام کرده است ظرفیت تولید برق کشور هم اکنون در حدودو 300000  ميليون کيلووات ساعت رسيده است این در حالی است که ظرفيت توليد برق در سال 1357 حدود 19847 ميليون کيلووات ساعت بوده است و با توجه به این که جمعیت کشور نسبت به ابتدای انقلاب تقریبا 2.5 برابر شده است ولی با این وجود ظرفیت نیروگاهی ما با 15 برابر افزایش یافته است و از سوی دیگر ظرفیت پست‌‌ های برق نیز نسبت به ابتدای انقلاب 14 برابر و تعداد ترانسفورماتورهای توزیع نیز بیش از 27 برابر شده است که این نشان از رشد چشمگیر این صنعت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دارد.

آمار برق رسانی به روستا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

یکی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی ایران، حمایت و توجه ویژه به قشر محروم کشور می باشد. در این راستا وزارت نیرو نیز همچون سایر نهادها و ارگان های انقلابی به منظور ارتقاء سطح رفاهی و معیشتی قشر محروم  به ویژه روستاییان کشور فعالیت های بی شماری همچون آبرسانی و برق رسانی به دور افتاده ترین مناطق روستایی کشور در طول چهار دهه گذشته انجام داده است.

قطعاً این فعالیت‌ ها در کشور بر رونق بخش کشاورزی و فعالیت‌ های روستایی و در پی آن، کاهش مهاجرت روستانشینان به شهرها تأثیر داشته داشت. در پیروی از سیاست کلان کشور که بهره‌ مندی روستاهای بالای بیست خانوار از نعمت برق را مد نظر داشته است، در حال حاضر و بنابر اعلام وزارت نیرو تمامی روستاهایی که دارای 20 خانوار می باشند از نعمت برق برخوردار می باشند و برنامه ‌هایی در جهت برق دار نمودن تعداد کمی از روستاهایی که نعمت برق بی بهره اند در دست اقدام است.

بر اساس آمار، تعداد روستاهای دارای برق کشور طی سال‌ های 96-1354 با رشد چشمگیری رو به رو بوده است. چنانچه تعداد روستاهای برخوردار از برق کشور با افزایش تقریباً 37 برابری از تنها 1538 روستا در سال 1354 به 56793 روستای دارای برق در سال 1396 رسیده است.

همچنین بر اساس گزارش هزینه و درآمد خانوار روستایی مرکز آمار ایران در سال 1396 ، آمار خانوارهای بهره مند از نعمت برق در روستایی کشور از 14.3 درصد در سال 1353 به تقریباً 100 درصد در سال‌های اخیر رسیده است.

خودکفایی در تولید نیرو و تجهیزات مورد نیاز کشور

متأسفانه در سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، نه تنها تجهیزات مورد نیاز صنعت برق را به طور کامل از خارج از کشور وارد می ‌شود بلکه حتی پیمانکاران و اپراتورهای برق را نیز  از کشورها خارجی با حقوق های نجومی استخدام می کردیم . اما امروزه به برکت انقلاب اسلامی در زمینه تربیت مهندسین و نیروهای مورد نیاز برق کشور به خود کفایی رسیده ایم و این رشته در کشور به عنوان رتبه اول دانشگاهی در حال پذیرش دانشجو می باشد و بر اساس آمار مجله فوربس، ایران بعد از آمریکا و روسیه در رتبه سوم تولید مهندس جای دارد؛ همچنین در زمینه تولید مقاله ISI رتبه اول را در این زمینه به خود اختصاص داده ایم. علاوه بر آن در زمینه تولید تجهیزات مورد نیز صنعت برق به خودکفایی کامل رسیده ایم.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75484

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب